Bilgisayar ve Sağlık

Egitim Dökümanları

Hepimiz, teknolojinin hayatımızı daha kolaylaştıracağını düşünürüz. Bugün, Bilgisayarların ulaştığı seviyeler, hepimizi şaşkınlığa düşürüyor ve onlara “herşeyi yapabilen cihazlar” gözüyle bakmaya başlıyoruz. Bunda da haksız sayılmayız zira her geçen gün bilgisayarlar yeni birşeyleri daha başarır hale geliyor.

Artık daha küçükler, daha kolay kullanılabiliyorlar ve inanılmaz derecede hızlılar. İnternetin de kullanıma girmesiyle iyice ilgi odağı olup hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmekteler. Doğalarında var olan bazı yetersizliklere ve gizli tehlikelere rağmen hala onları çok seviyoruz.

Bilgisayarlar, basit faydalı bir makina olmanın çok ötesine geçerek mütevazı daktiloların yerini aldılar.
Bir çift hoparlör ile CD-ROM sürücü takın en iyisinden müzik setine dönüşsün! Uygun video sürücülerini yükleyin film seyredin! Bir mikrofon ilavesiyle telefon oluversin, hatta web kameranız da varsa görüntülü telefon olsun! Fakat tüm bu heyecan verici yönlerinin yanısıra içinde barındırdığı tehlikeleri, bu bölüm boyunca sizlere aktarmaya çalışacağız. Bilgisayarların olumsuz etkileri çoğunlukla küçümsenmektedir. Bizleri fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak etkilemenin yanısıra maddi zararlar da verir, en azından internette geçirdiğimiz sürenin karşılığı olan telefon faturası bunun en küçük örneğidir! Bileklerimiz ağrır, gözlerimiz yaşarır, boynumuza kramp girer ve biz tüm bunların karşımızda duran makina yüzünden olduğunu biliriz ama yine de kendimizi sevgili bilgisayarımıza teslim ederiz.
Bugün, dünya üzerindeki milyonlarca insan bilgisayarları en başta gelen iş araçları olarak kullanmaktadır. Son on yıl içerisinde insanların bilgisayar karşısında geçirdikleri süre inanılmaz derecede arttı. Bilgisayarların bu artan kullanımıyla birlikte, sorunlar da arttı. Bilgisayar kaynaklı sağlık sorunları, uygun olmayan kullanım ve “güvenli kullanım teknikleri” konusundaki bilgi eksikliklerinden meydana gelir. Bilgisayar kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan yaygın sorunlardan bazıları, Karpal Tünel Sendromu (Carpal Tunnel Syndrome), Tekrarlanan Zorlama Yaralanması (Repetitive Strain Injury), Bilgisayar Görme Sendromu (Computer Vision Syndrome) dur.
Bilgisayar kullanımı sırasında sık molalar verilmeli ve germe egzersizleri yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.