Adobe Captivate’de, Çalışmalarımıza Resim Ekleyelim

Egitim Dökümanları

Bundan önceki yazımızda Adobe Captivate 2.0 programının arayüzünü ve panellerini kısaca tanımıştık. Bu yazımızda ise Adobe Captivate 2.0 projelerinizde resimlerle çalışmak, resimleri yüklemek silmek ve editlemek gibi temel uygulamaları nasıl yapacağımızı göreceğiz. Captivate çalışmalarınıza, bir veya bir kaç slide’a resim ekleyebilirsiniz. Bu resimlerin üzerinde, çeşitli değişiklikler yapmak da mümkün. Resim eklemek için, Insert>Image komutunu kullanıyoruz:
mmistanbul.com“New Image Box” kutusundan, resimleriniz üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Image sekmesindeki “Appearance” bölümünde, resmin saydamlığını değiştirip hatta resminize istediğiniz renkte bir arka plan verebilirsiniz. Dilerseniz kütüphaneden veya her hangi bir dosyadan da resim ekleyebilirsiniz.

mmistanbul.com

“Options” sekmesinde, resminizin nekadar sürede gözükmesini, ve bu sürede nasıl bir efekt ile gözükmesini ayarlayabilirsiniz. Eğer “Apply to all” kutusunu işaretleseniz, bu resme hangi slide’da olursa olsun, aynı efekt uygulanacaktır.

mmistanbul.com

Resminize, ses atamanız da mümkün. Bu işi “Audio” sekmesinden yapabilirsiniz. Burada, yeni ses kaydı yapıp veya her hangi bir dosyadan “import” edebilirsiniz.

mmistanbul.com

Resimlerinizin boyutu ve konumu üzerinde, ikinci bir program gerekmeksizin, captivate’in içinden değişiklik yapabilirisniz.

mmistanbul.com

ve

mmistanbul.com

Resmin etrafındaki tutmaçlar, veya “W” ve “H” kutularına bir değer girerek, boyut ve konum değişikliği yapabilirsiniz.

mmistanbul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.