Bilgisayar Rahatsızlıkları Açısından Risk Altında mısınız?

Egitim Dökümanları

formator
Birçoğumuz belki şunu söylüyoruz, veya hergün çevremizde söylendiğine şahit oluyoruz:

“Bilgisayarın sağlığımı etkileyeceğini sanmıyorum, çünkü çok fazla yazı yazmıyorum”
Oysa gerçek şu ki, bilgisayar ile meşgul olurken ciddi zararlara uğramak için çok da fazla yazıyor olmanız gerekmiyor. Günümüzde bilgisayarlar iş hayatımıza öylesine girdi ki onları en az kullandığını düşündüğümüz üst düzey yöneticiler bile risk altında. 40 dakikayı aşmayan fasılalarla günde sadece birkaç saat bilgisayar başında kalan bir kişinin sonuçta bir derginin sayfalarını dahi zorlukla çevirecek derecede rahatsızlanması işten bile değil.

Bu alanda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan Tekrarlanan Zorlama Yaralanması (Repetitive Strain Injury – RSI) için birçok risk faktörü vardır. Bunlardan bazıları iyi bilinir, örneğin elde mouse uzun saatler bilgisayar başında oturma veya kötü tasarlanmış bir çalışma ortamında bulunma gibi. Diğer risk faktörleri ise pek bilinmez. Örneğin uzun tırnaklar yazı yazarken parmaklarınızın tuşlara bükülü değil yatay basmasına neden olur. Eğer majör risk faktörlerini bilmiyorsanız, bu en büyük risktir! Çünkü tehlikeleri bilmiyorsanız onlara karşı önlem alamazsınız.

Bilgisayar Başında Ne Yapıyoruz?

Oturma Aynı yerde uzun süre oturmak bir risktir çünkü dolaşımı azaltır, ki dolaşım, yazı yazma ve mouse kullanma gibi basit kas aktiviteleri sonucu dokuda oluşan metabolizma artıklarını temizlemek için gereklidir. Sürekli olarak dirsekler bükülü ve eller aşağı sarkık pozisyonda oturma, kollar ve gövde üst kısmının sinirleri ile kaslarını gerer. Uygun olmayan oturma alışkanlıkları ise sorunu daha da artırır. Örneğin bir dirsek üzerine dayanma sinir sıkışmasına neden olabilir veya ayaklardan birisinin üzerine oturmak bacaklardaki dolaşımı engelleyebilir.

Tekrarlanan Hareketler
Aynı hareketleri tekrar tekrar yapmak, örneğin bir tabloya rakamlar girmek veya mouse ile dolaşmak kasları yorar. Günde iki saat gibi kısa bir süre mouse kullanmak bile zararlı olabilir, dört saat kullanım ise tehlike içerisindesiniz demektir. Mola vermeden uzun saatler boyu çalışma, kaslara dinlenme imkanı vermez.

Statik Yüklenme
Fazla birşey yapmadan monitöre bakmak, ki buna zaman zaman statik yüklenme de denir, zararlı etkiler doğurabilir. Mouse elinizde, koltuğunuza yayılarak oturuyor olabilirsiniz. Kafanız öne doğru düşer, omuzlarınız ise çöker. Bu durum üst gövde kaslarını boynunuzdan parmak uçlarınıza varıncaya dek gerer. (Ayaklarınız masaya dayalı ve klavye kucağınızda oturmak da çok iyi bir fikir değildir)

Hatalı Teknikler
Hata