Bir Bloğcunun Edinmesi Gereken Araçlar

Egitim Dökümanları

Aşağıda bir blogcunun ihtiyacı olan temel araç ve gereçlerin listesini bulabilirsiniz. Araçları tavsiye ederken bedava olan hizmet ve programları seçmeye dikkat ettim. Eğer bloglamaya yeni başladıysanız veya henüz düşünme aşamasındaysanız öncelikle bu listedekileri edinmenizde fayda var:


Mozilla Firefox
Webi daha iyi, güvenli ve hızlı bir şekilde gezmek için Firefox‘u edinmenizde fayda var. Sekmeleri, canlı yer imleri ve kullanıcılar tarafından geliştirilen sayısız eklentileriyle hemen her işi yapabilen bir tarayıcı.

Firefox’ın en kullanışlı eklentilerinden biri olan Scribefire bir blog editörü. Siz webde gezinirken, tarayıcınıza entegre bu editörle dilediğiniz sayfayı görüntülerken blogunuzu da güncelleyebilirsiniz. En önemli artısı da w.bloggar ve Qumana gibi diğer popüler blog editörlerinin desteklemediği yeni blogger’daki kategori özelliğini kullanmanıza izin vermesi.

Notepad++

Blogunuzun tasarımı üzerinde değişiklik yaparken kullanabileceğiniz bir metin düzenleyicisi. HTML, PHP, CSS vb. bir çok dili vurgulama özelliğiyle kullanım kolaylığı sağlıyor. Bunun yanında biraz daha kullanıcı-dostu olan editörler denemek isterseniz

NVU veya 1st Page 2006 işinizi görecektir. Türkçe dil desteği mevcut.

Gimp

Blogunuzda kullanacağınız resimleri/grafikleri hazırlama ve düzenlemede işinize yarayacak oldukça etkin bir resim düzenleme programı olan GIMP, Photoshop için en iyi alternatif olarak görünüyor.

RSS Bandit

Bir blogcu olarak sayısız blogu da takip edeceğinizi düşünürsek ihtiyacınız olan şey iyi bir abonman derleyici olacaktır. Türkçe dil desteği de olan bu abonman derleyici işinize fazlasıyla yarayacak.


Clicky
Blogunuza gelen ziyaretçilerin sayısı, neleri okuduğu, hangi bağlantılarla geldikleri gibi detayları grafiklerle desteklenmiş bir şekilde görebilmenizi sağlayan, kullanımı kolay bir sayaç Clicky. Eğer Clicky’i yeterli bulmazsanız StatCounter‘ı da deneyebilirsiniz.

Feedburner
Kendi site abonmanınızı daha etkin kullanmak ve abone hareketlerini gözlemlemek, istatistiklere görebilmek için Feedburner‘ın sunduğu RSS abonmanı yaratma hizmetini denemelisiniz.
Feedburner; site abonmanınız üzerinde tam bir hakimiyet sunmanızı sağlıyor. Dilerseniz Feedburner’ın sayaç hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Creative Commons
İnsanların içeriğinizi ne şekilde kullanması gerektiğini belirlemenize izin veren bir hizmet Creative Commons. Dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.