D.BAKIR
Parçalı Bulutlu Bugün
10°C / -2°C
BATMAN
Çok Bulutlu Bugün
8°C / 0°C
MARDİN
Parçalı Bulutlu Bugün
8°C / 0°C

 • Bitki banyoları nasıl hazırlanır?
  Bitki banyoları nasıl hazırlanır?
 • Antioksidan etkili muzlu ve mangolu smoothie
  Antioksidan etkili muzlu ve mangolu smoothie
 • Kış depresyonundan kurtulmanın yolları
  Kış depresyonundan kurtulmanın yolları
 • Detoks ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin
  Detoks ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin
 • Sağlık Sigortası Genel Şartları
  Sağlık Sigortası Genel Şartları
 • Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları
  Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları
 • Genel Sağlık Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  Genel Sağlık Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenl
 • Paraguay Çayı Faydaları
  Paraguay Çayı Faydaları
 • Soğan Suyu Kürü Yapılışı ve İyileştirici Etkileri
  Soğan Suyu Kürü Yapılışı ve İyileştirici Etkileri
 • Mevsim geçişlerinde dökülen saçlara kekikli reçete
  Mevsim geçişlerinde dökülen saçlara kekikli reçete
2018 ZAMLI TARİFE MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) TAM LİSTE
Levent KIRCANIN zam zamcık diyaloğu geliyor aklıma ufak bir zamcık kapımızda 2018 yılı itibariyle MTV Motorlu taşıtlar vergisine %40 zam geleceğini Sayın Maliye bakanımız Naci AĞBAL Torba yasanın içerisinde geleceğini açıkladı. Bu açıklama ülke gündeminde bomba etkisi yarattı resmen sağlık olsun demek ki ihtiyaç var ülkemize feda olsun demekten başka çaremiz yok gibi geliyor.
Bakalım bu yeni %40 motorlu taşıtlar vergisi zammı nasıl uygulanacak 2017 yılı 2018 %40 zamlı motorlu taşıtlar vergisini karşılaştıralım aradaki farklar neler yeni sistem nasıl uygulanacak inceleyelim.

YENİ MOTORLU TAŞITLAR ZAMMINDA DEĞİŞEN KRİTERLER

Bildiğimiz üzere eskiden MTV kriterleri aracın yaşı ve motor hacmine göre uygulanıyordu ama bu tasarıyla bu duruma yeni bir değişken daha eklendi buda aracın ülkeye giriş fiyatı nasıl yani diyeceksiniz yani eskiden örnek veriyorum Dacia Sandero Stepway modeli ülkeye 35.000 TL den geliyorsa 1.5 motorlu yine örnek veriyorum Mercedes CLA 1.5 motorlu 70.000 TL den geliyor ama baktığımızda ben 35 binlik arabaya 70 binlik aracın vergisiyle eşit vergi ödüyordum bunun nedeni ise sadece yaş ve motor hacmi değişkenlerinin baz alınmasıydı şimdi durum değişti. Artık devletimiz diyor ki kardeşim madem sen pahalı arabaya biniyorsun lüx araban var motoru küçükse beni bağlamaz lüx ‘ e vergide lüx olacak. Bu bağlamda anlaşılan o ki 2018 yılı içerisinde yurt dışından araç getirme bedeli yüksek olan araç yüksek vergi ödeyecek.

YÜRÜRLÜĞE NE ZAMAN GİRECEK

Haberlerden takip ettiğim kadarıyla 2018 yılı itibariyle sıfır araç alanlar MTV ‘den en çok etkilenecek olanlar hatta 2018 yılında artış olacağını anlayan firmalar zammı şimdiden yaptı bile DACİA gecen aylarda yaptığı zammın üzerine bir zam daha ekledi. Kısacası zam 2018 yılında gelecek.

2017 YILI MTV 2018 YILI MTV KARŞILAŞTIRMALI TABLO

2017 yılında ve 2018 yılında ne aracınıza ne kadar vergi ödeyeceğinizi aşağıdaki tabloyu inceleyerek öğrene bilirsiniz fazla fark yok yani 300 400 tl nedir ki her gün saat başı kazanıyoruz.

 

RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ TARİFELERİ

Bizim bildiğimiz tek tarife kontörlü telefon tarifesiydi şimdide vergi tarifesi geldi işte onlarda aşağıda yavaş yavaş sindire sindire incelemekte fayda var ne demişler ayağımızı yorganımıza göre uzatmakta fayda var şimdiden paraları hazırlayın vaziyet alın.

 

 

Uzatmadan kısaca anlatmaya çalıştım sonuç olarak 2018 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisinde ciddi artışlar bizi bekliyor hayırlısı diyelim kalın sağlıcakla.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Zorunlu İşlem Sonucu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Benzer Videolar

Yandex.Metrica