Sanal makineyle Windows içinde Pardus

Egitim Dökümanları


Linux merakının Pardus’la birlikte ülkemizde kazandığı ivmeyi reddedemeyiz. Ancak Linux ya da aynı şekilde herhangi bir işletim sisteminden diğerine geçmek alışkanlık ve biraz da bilgi istiyor. Tabii her işletim sistemi kurulumunda olduğu gibi yeterli bilgi olmadan yapılan teşebbüsler de Windows’unuzu çökertme riski içeriyor.

Ancak sisteminize hiç dokunmadan, doğrudan Windows altında bir pencerede sanal makine olarak Pardus’u deneyebilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler:

  • Yeteri kadar belleğe ve sabit disk alanına sahip bir sistemde Windows kurulumu (Bizimkinde 1 GB bellekle toplam 330 GB sabit disk vardı)
  • VMware Server
  • Pardus kurulum diski
  • Pizza (ya da sevdiğiniz başka atıştırmalık :) )

Önce video, sonra kısa açıklamalar:

Not: İşlem gerçekte daha uzun sürüyor, ama biz izleyicinin selameti açısından kırptık. Bizim sistemde yaklaşık yarım saat aldı.

Yapmanız gereken, öncelikle VMware Server‘ı indirip kurmak. VMware Server sanal makine kurma ve çalıştırmayla ilgili temel gereksinimleri sağlıyor. Ücretsiz olan yazılım için kayıt yaparsanız VMware e-posta adresinize istediğiniz kadar lisans numarası gönderiyor.

Bu arada bir Pardus kurulum CD’si de hazırlayın. Pardus’u ISO kalıp dosyası olarak indirme adresinden bulabilirsiniz. Bu ISO kalıbını CD’ye yazdırın. ISO dosyalarını CD’ye yazdırmak için sürükle-bırak yerine, CD yazıcınızın ISO yazdırma işlevini kullanmalısınız; Nero ve CDBurnerXP için nasıl yapacağınızı şu rehberimizde açıklamıştık.

Bunlardan sonra -videoda da gördüğünüz üzere- şu adımları takip ediyorsunuz:

  1. VMware Server’ı açıp Linux kurmak için yeterli disk ve bellek alanına sahip bir sanal makine oluşturun.
  2. Pardus CD’si sürücünün içindeyken VMware Server’ı çalıştırın.
  3. VMware Server sanal makineyi CD’den otomatik olarak açacaktır. Pardus’un kurulum adımlarını takip edin.
  4. Kurulumdan sonra CD’yi çıkarıp arkanıza yaslanın. Windows altında bir pencerede sanal makineniz çalışmaya başlayacaktır.

Kaynak: pclabs.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.