Dogecoin nedir?

Bitcoin Rehberi

İlk olarak Aralık 2013’te tanıtılan Dogecoin, dolaşımdaki popüler Litecoin türevi kripto para birimlerinden birisidir.

Bugüne kadar yaklaşık 65 milyar Dogecoin çıkarılmıştır. Dogecoin kullanıcıları arasında popüler bir ifade vardır: “To The Moon! (Aya!)”. Bu, para biriminin yükselen değerinin yatırımcılarda yarattığı hissiyatı tanımlamak için kullanılır. Şu anda, Dogecoin için çok az ticari uygulama bulunmaktadır; ancak para birimi, sosyal medyada Dogecoin ipuçları paylaşan kullanıcıları teşvik ederek ve ödüllendirerek büyümeyi amaçlamaktadır.

Dogecoin, Portland, Oregon’dan yazılımcı Billy Markus tarafından oluşturulmuştur. Amacı, Bitcoin’den daha geniş bir kitleye ulaşabilecek bir “eğlenceli” kripto para birimi yaratmaktı.

Dogecoin, Litecoin’in Scrypt protokolüne dayanmasına rağmen, blok süresi Litecoin’in 2,5 dakika süresine kıyasla sadece 1 dakikadır. Bu, Dogecoin’in Litecoin’den çok daha hızlı olduğu anlamına gelir. Hızlı işlem süreleri ve düşük işlem ücretleri sunmanın yanı sıra, Dogecoin’i özel kılan yaratmış olduğu komünitedir.
İlgili İçerikler:

Paribu nedir?
Yasin Oral öncülüğünde bir yazılım ekibi tarafından 14 Şubat 2017’de kullanıma açılan ve kısa sürede pazar lideri olan Paribu’nun tarihi…
Paribu’da yatırma çekme ve alım satım limitleri nelerdir?
Paribu’da TL yatırma işlemlerinde herhangi bir alt veya üst limit yoktur.
Kripto para transferlerindeki blok ağı onay sayısı nedir?
Bir kripto para transferinin gerçekleşmesi için blokzincirde bu transferin belli sayıda blok ağı onayı alması gerekmektedir.
Chain split nedir?
Chain split, blokzincir ekosisteminde yaşanan çatallanmaları yani fork’u tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Paribu kripto paraları listelerken nelere dikkat ediyor?
18 kripto para biriminin işlem gördüğü Paribu, kripto paraları 11 ana, 48 alt kategoriye göre değerlendirip ortaya çıkan ağırlıklı derecelendirme notuna göre listelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.