Google Nasıl Bir Web Sitesi İster?

2018’in En İyi Ücretsiz ve Ücretli SEO Araçları

Biliyor musunuz?

Günümüzde ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğimiz yüzlerce SEO aracı mevcut. Her araç kendine has avantajlara sahip ve farklı noktalarıyla ön plana çıkıyor. Peki hangi araçları kullanmak daha faydalı? Hepimiz bu sorunun cevabını merak etmişizdir. Konuya açıklık getirmek için ücretsiz SEO araçları ağırlıklı olmak üzere faydalı SEO araçlarını sizler için derledik.

Ücretsiz SEO Araçları
Daha çok başlangıç seviyesi SEO çalışmalarında kullanımı uygun olan ücretsiz SEO araçları, kısıtlı da olsa SEO uzmanlarının birçok konuda fikir sahibi olmasını sağlayabiliyor. Çoğu ücretsiz SEO uygulaması farklı kısıtlamalara sahip, kısıtlamaları aşmak için ücret ödemeniz gerekebilir. Bazıları da tamamen ücretsiz olmasıyla ön plana çıkmakta. İlk olarak tamamen ücretsiz olan araçları incelemeye başlayalım:

Google Search Console
Eski ismi Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmaster Tools) olan bu araç, 20 Mayıs 2015 tarihinde Google Search Console adını aldı. Daha önce bu değişiklikten bahsetmiştik: Google Web Yöneticisi Araçları, Google Search Console adını aldı.

Google Search Console, mutlaka kullanmanız gereken, temel fonksiyonlara sahip ücretsiz araçların başında geliyor. Web siteniz için geniş ölçekli inceleme fırsatları sunmasının yanında, site bağlantılarının ayarlanması, backlink profilinin düzenlenmesi, robots.txt ve sitemap.xml dosyalarının test edilmesi, mobil uyumluluk, bulunamayan sayfaların tespit edilmesi gibi oldukça önemli konularda fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Aynı zamanda Google Analytics gibi diğer Google ürünleriyle bağlantı kurmanızı sağlayan Google Search Console, muhakkak kullanmanız gereken ücretsiz SEO araçlarının başında geliyor.

Google Analytics
Web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü ne durumda? Ne kadar ziyaretçiniz var? Sitenizde nasıl düzenlemeler yapmanız ziyaretçi sayınızı artırır? Bu sorulara cevap bulabilmeniz için mutlaka Google Analytics kullanmanızı tavsiye ederiz. Web sitenizin trafiği hakkında neredeyse her noktada bilgi verebilen Google Analytics, tamamen ücretsiz ve geniş özellikleriyle ilk kullanmanız gereken araçlardan bir diğeri. Google Analytics ile Google Search Console hesaplarını birbirine bağlayarak da arama trafiğiniz hakkında daha geniş bilgi almanız mümkün. Ayrıca Özelleştirilmiş Rapor Görünümü ve Kişiselleştirilmiş Gösterge Tabloları oluşturarak Google Analytics’i daha verimli kullanabiliyorsunuz.

Google AdWords Keyword Planner
Türkçesiyle Google Anahtar Kelime Planlayıcı, daha çok Google AdWords kullanıcılarını hedefliyor olsa da, SEO projelerinin vazgeçilmez araçlarından biridir. Belirli anahar kelimelere ya da anahtar kelime dizilerine yönelik arama hacimlerini almanızı sağlayan ve çeşitli arama terimi tavsiyeleri veren Anahtar Kelime Planlayıcı, ücretsiz olarak kullanıma açık bir araç. Tek yapmanız gereken bir Google AdWords hesabı oluşturmak.

Google Trends
Google Trends, insanların en çok arama yaptığı terimlerden tutun da belirli anahtar kelimelerin arama istatistiklerine kadar geniş bir yelpazade bilgi edinmenizi sağlayan bir başka ücretsiz Google aracı. SEO projesi içerisinde ağırlıklı bir yeri olmasa da kendine has özellikleri sayesinde yardıma ihtiyacınız olduğunda sizi bekliyor olacak.

Bing Webmaster Tools
Hali hazırda birçok Web yöneticisi Google Search Console kullanıyor. Bing Webmaster Tools da Google Search Console gibi birçok konuda bilgi veren bir araç. Ancak birkaç noktada ön plana çıkan özelliklere de sahip; Bing Webmaster Tools, Google Search Console’a göre daha çok derinlemesine analiz ve SEO geliştirme tavsiyeleri içeren fonksiyonlara sahip. Eğer şu ana kadar kullanmadıysanız, Bing Webmaster Tools çok işinize yarayabilir.

Yandex Metrica
Google’ın gölgesinde kalmamak için çalışmalarını sürdüren Bing gibi pazara dahil olmaya çalışan bir başka arama motoru olan Yandex, Yandex Metrica ile hem Web yöneticilerine hem de SEO uzmanlarına ücretsiz olarak hizmet vermekte. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools benzeri fonksiyonlarıyla hizmet veren Yandex Metrica, özellikle Rusya pazarında faydalı olabilecek bir araç.

Screaming Frog
Bir arama motoruna bağlı olmadan hizmet veren ilk kısıtlı ücretsiz aracımız Screaming Frog. Ücretsiz versiyonu ile maksimum 500 URL’ye kadar tarama yapabildiğiniz bu araç, oldukça kapsamlı fonksiyonlara sahip. Bilgisayarınıza indirip kurarak kullanabileceğiniz Screaming Frog, Windows işletim sistemleri haricinde Mac OS X ve Ubuntu işletim sistemleriyle de çalışabilmesiyle dikkat çekiyor. Lisans başına yıllık 99 Euro ile ücretlendirilen Screaming Frog ile limitsiz tarama yapabiliyor, yaptığınız analizleri kaydedebiliyor ve tüm konfigürasyon seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz.

Not: Bahsettiğimiz 500 URL kısıtlaması, her tarama için geçerlidir.

Soovle
Soovle, yazdığınız bir arama terimiyle ilgili olan diğer arama terimlerini görmenizi sağlayan basit bir araç. Google’dan alışık olduğumuz, arama terimini yazarken karşımıza çıkan benzer arama terimleri veya arama sonuç sayfasının en altında görüntülenen “ilgili aramalar” bölümünde yer alan tüm terimleri, Google, Wikipedia, Amazon.com, Yahoo!, Bing, YouTube ve answers.com sitelerinden çekmekte. Böylece tek bir noktadan, insanların arama yaparken kullandığı belirli anahtar kelimelerle birlikte “ilgili” arama terimlerini görmenizi sağlamakta.

Übersuggest
Übersuggest, Soovle benzeri bir mantıkla çalışan ücretsiz ve basit araçlardan bir diğer. Yazdığınız arama teriminin kombinasyonlarını ve arama teriminin yanına gelen diğer anahtar kelimeleri görmenizi sağlıyor. Ancak Soovle ile arasında birkaç fark var, Übersuggest birçok dilde hizmet vermekte ve sadece Web aramalarını değil, Görsel, Haberler, Alışveriş gibi kategorileri de desteklemekte. Ayrıca arama teriminin yanına gelecek ikinci anahtar kelimenin hangi harfle veya sayıyla başladığına göre de sıralama yapabilmekte. Örneğin “laptop” araması yaptınız. “Laptop” kelimesinin yanında yer alabilecek diğer anahtar kelimeleri de görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken arama terimini yazıp arama kriterlerini belirlemek.

Ücretli SEO Araçları
SEO projenizi yeni başlattıysanız ve iş hacminiz çok yüksek değilse, ücretsiz araçlar sizin için yeterli olabilir. Ancak büyüme sürecindeyseniz ve ileri düzey bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, bazı noktalarda takılabilirsiniz. Bu noktada ücretli SEO araçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer ücretsiz araçların kesinlikle yeterli olmadığını düşünüyorsanız, aşağıda kısaca bahsedeceğimiz birkaç ücretli SEO aracını test edebilirsiniz.

Not: SEO çalışmasında nasıl bir yaklaşıma ihtiyacınız olduğu konusu, Web sitenizin durumu, hedef kitleniz, trafik hacminiz, e-ticaret yapıp yapmadığınız gibi konulara göre değişkenlik gösterebilir. Aşağıda bahsedeceğimiz araçları kullanmaya başlamadan önce bu konuyu netleştirmeniz çok sağlıklı olacaktır.

Moz Analytics
Moz, SEO dünyasının en çok duyulmuş isimlerinden biri olabilir. Sahip olduğu analiz araçlarıyla birçok firmaya ve SEO uzmanına hizmet veren Moz, Moz Analytics aracıyla SEO çalışmalarına destek vermeyi amaçlıyor.

Moz SEO Analiz aracıyla sitenizin organik arama trafiğini, anahtar kelimelerinizin sıralamasını, yüksek performansa sahip iniş sayfalarınızı ve daha fazlasını inceleyebilirsiniz. Moz Analytics ayrıca firmanızın sosyal medya erişimini ve etkileşimini de takip etmenizi sağlıyor.

Standart ücretlendirme planı aylık 99 Dolardan başlayan Moz, 99 ile 599 Dolara kadar değişen 4 farklı plan sunmakta.

Searchmetrics
Searchmetrics, gelişmiş fonksiyonları ve hem teknik hem de içerik optimizasyonu açısından derinlemesine analiz yapabilmesiyle dikkat çeken bir başka ücretli SEO aracı. Oldukça geniş bir fonksiyon listesine sahip olan Searchmetrics ile yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız. Searchmetrics’in nasıl kullanılacağını öğrenmek bile başlı başına bir konu, yazılım içerisinde kendinizi kaybetmeniz an meselesi. Ancak kısa sürede alışacağınız bu faydalı yazılım, kapsamlı müşteri desteğiyle de dikkat çekiyor.

Temel olarak Anahtar Kelime araştırması, sıralama durumu ve URL bazında inceleme, Site üstü geniş analiz, rakip sitelerle karşılaştırma, içerik analizi gibi geniş kapsamlı konularda faydalı bir araç olan Searchmetrics’in temel hesabını aylık 69 Dolara satın alabiliyorsunuz.

Majestic
Özellikle Link profilinizi merak ediyorsanız, Majestic tam size göre. Siteniz nereden, kaç adet link almış, link aldığınız siteler nasıl siteler, hangi sayfalarınıza link almışsınız, bu linkler tahmini olarak ne kadar trafik getirir, hangi linkler kayıp, hangileri yeni? Bunun gibi sorulara cevap bulmanızı sağlayan Majestic, kapsamlı bir link profili raporu oluşturmanızı sağlayan en önemli araçlardan bir tanesi.

Özellikle de link aldığınız sitelerin (eğer mevcutsa) beyan ettiği kategorileri de sıralayabilen “Topics” fonksiyonuna sahip olan Majestic, link aldığınız kategori ağırlığını görmenizi de sağlıyor. Link profilinizi netleştirmek için kullanabileceğiniz bu aracın ücretlendirmesi aylık 49 Dolardan başlıyor.

Ahrefs
Link profilinizi inceleyebileceğiniz ve backlink incelemesi dışında birçok farklı fonksiyonu olan bir diğer ücretli araç da Ahrefs. Sitenize verilen linklerle ilgili kapsamlı bir tablo sunabilen Ahrefs, anahtar kelime bazında gündemin nabzını tutabilmenizi sağlayan “Content Explorer” fonksiyonuyla da dikkat çekiyor. Sitenize link veren IP grubundan adres uzantısına kadar kapsamlı bir rapor almanızı sağlayan Ahrefs, link profilinizin durumunu anlamanızı sağlayabilecek bir diğer ücretli araç. Ahrefs’in giriş seviyesi planı için ödemeniz gereken aylık ücret 79 Dolar.

Ücretsiz ve Ücretli SEO Araçlarına Genel Bakış
Kullanabileceğiniz birçok ücretsiz ve ücretli SEO aracı olduğunu söyleyebiliriz. Hepsinin kendine has avantajları ve dezavantajları var. Sitenizin durumu ve SEO projenizin planlamasını baz alarak hangi araçları kullanmanız gerektiğini belirlemeniz faydalı olacaktır. Bütün SEO araçlarını kullanmak ya da kendinizi birkaç tanesiyle sınırlandırmak zorunda değilsiniz, sonuçta her SEO aracının yapabilecekleri ve yapamayacakları var.

Günümüzde oldukça kapsamlı bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, hem ücretsiz hem de ücretli SEO araçlarını kullanmanız şart. Ücretsiz veya limitli SEO araçları ihtiyaçlarınızı bir noktaya kadar karşılayabiliyorken, eksik kalan noktaları ücretli SEO araçlarıyla tamamlamanız mümkün olmakta. Sitenizin trafiğinden backlink profiline, sosyal medya performansından site üstü optimizasyonuna kadar birçok noktada size rehber olacak bu araçlardan mahrum kalmamanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.