BT Formatör Öğretmen Görevlendirmesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Egitim Dökümanları

formator
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 01/09/2010 tarih ve 22168 sayılı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Görevlendirmesi ile ilgili sıkça sorulan hususlarla ilgili aşağıdaki açıklamalara gerek duyulmuştur.
1.Sözleşmeli öğretmenler ve Branşı Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar olsa dahi asker öğretmenler Bilişim Teknolojileri Teknolojileri Formatör Öğretmeni olarak teklif edilmeyecektir.
2.Okulda tek bir Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar Öğretmeninin olması durumunda, zorunlu olarak görev verilecektir. Kişinin görev talep etmemesi sözkonusu değildir.


3.Görevlendirilmesi talep edilen Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar Öğretmenlerinin görev talep formu doldurması zorunlu değildir.
4.Okulda görevli Bilgisayar öğretmenlerinin sayısı birden fazla olsa bile, kendi okullarında BT sınıfı varsa kendi okulları dışında bir farklı bir okulda görevlendirilemezler.

5.TEP1 Faz kapsamında BT sınıfı bulunan okullarda mevcut BT sınıfı farklı okuldaki öğretmenlerin görevlendirmesi yapılmayacaktır. Sadece ilgili okulun varsa kadrolu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni görevlendirilecektir. Söz konusu okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni bulunmaması durumunda BT sınıfına ait 15+1 bilgisayar faal olarak çalışıyor ise 180 saatlik Bilgisayar/Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenliği belgesine sahip okulun kadrolu öğretmenlerinden biri görevlendirme alabilecektir.

14 thoughts on “BT Formatör Öğretmen Görevlendirmesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 1. peki tek ogretmen başvuru yapmaz ise otomatik olarak mı formatörlüğü geliyor.bu nasıl bir mantık. adamın evi ağrıda diyelim kendisi de muglada ogretmen.yazın hic gidemeyecek mi 20 gün kime yeter

 2. ya bi şey soracağım bilgisi olan var mı?benim branşım türkçe. okul formatörlüğüne başvurdum, ama sene sonunda il dışı tayin isteyecem,görevlendirmeler bir yıllık olduğu için problem oluşturur mu acaba? lütfen bilgisi olan varsa yazsın

 3. Formatörlük belgesi sahibi iseniz görevlendirmenz yapılır. Tayininiz çıkıncada görevlendirmeniz otomatik olarak iptal edilir.

 4. Arkadaşlar ben sınıf öğretmeniyim 180 saatlik kurs belgesi ile başvurdum. Mardin Milli Eğitim Müdürlüğü başvurumu bitefo ya göndermemiş. Asli Görevin yanında kabul edersen görevlendiririz dediler. Böyle bir hakları var mı ? Bu durumda ben ne yapabilirim? Saygılarımla..

 5. bunlar ne biçim idareci kardeşim…Bakannın genelgesi var ortada. Hiç mi açıp okumamışlar. İlk önce durumu MEB e bildir olumsuz olursa İdari mahkemeye git….

 6. Bana kalırsa formatörlük görevi tamamen bilişim teknolojileri öğretmeninin özlük haklarına hakaretten ibarettir. 657 ye göre geçici görevlendirmeler isteğe bağlı yapılmalıdır. Buna rağmen zorunlu olarak görevlendirme yapılması, buna bağlı olarak bilişim teknolojileri öğretmeninine teknik servis muamelesi yapılması, şubat tatili ve yaz tatili haklarının elinden alınması tek kelimeyle adaletsizliktir.

 7. slm kolay gelsin. ben murat sınıf öğretmeyim bu yıl il beni müdür beyin teklifiyle formatör öğretmen olarak görevlendirildim. site de sorularıma cevap bulabildim ama bir kaç sorum yanıtsız kaldı ?? bununla alakalı bir kaç sorum olacaktı.
  1: görevlendirmeler 1 yıl olarak mı yoksa 6 aylık mı 1 yıl süreli veya 2. 6 aylık tekrar görevlendirmelerinde yaz tatiline gelen durumlarında ekders alabiliceğiz mi alacaksak HAFTADA kaç ekders alacağız.
  2: formatör öğretmenlerin görevlendirme karşılığında 6 ile 10 saat ekderse girileceğinden bahsediyor. bazı ekders veya denge tazminatı vs gibi haklarda çıkan maddelerde “bir fiil ekdersi yerine getiren” ibaresinden dolayı bu gibi haklardan veya görevlendirmeler olduğundan hizmet puanın sayılmama gibi durumları (geçen yıl il içi il dışı durumlarında oldu)mahrum kalma gibi durumum olur mu ?
  sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim…

 8. 1 Görevlendirmeler 6 aylıktır yaz döneminde görevlendirme verilirse haftada 18 saat üzerinden ek ders verilir
  2 Evet derse girme zorunlu girmezseniz denge tazminatı alamazsınız

 9. tşkler cevabınız için… il de formatör öğretmen görevlendirilme yapılırken duyuru kısmında ” maaş karşılığı derslerin boş geçmesini engelleyecek şekilde en fazla maaş karşılığı derse girmeleri mutlaka temin edilecek” https://elazig.meb.gov.tr/dosyalar/GH/2010_bitefo2.jpg yazıda şimdi ben sınıf öğretmeni olduğumdan 18 saate kadar derse girme zorunluluğum mu var yoksa okuldaki ihtiyaç olan durum ders saatine göre mi değişecek mesela okulda ihtiyaç 10 saat olup en fazla 10-12 saat oluyorsa geride kalan 6-8 saat ders saatinden dolayı buna binaen 8:00 – 17:00 arası okulda kalmama rağmen yine haklardan mahrum mu kalacam ???
  ve bide haftalık ders kesintisi durumunu soracam haftada 10 saat ders yükümlülüğüm olduğunu varsayarsak bayram vb gibi durumlarda o haftanın 1-2-3-4 günü okul olmadı 1 gün veya 2 günü açık oldu okul , haftalık ekders kesintisi uygulanacak mı ?

 10. haftalık ders kesintisi uygulamasını sormamın amacı müdür ve müdür yrd. okulun 1 günü okul açık olduğundan dolayı derse girme zorunluluğu 6 saat olduğunda bir gün açık olmasında ekders görevini tamamlamış sayıldığından o hafta tam ekdersleri yazıldığından yukardaki yazıyı yazdım bende 10-12 saat ders saatini 2 gün tamamlayacağımızdan dolayı okulun 1-2-3 gün kapalı olması haftalık ekders kesintisi uygulanmaması gerektiğine inandığımdan dolayı bunu yazma gereksinimi duydum ?? acaba bu haftalık ekders kesintisi durumu bu şekilde mi olacak ????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.