Adobe After Effects CS3 ve Illustrator CS3 ile Floral Design Yapımı

Egitim Dökümanları

MMİstanbul
Bu dersin amacı, kendi emeğimizle elde edeceğimiz footage’ler (kaynak dosya diye Türkçe’ye çevirdim ben) yardımıyla Floral Design’lar hazırlamak. Bir diğer amaç da Illustrator CS3 dosyasındaki Path’lerin After Effects CS3’e Layer olarak aktarılabileceğini göstermek.
Kullanacağımız programlar:
Adobe Illustrator CS3 Adobe After Effects CS3
İlk önce Adobe Illustrator CS3’ü açıp, özellikleri aşağıdaki gibi olan yeni bir kompozisyon ekleyelim:


MMİstanbul
Ardından dizaynımızı oluşturalım. Eğer ki Floral çizmeyi bilmiyorsak, çeşitli adreslerden ücretsiz floral illustrasyonlar indirebiliriz. Mesela aşağıdaki adresten bir tane indirebilirsiniz.
Mujka
Ardından, indirdiğimiz dosyadaki her Path‘i Layer‘a çeviriyoruz.
MMİstanbul
Save as deyip dosyamızı kaydediyoruz. Ardından, dosyamızı After Effects’in import seçeneğiyle Import ediyoruz ve After Effects’te aşağıdaki özelliklerde yeni bir kompozisyon açıyoruz:
MMİstanbul
Dosyayı import ettiğimizde şu şekilde görünmeli:
MMİstanbul
Şimdi, her Path artık bir Adobe After Effects Layer’ı oldu. Bu enfes. Şimdi karıştırmamak adına her katmana farklı bir isim verelim aşağıdaki gibi:
MMİstanbul
Ardından, tek tek katmanların üzerini Pen Tool ile aşağıdaki gibi işaretleyelim, hepsini eksiksiz,, Ki, bu işlem bir miktar sürecektir:
MMİstanbul
Hemen ardından nesnelere tek tek Stroke efekti veriyoruz şekildeki gibi:
MMİstanbul
Sonrasında, Stroke efektinin End stopwatch’ına tıklıyoruz ve bir Keyframe atıyoruz, değeri 0 olarak belirliyoruz. Daha sonra animasyonumuzun biteceği saniyede bir Keyframe daha atayıp değeri 100 yapıyoruz. Bunu, her bir nesneye uyguluyoruz. Görüldüğü üzre uzun süren bir iş bu. Ardından, arka plan için uygun olan rengi ve Floral’ler için uygun filtreyi uyguluyoruz.
Olay tamamdır, animasyon hazır olmalı aşağıdaki gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.