Cryptolocker Virüsü

CryptoLocker Veri Kurtarma

Hizmetlerimiz

CryptoLocker V2, Cryptowall 3.0, Cryptowall 4.0, Teslacrypt ve daha nicesi..
Bilgisayarlarınızdaki tüm dosyaları çok güçlü biçimde şifreleyen yazılımlar. Eğer bu türden bir sorunla karşılaştıysanız detay ve çözüm önerileri aşağıdadır.

Detaylı bilgi ve çözüm önerisi için mail adresime 1 adet örnek dosya gönderebilirsiniz.
Mail ulaştığında, elimden geldiğince ivedilikle geri dönüş sağlamaya, sizi sorunla ilgili bilgilendirmeye ve çözüme yönlendirmeye çalışıyorum.

Lakin bu işlemden önce mutlaka aşağıda çözüme dair paylaştığım notları okumanızı, çözüm üretilmiş ve internet ortamına aktarılmış yöntemler var ise denemenizi tavsiye ederim.

Mail : karam021@gmail.com

Bilindiği üzere butür zararlıların şimdilik 50’den fazla farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu farklı varyantlardan bazılarına gönüllü araştırmacılar tarafından çözüm üretilmiş ve herkesin erişimine sunulmuştur. Bazı varyantlar ise, sadece belli yurtdışı kaynaklı firmalar tarafından çözülmüş ve lisans satınalınması karşılığında çözüm sağlanmaktadır. Ve bazı varyantların ise henüz herhangi bir çözümü bulunmamasına rağmen, araştırmalar/testler sürmektedir.
Kişisel tavsiyem, eğer böyle bir olaya maruz kalmışsanız, mutlaka bir suç duyurusunda bulunmanız yönünde olacaktır. Bu işlem belki dosyalarınızı çözmez ama bu tür zararlı yazılımlarla yasal mücadelede umulur ki, sizin de katkınız olur.

Aynı zamanda, aşağıdaki linkini verdiğim servisi kullanarak, virüsün hangi türevine maruz kaldığınızı ve  sizin tarafınızdan uygulanabilecek bir çözüm olup olmadığına göz atabilirsiniz. Bu servis şuan bazı varyantları tanımakta ve bilinen bir çözüm var ise, sizi çözüme yönlendirmektedir.

Sürüm tespit uygulamasına “Ransom Note” kısmından virüsün size bıraktığı notu ve, “Sample Encrypted Data” kısmından 1 örnek dosya gösterin ve upload butonuna basın, dosyanın yüklenmesine müteakip, çözümü olan bir varyant ise size çözüm yolunu gösterecektir.
Uygulama için : Tıklayınız

Öncelikle belirtmeliyim ki;
Cryptolocker virüsü bilgsayarınızın isletim sistemine ve calisma prensibine zarar vermez. (yeni tip virüsün bilgisayarı çalışamaz hale getirdiği iddia edilse de, şimdilik böyle bir vaka ile karşılaşılmamıştır.) Virüs (zararlı yazılım ); aslinda sizin de farkli araclarla yapabileceginiz bir sifreleme uygular ve dosyalarınızın uzantısını değiştirerek  .encrypted , ccc , vvv ,  xxx  ya da daha farklı uzantılara çevirebilir, ya da dosya ismini tamamen değiştirebilir. çeşitli açık kaynak şifreleme kütüphaneleriyle ve çok güçlü olan bu şifreleme, çesitli yol ve yontemlerle kirilmaya calisilsa dahi, yillar alacak kadar karisik ve uzun bir şifrelemedir.
Şifrelemenin mantığını anlamak için linkteki videoyu izleyebilirsiniz.
Video için : Tıklayınız  ( link sadece mantığı ihtiva eder, çözüm  içermez)

Şunu ifade etmeliyim ki;
Bu yazılım bilgisayardan kolaylıkla temizlenebilir, asıl sorun bilgisayardan temizlemek değil, şifreli dosyaları açmaktır. Virüsü temizleseniz, hatta format atsanız dahi dosyalar şifreli olarak kalmaya devam edecektir. Bu sebeple, önceliğiniz virüsü temizlemek değil, dosyaları kurtarmak olmalı.

Nasıl Bulaşır ?
Dünya üzerindeki bilgisayarları tehdit eden otuzdan fazla ransomware çeşidi bulunmaktadır. Bu versiyonların bulaşma yol ve yöntemleri genel olarak şöyledir;
+ Mail ekine ve linkine tıkladığınızda
+ Torrent’lerden ya da farklı bir kaynaktan indirdiğiniz resmi olmayan oyun, film, müzik dosyalarıyla
+ Online film, dizi izleme platformlarında çalıştırdığınız flash/java eklentileriyle
+ Ele geçirilmiş ve resmi olduğunu düşündüğünüz kaynaklardan indirdiğiniz uygulamalar ile
( örnek : ammyy admin )
+ Web tarayıcı eklentileriyle
+ Çeşitli blog ve haber portalları ( istemsiz )
+ Çeşitli ilan siteleri ( istemsiz )

Çalışan zararlı uygulama nasıl temizlenir ?
Zemana Antimalware
ile bilgisayarınızı taratarak zararlıdan temizleyebilirsiniz.
Aynı zamanda yerli bir üretici tarafından geliştirilen bu yazılımı isterseniz satınalarak cihazlarınızı daha sonra gelebilecek malware saldırılarına karşı koruyabilirsiniz.
Zemana Antimalware indirmek için : Tıklayınız
İsterseniz Zemana Antimalware uygulamalasına alternatif olabilecek,
Malwarebytes uygulaması ile  bilgisayarınızı zararlıdan temizleyebilirsiniz.
Malwarebytes için :  Tıklayınız
Daha sonra bilgisayarınızda Combofix çalıştırabilirsiniz :
Combofix için (opsiyonel ) : Tıklayınız

ÜCRETLENDİRME YAPILACAK İŞİN BOYUTLARINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR.

İLETİŞİM

0 505 834 62 21

karam021@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.