DynEd Kurulum CD

Egitim Dökümanları

DynEd Kurulum CD’si olmayan arkadaşlar için ve de tabii ki öğrenciler için CD artık sitemizde. Cd 5 Parttan oluşuyor ,indridikten sonra partları birleştirip kurulum yapabilirsiniz.

DYNED, Dynamic ve Education (Dinamik ve Eğitim) kelimelerinin bir araya getirilerek yazılmasından oluşmakta ve Dinamik Eğitim anlamına gelmektedir.

Bu program bilgisayar temelli bir eğitim sürecini içerir ve bu güne kadar geliştirilmiş en kaliteli Yabancı Dil Programıdır.

Dyned yıllar süren bir birikimin ve konusunda uzman bir kadronun eseridir. Öğretmenlerin yabancı dil eğitimini daha aktif hale getirebilmek için zaman zaman düşündükleri ve ah keşke şunu da şöyle yapabilseydik diye düşündükleri yeniliklerin hepsi bu programın içerisinde mevcuttur. Bu program en büyük özelliği olan görselliğin yanı sıra işitseldir de. Görsellik, öğrencinin işlenen konuyu içinde bulunulan mevcut koşullardan kolaylıkla anlayabilmesini sağlayan öğeleri içerir. Bu da dili ‘anlamlandırma’ ya ve doğru olarak ‘öğrenmeye’ yol açar.

Klasik sınıf içi eğitimle bilgisayar destekli yabancı dil eğitimini karşılaştırdığımız zaman her öğrencinin karşı karşıya kaldığı bireysel eğitim süreci bilgisayar destekli eğitim ile çok üst seviyelere çıkar. Bunun ana nedeni her öğrenci bir öğretmen diye düşünebileceğimiz bilgisayarın başına geçtiği zaman öğrenci dersin sonuna kadar öğretmeniyle baş başadır ve karşı karşıya kaldığı problem çözme, analiz yapma, sentezleme oranı ve cevap vermek zorunda olduğu soru oranı klasik sınıf içi eğitimiyle karşılaştırıldığında fark açık olarak görülebilecektir.

Dyned programının en önemli özelliklerinden birisi de öğrenciyi sürekli aktif halde bulunmaya zorlamasıdır. Bunu yaparken öğrencinin seviyesini sürekli kontrol eder, iletişimseldir (Interactive) ve öğrencinin doğruyu kendi mantığıyla bulmasına yardımcı olur.

Öğrenci bilgisayarı başında kaldığı süre içinde yaptığı her davranış sistem tarafından kayda alınarak öğretmenleri tarafından öğrencinin değerlendirmesinde yardımcı olur. Öğrencinin herhangi bir soruya yanlış bir cevap vermesi durumunda öğrenciye cevabın yanlış olduğuyla ilgili görsel, işitsel yada yazılı bir komutla cevabını yenilemesi istenir. Eğer öğrenci hatasında ısrar ederse program öğrenciye ‘bugün bu kadar yeter’ der ve öğrencinin başka bir programa devam etmesini ister. Ayrıca öğrencinin cevaplandırdıklarında doğruluk ve yanlışlık oranına göre soru zorluk seviyesini ayarlar ve öğrencinin moralinin bozulmasına yol açacak bir duruma getirmez.

Dyned aynı zamanda eğlencelidir çünkü her zaman farklı sorular ve durumlarla ve karakterlerle karşılaşır. Zaman zaman şarkılar ve oyunlar da oynana bilir ve bunun tamamı yabancı dil eğitimi kapsamı içindedir. Dyned, hemen hemen bütün yabancı dil öğrencilerinin büyük sorunu durumundaki aksan, diksiyon ve tonlama ile ilgili problemlerini de çözmeye yönelik donatılara sahiptir.

Amerika menşeili DynEd International Inc. firmasının desteği, Oxford University Press, Longman, Prentice Hall, BBC ve Stanford University gibi eğitim kurumları ile Apple, IBM, SONY, and NEC gibi teknoloji firmalarının katkısı ile alanında uzman eğitimciler, bilgisayar programcıları ve sanatçılardan oluşan yaklaşık 50 kişilik bir takım tarafından tasarlanan DynEd İngilizce Eğitim Sistemi ile Sınıf eğitimi yerine, kişisel çalışma süresini esnek tutarak, öğrenmenin etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

DynEd, yetişkinler ve çocuklar için farklı modüllerden oluşmaktadır. Programa başlanmadan önce, programa katılan kullanıcılar için bilgisayar üzerinden seviye tespiti yapılmakta ve her kullanıcının hangi programdan başlaması gerektiği belirlenmektedir. Eğitim piyasasında kullanılan tüm bilgisayar programlarından farklı olarak, sunduğu ‘Records Manager’ (İzleme ve Danışmanlık) sistemi;

– Programa katılacak olan herkesin adım adım izlenmesini,

– Program hızının, kişinin çalıştığı konudaki becerisine göre ayarlanmasını,

– Kişilerin kendi çalışmalarını denetleyebilmesini,

– Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalarının danışman tarafından istenildiği anda görülebilmesini ve öğrencilerin daha başarılı olabilmeleri için yönlendirilebilmesini,

– Danışmanın kullanıcılarla yapacağı toplu çalışmaların, uzaktan kontrolle desteklenmesini sağlamaktadır.

DynEd Eğitim Sistemi Neleri kapsamaktadır?

DynEd Eğitim Sistemi, Yetişkinler ve Çocuklar için ayrı ayrı eğitim programları (modüller) içermektedir.Yetişkinler için olan DynEd serisi şu modülleri kapsamaktadır:

NEW DYNAMIC ENGLISH : Temel dil kavramlarını dinleme ve konuşma becerileri ile pekiştirerek veren, kullanıcıyı başlangıç seviyesinden alarak, fikir yürütme, özetleme ve tartışma seviyesinde bir dilbilgisi ve kelime bilgisi edindiren ana programdır. Başlangıçta dinleme ve konuşma becerileri vurgulanırken, daha ileri düzeylerde okuma ve yazma becerileri de geliştirilmektedir.

THE LOST SECRET: BBC tarafından hazırlanmış olan bu modül, New Dynamic English modülünde öğrenilen kavramların farklı bir içerikle pekiştirilmesi ve kelime haznesinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca dilin, günlük yaşamda kullanımına ilişkin becerileri geliştirmektedir.

ADVANCED LISTENING: İleri İngilizce düzeyindeki herkesi tatmin edebilecek değişik akademik konulardan oluşturulmuş bu modül, Stanford Üniversitesi’nin profesörleriyle canlı olarak ders sırasında kaydedilmiş, izleyiciyi ortama katan, birebir ilişki kuran, soru cevaplardan oluşan içeriğiyle dikkati sürekli uyaran bir programdır.

DYNAMIC BUSINESS ENGLISH: Tanışma, tanıştırma, sözlü anlatım ve konuşma becerilerini iş dünyasında kullanma temeline oturtulmuş bir modüldür.

FUNCTIONING IN BUSINESS: Dynamic Business English’in devamı niteliğindedir. Üst düzey iş İngilizcesi, toplantı teknikleri, telefon konuşmaları ve iş görüşmeleri üzerine yoğunlaşmış bir destek programdır. Dinleme, konuşma ve sunum teknikleri ile iş dünyasında kullanılan üst düzey kavramları öğretmektedir.

ENGLISH BY THE NUMBERS: Tüm sayısal kavramları en basitinden en karmaşığına (toplama çıkarmadan en karmaşık grafiklere) kadar öğreten modüldür.

CLEAR SPEECH WORKS: Kullanıcının telaffuz ve aksanını en doğru vurgulamalarla anlaşılabilir kılmaya ve iletişim aksaklıklarını gidermeye yönelik bir modüldür..
TEST MOUNTAIN: İleri düzey İngilizce bilenleri TOEFL ve TOEIC Proficiency sınavlarına hazırlayan sınav modülüdür.

Programın New Dynamic English, The Lost Secret, Advanced Listening, English by the Numbers, Clear Speech Works ve Test Mountain modüllerinden hem çocuklar hem yetişkinler faydalanabilmektedir.

Program içerisinde sadece çocuklara özel olan modüller ise şunlardır:

LET’S GO: Oxford University Press tarafından yayınlanan dünyanın en başaralı İngilizce Eğitim kitapları serisi, eğlenceli ve etkili tarzdaki anlatımıyla, sağlam bir İngilizce alt yapısı oluşturyor. Uzman eğitmenler tarafından hazırlanmış bu program, kelime haznesi ve dilbilgisinin yanı sıra doğru telaffuz becerilerini geliştiriyor.

ENGLISH FOR SUCCESS: English for Success, özellikle 11-16 yaş arası gençler için tasarlanmıştır. Öğrencileri, dersler özellikle, matemetik, fen ve tarih alanları üzerinde yoğunlaşarak İngilizce öğretmeyi hedefliyor. Bu modül daha çok, kelime haznesi, dil bilgisi, dinleme ve konuşma becerileri üzerine yoğunlaşıyor.

FIRSTHAND ACCESS: Ünlü Longman ders kitaplarından uyarlanmış bu program, başlangıç seviyesindeki gençleri interaktif bir yöntemle İngilizce iletişim kurmaya hazırlamak için geliştirilmiştir.

DYNAMIC CLASSICS: Bu destek programı, klasik edebiyatın seçkin hikayelerini kullanarak, kelime haznesinin ve temel dil bilgisinin yanı sıra okuma ve dinleme becerilerinin gelişmesine yöneliktir.
DynEd İle İlgili Protokol İmzalandı

Eğitime %100 Destek Kampanyası kapsamında Sanko Holding AŞ tarafından Bakanlığımıza DynEd İngilizce Dil Eğitim Yazılımları bağışlanmış ve bu yazılımların lisanslanmasına ilişkin protokol 26.04.2006 tarihinde Bakanlığımız ile Sanko Holding AŞ, ve Future Prints Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ arasında imzalanmıştır.

şifre:www.ilkogretimdersleri.net


İnternette tarama yaparken aşağıdaki linkten DynEd’in 5 bölümde indirilip CD’ye kaydedilebileceğini duyuran bir site gördük.
DynEd’in içinde konuşma tanıma ve diğer ses ve görüntüler için kullanılan Apple ürünlerinin bu şekilde indirilmesi gayrı yasal olmaktadır. Ayrıca bu şekilde oluşturulan CD’ler çalışmamaktadır. O nedenle sizden, bu DynEd “download”larını kaldırmanızı rica ediyoruz.

UYARI:DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi Türkiye Destek Müdürü

64 thoughts on “DynEd Kurulum CD

 1. Merhabalar hocam, partları indirdim, hepsinin içeriği aynı gibi bunları birleştirme işlemi nasıl yapılacak anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim…

 2. mardin kayagöze ilköğretim öğrencilerine göndermek üzere ilköğretim 1-2-3-4-5 dahil eğitim seti almak istiyorum.ayrıca kıyafet de gönderiyoruz.rotary üyesiyim.lütfen bu setleri nasıl alabilirim,kaç ytl’ye mal olur.acil cevap alabilirmiyim.e-mail adresi üste,ayrıca telefoniş:0212-227 48 91 özel telefonum:0212-227 72 09
  yardımızı ria ederim
  saygılarımla
  adnan akduman

 3. Merhabalar hocam, partları indirdim, hepsinin içeriği aynı gibi bunları birleştirme işlemi nasıl yapılacak anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim…

 4. mardin kayagöze ilköğretim öğrencilerine göndermek üzere ilköğretim 1-2-3-4-5 dahil eğitim seti almak istiyorum.ayrıca kıyafet de gönderiyoruz.rotary üyesiyim.lütfen bu setleri nasıl alabilirim,kaç ytl’ye mal olur.acil cevap alabilirmiyim.e-mail adresi üste,ayrıca telefoniş:0212-227 48 91 özel telefonum:0212-227 72 09

 5. DynEd Kurulum CD’si olmayan arkadaşlar için ve de tabii ki öğrenciler için CD artık sitemizde. Cd 5 Parttan oluşuyor ,indridikten sonra partları birleştirip kurulum yapabilirsiniz.

  DYNED, Dynamic ve Education (Dinamik ve Eğitim) kelimelerinin bir araya getirilerek yazılmasından oluşmakta ve Dinamik Eğitim anlamına gelmektedir.

  Bu program bilgisayar temelli bir eğitim sürecini içerir ve bu güne kadar geliştirilmiş en kaliteli Yabancı Dil Programıdır.

  Dyned yıllar süren bir birikimin ve konusunda uzman bir kadronun eseridir. Öğretmenlerin yabancı dil eğitimini daha aktif hale getirebilmek için zaman zaman düşündükleri ve ah keşke şunu da şöyle yapabilseydik diye düşündükleri yeniliklerin hepsi bu programın içerisinde mevcuttur. Bu program en büyük özelliği olan görselliğin yanı sıra işitseldir de. Görsellik, öğrencinin işlenen konuyu içinde bulunulan mevcut koşullardan kolaylıkla anlayabilmesini sağlayan öğeleri içerir. Bu da dili ‘anlamlandırma’ ya ve doğru olarak ‘öğrenmeye’ yol açar.

  Klasik sınıf içi eğitimle bilgisayar destekli yabancı dil eğitimini karşılaştırdığımız zaman her öğrencinin karşı karşıya kaldığı bireysel eğitim süreci bilgisayar destekli eğitim ile çok üst seviyelere çıkar. Bunun ana nedeni her öğrenci bir öğretmen diye düşünebileceğimiz bilgisayarın başına geçtiği zaman öğrenci dersin sonuna kadar öğretmeniyle baş başadır ve karşı karşıya kaldığı problem çözme, analiz yapma, sentezleme oranı ve cevap vermek zorunda olduğu soru oranı klasik sınıf içi eğitimiyle karşılaştırıldığında fark açık olarak görülebilecektir.

  Dyned programının en önemli özelliklerinden birisi de öğrenciyi sürekli aktif halde bulunmaya zorlamasıdır. Bunu yaparken öğrencinin seviyesini sürekli kontrol eder, iletişimseldir (Interactive) ve öğrencinin doğruyu kendi mantığıyla bulmasına yardımcı olur.

  Öğrenci bilgisayarı başında kaldığı süre içinde yaptığı her davranış sistem tarafından kayda alınarak öğretmenleri tarafından öğrencinin değerlendirmesinde yardımcı olur. Öğrencinin herhangi bir soruya yanlış bir cevap vermesi durumunda öğrenciye cevabın yanlış olduğuyla ilgili görsel, işitsel yada yazılı bir komutla cevabını yenilemesi istenir. Eğer öğrenci hatasında ısrar ederse program öğrenciye ‘bugün bu kadar yeter’ der ve öğrencinin başka bir programa devam etmesini ister. Ayrıca öğrencinin cevaplandırdıklarında doğruluk ve yanlışlık oranına göre soru zorluk seviyesini ayarlar ve öğrencinin moralinin bozulmasına yol açacak bir duruma getirmez.

  Dyned aynı zamanda eğlencelidir çünkü her zaman farklı sorular ve durumlarla ve karakterlerle karşılaşır. Zaman zaman şarkılar ve oyunlar da oynana bilir ve bunun tamamı yabancı dil eğitimi kapsamı içindedir. Dyned, hemen hemen bütün yabancı dil öğrencilerinin büyük sorunu durumundaki aksan, diksiyon ve tonlama ile ilgili problemlerini de çözmeye yönelik donatılara sahiptir.

  Amerika menşeili DynEd International Inc. firmasının desteği, Oxford University Press, Longman, Prentice Hall, BBC ve Stanford University gibi eğitim kurumları ile Apple, IBM, SONY, and NEC gibi teknoloji firmalarının katkısı ile alanında uzman eğitimciler, bilgisayar programcıları ve sanatçılardan oluşan yaklaşık 50 kişilik bir takım tarafından tasarlanan DynEd İngilizce Eğitim Sistemi ile Sınıf eğitimi yerine, kişisel çalışma süresini esnek tutarak, öğrenmenin etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

  DynEd, yetişkinler ve çocuklar için farklı modüllerden oluşmaktadır. Programa başlanmadan önce, programa katılan kullanıcılar için bilgisayar üzerinden seviye tespiti yapılmakta ve her kullanıcının hangi programdan başlaması gerektiği belirlenmektedir. Eğitim piyasasında kullanılan tüm bilgisayar programlarından farklı olarak, sunduğu ‘Records Manager’ (İzleme ve Danışmanlık) sistemi;

  – Programa katılacak olan herkesin adım adım izlenmesini,

  – Program hızının, kişinin çalıştığı konudaki becerisine göre ayarlanmasını,

  – Kişilerin kendi çalışmalarını denetleyebilmesini,

  – Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalarının danışman tarafından istenildiği anda görülebilmesini ve öğrencilerin daha başarılı olabilmeleri için yönlendirilebilmesini,

  – Danışmanın kullanıcılarla yapacağı toplu çalışmaların, uzaktan kontrolle desteklenmesini sağlamaktadır.

  DynEd Eğitim Sistemi Neleri kapsamaktadır?

  DynEd Eğitim Sistemi, Yetişkinler ve Çocuklar için ayrı ayrı eğitim programları (modüller) içermektedir.

 6. Yetişkinler için olan DynEd serisi şu modülleri kapsamaktadır:

  NEW DYNAMIC ENGLISH : Temel dil kavramlarını dinleme ve konuşma becerileri ile pekiştirerek veren, kullanıcıyı başlangıç seviyesinden alarak, fikir yürütme, özetleme ve tartışma seviyesinde bir dilbilgisi ve kelime bilgisi edindiren ana programdır. Başlangıçta dinleme ve konuşma becerileri vurgulanırken, daha ileri düzeylerde okuma ve yazma becerileri de geliştirilmektedir.

  THE LOST SECRET: BBC tarafından hazırlanmış olan bu modül, New Dynamic English modülünde öğrenilen kavramların farklı bir içerikle pekiştirilmesi ve kelime haznesinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca dilin, günlük yaşamda kullanımına ilişkin becerileri geliştirmektedir.

  ADVANCED LISTENING: İleri İngilizce düzeyindeki herkesi tatmin edebilecek değişik akademik konulardan oluşturulmuş bu modül, Stanford Üniversitesi’nin profesörleriyle canlı olarak ders sırasında kaydedilmiş, izleyiciyi ortama katan, birebir ilişki kuran, soru cevaplardan oluşan içeriğiyle dikkati sürekli uyaran bir programdır.

  DYNAMIC BUSINESS ENGLISH: Tanışma, tanıştırma, sözlü anlatım ve konuşma becerilerini iş dünyasında kullanma temeline oturtulmuş bir modüldür.

  FUNCTIONING IN BUSINESS: Dynamic Business English’in devamı niteliğindedir. Üst düzey iş İngilizcesi, toplantı teknikleri, telefon konuşmaları ve iş görüşmeleri üzerine yoğunlaşmış bir destek programdır. Dinleme, konuşma ve sunum teknikleri ile iş dünyasında kullanılan üst düzey kavramları öğretmektedir.

  ENGLISH BY THE NUMBERS: Tüm sayısal kavramları en basitinden en karmaşığına (toplama çıkarmadan en karmaşık grafiklere) kadar öğreten modüldür.

  CLEAR SPEECH WORKS: Kullanıcının telaffuz ve aksanını en doğru vurgulamalarla anlaşılabilir kılmaya ve iletişim aksaklıklarını gidermeye yönelik bir modüldür..
  TEST MOUNTAIN: İleri düzey İngilizce bilenleri TOEFL ve TOEIC Proficiency sınavlarına hazırlayan sınav modülüdür.

  Programın New Dynamic English, The Lost Secret, Advanced Listening, English by the Numbers, Clear Speech Works ve Test Mountain modüllerinden hem çocuklar hem yetişkinler faydalanabilmektedir.

  Program içerisinde sadece çocuklara özel olan modüller ise şunlardır:

  LET’S GO: Oxford University Press tarafından yayınlanan dünyanın en başaralı İngilizce Eğitim kitapları serisi, eğlenceli ve etkili tarzdaki anlatımıyla, sağlam bir İngilizce alt yapısı oluşturyor. Uzman eğitmenler tarafından hazırlanmış bu program, kelime haznesi ve dilbilgisinin yanı sıra doğru telaffuz becerilerini geliştiriyor.

  ENGLISH FOR SUCCESS: English for Success, özellikle 11-16 yaş arası gençler için tasarlanmıştır. Öğrencileri, dersler özellikle, matemetik, fen ve tarih alanları üzerinde yoğunlaşarak İngilizce öğretmeyi hedefliyor. Bu modül daha çok, kelime haznesi, dil bilgisi, dinleme ve konuşma becerileri üzerine yoğunlaşıyor.

  FIRSTHAND ACCESS: Ünlü Longman ders kitaplarından uyarlanmış bu program, başlangıç seviyesindeki gençleri interaktif bir yöntemle İngilizce iletişim kurmaya hazırlamak için geliştirilmiştir.

  DYNAMIC CLASSICS: Bu destek programı, klasik edebiyatın seçkin hikayelerini kullanarak, kelime haznesinin ve temel dil bilgisinin yanı sıra okuma ve dinleme becerilerinin gelişmesine yöneliktir.
  DynEd İle İlgili Protokol İmzalandı

  Eğitime %100 Destek Kampanyası kapsamında Sanko Holding AŞ tarafından Bakanlığımıza DynEd İngilizce Dil Eğitim Yazılımları bağışlanmış ve bu yazılımların lisanslanmasına ilişkin protokol 26.04.2006 tarihinde Bakanlığımız ile Sanko Holding AŞ, ve Future Prints Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ arasında imzala

 7. dyned courseware çalışmıyor 06 Hzr 2008, 15:56

  arkadaşlar dyned courseware çalışmıyor.Launcher bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilir mi?

 8. evde cd yi kurdum günceleştirmeleri yaptım
  okuld bugün cd yi kurduğumda güncelleşt bitti diye bir yazı çıktı
  güncelleştirileceklerin*** şu şeilde listesi çıkmadı.zaten giriş yapamadım şifreyi yazdım lütfen bir sçim yapın diye altta çıkan bölümde Ankara server 6 diye çıkması gereken bölüm çıkmıyor ne yapmam gerek?

  merhaba arkadaşlar;
  dyned te en çok yaşadığım sorun kurulum ve güncelleme bittikten sonra kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyoruz ama biraz bekledikten sonra ” C:Program FilesDynEddata_istudents” dosyasında “YAZMA YETKİNİZ YOK” diye bir mesaj çıkması.
  Aynı makinada yönetici olarak da giriş yapmak mümkün olmuyor.
  Bu konuda bilgisi olan arkadaşımız yardımcı olabilirse çok sevinirim.
  realcoco

  eyno yazmış:

  realcoco yazmış:
  merhaba arkadaşlar;
  dyned te en çok yaşadığım sorun kurulum ve güncelleme bittikten sonra kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyoruz ama biraz bekledikten sonra ” C:Program FilesDynEddata_istudents” dosyasında “YAZMA YETKİNİZ YOK” diye bir mesaj çıkması.
  Aynı makinada yönetici olarak da giriş yapmak mümkün olmuyor.
  Bu konuda bilgisi olan arkadaşımız yardımcı olabilirse çok sevinirim.
  realcoco

  hocam bende de aynı sorun oldu tamamen kaldırdım tekrar yükledim ilk yüklenmesinde kesin internete bağlı olsun güncellemeyi yapın. ama sonra tekrar dyned klasörüne tıklayın ordaki uptodate ile *** olanları tekrar güncelleyin ben de sorun kalmadı şimdilik.

  Onla alakası yok..Uyuz bi program işte..

 9. sayın hocalarım:dyned şu anda mükemmel çalışıyor.aynıanda 15 bilgisayarda öğrencilerimiz ders esnasında sorunsuz ve gayet hızlı bir şekilde çalışıyor.gelelim sorunlarınıza
  1-geçersiz şifre veye kullanıcı hatasında:
  —kulanıcı adı ve şifrelerde kesinlikle türkce karakter kullanmayınız.Bundan kaynaklanıyor.
  2-kurulum yaptınız ama güncellenecek öğe yok(****)lı güncelemeler gelmiyorsa yda herhangi bir sistem hataası verirse(CLS veye Başka türden Hatalar)İnternet bağlantı hatası hariç.zaten bu hata artık olmuyor olsada geçici “yeniden deneyin”i tıklayarak çözüm bulursonuz
  …Önce dyned cdsini takıp önceki kurulumu kaldırın sonra bigisayarımdan girip Araya Dyned yazarak dosya ve klasör araması yaptırarak bulunan dosyaları siliniz.Sonra yeniden kurulum cd sini takıp kurulumu yapınz.
  3- En kolay kurulum şekli
  ….herhangi bir bilgisayarda kurulumu yapıp tüm güncellemeleride yaptıktan sonra o bilgisayardaki (kurulum yaparken kurulum yerini değiştirmemenizi özellikle tavsiye ederim “cprogram filesdyned olmalı.Değiştirmeeyiniz) dyned klasörünün(program fiesteki)içine masa üstündeki 2 tane kısyol simgesinide atinız.(Dyned Courseware ve document)
  bunları yaptıktan sonra dyned klasörünü(program filesteki) kopyaalaraak flaş diskinize yapıştırın.flaşınız yoksa cd ye yazdırabilisiniz. bunuda yaptıktan sonra işlem bitti.
  istediğiniz herhangi bir bilgisayarın “cprogram files ” dizinine diskinizdeki veya cd ye aldığınız dyned klasörünü yerleştirdiğinizde ve oklasörün içindeki Dyned Courseware ve documant kısa yollarınıda kopyalarak masa üstüne attığınızda progra güncelleme falan ihtiyacı duymadan direk çalşır.
  …Öğrencilerede bu şekilde cd ye yazdırarak verirseniz.onlarda herhangi bir kurulum ve güncellemeye ihtiyac duymadan evlerinde bilgisayarlarında çalıştırabilirler.
  4-bütün buanlattığım durumlar bir haftalık tecrübeleriin sonucunda odu.şu an mutlu bir şekilde cayımı yudumluyorum.hele öğrencilerin derste kullandıklarında ok mutlu olmuştum.
  umarım faydalı olur.
  sıkıntı olursa mesajla yinede yardımcı olurum.
  onurdemirdere@hotmail.com
  saygılar
  bu kurulumu b

 10. siz msn var ver dyned üyesis şifesi adısın kaçta sınıf gitti yazımın bu eymsn saygı ntm mı

 11. arkadaşlar biz de bu dönem zoraki olarak dynedi uygulamaya başladık.Umarım faydalı olur.Ama ben pek faydalı olacağını zannetmiyorum.Telaffuzları daha iyi olabilir belki.Daha yeni başladık bakalım ilerleyen günlerde bunu daha iyi görebiliriz.Kurulumunda birşey yok.Sizi yönlendiriyor.Sadece üç yıldızlı bölümler var onları güncellemeniz gerekiyor.Kolay gelsinn..

 12. DynEd Hakkında Genel Bilgi
  Günümüzde uluslararası iletişim dili olan İngilizce’yi konuşmak, anlamak ve bu dilde iletişim kurabilmek
  bir gerekliliktir. Ancak, İngilizce öğrenmek geliştirilmesi gereken bir beceridir ve klasik eğitim yöntemleri
  yeterince etkili olmamaktadır. Diğer taraftan, bilgisayarların yaygınlaşması, internet’in artık hayatımızın
  bir parçası olması ve yeni teknolojilerin yardımı ile uzaktan eğitim sistemleri gelişmiş ve İngilizce
  eğitiminde yeni olanaklar doğmuştur.
  DynEd, dil eğitimcileri, bilgisayar programcıları, nörologlar ve sanatçılardan oluşan bir ekip tarafından
  tasarlanan dünyadaki ilk ve en etkin çoklu ortam dil eğitimi programıdır. Nöro-bilimsel araştırmaların
  ışığında “anlama” becerisinden “otomatikleşme” durumuna geçmeyi ve İngilizce dilinin kalıcı hafızaya
  yerleşmesini hedefler.
  DynEd, dil eğitimini bilgisayarlar üzerine taşıyan ve gerçek hayat benzeri uygulamalarla bireylerin kendi
  kendilerine İngilizce öğrenmelerini sağlayan bir eğitim sistemidir. Bilgisayarları başında çalışan
  kullanıcılar DynEd yazılımları ve eğitmenleri tarafından izlenerek yönlendirilmekte ve geleneksel sınıf içi
  eğitim sisteminden 2 – 3 misli daha verimli bir eğitim yapılabilmektedir.
  DynEd eğitim sistemine yeni giren kullanıcılara kendi bilgisayarları üzerinde bir Yerleştirme Sınavı
  (Placement Test) verilmektedir. Bu sınav başlangıç düzeyi sorularla başlayıp, verilen yanıtlara göre
  soruları zorlaştırmakta ve kullanıcının sorulara cevap veremeyeceği düzeye gelmesi ile sonucu
  belirlemektedir. Sınav sonucunda kullanıcının düzeyine uygun DynEd eğitim yazılımları ve bu yazılımlara
  hangi düzeyden başlayacağı belirlenmektedir.
  DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi Dünya’nın en geniş eğitim içeriğine sahip programıdır. Her yaş ve her
  düzeydeki kullanıcının her türlü gereksinimini karşılayan eğitim yazılımları bulunmaktadır. Kullanıcılar
  tüm yazılımlardan faydalanabilirler, ancak en verimli eğitimi alabilmeleri için kişiye özel bir eğitim paketi
  önerisi eğitmenler tarafından sunulacaktır.
  Kullanıcıların çalışmaları sırasında DynEd’in Kayıt Yöneticisi (Records Manager) sistemi ile
  Kullanıcıların çalışma ve davranışlarının adım adım izlenmesi,
  Kullanıcıların kendi çalışmalarını denetleyebilmeleri,
  Kullanıcıların daha başarılı olabilmeleri için eğitmenler tarafından kontrol edilmesi ve
  yönlendirilmesi
  Kullanıcıların birey veya sınıf olarak yaptıkları çalışmalar hakkında rakamsal tablolar ve yazılı
  raporların otomatik olarak hazırlanması sağlanmaktadır.
  DynEd programlarına özgü bir özellik olan Düzey Ayarlama
  TM
  (Shuffler
  TM
  ) sistemi, yazılımın hızını ve
  zorluk derecesini kullanıcının çalıştığı konudaki becerisine göre ayarlamaktadır. Bu özellik sayesinde
  kullanıcıların gereksinimleri yazılım tarafından bire bir karşılanmakta ve her kullanıcının kendi hedefine
  yönelik çalışması sayesinde daha kısa zamanda başarı elde edilmektedir.
  Tamamlama Yüzdesi (Completion Percentage) ile öğrencinin her dersi tanımlanan öğrenme hedefine
  oranlı olarak ne kadar tamamladığı izlenmektedir. Bu sistem sayesinde beceri kazanmak için gerekli olan
  tekrarlar yeterince yaptırılmaktadır. Kullanıcılar, eğitmenleri tarafından belirlenen tamamlama yüzdesine
  erişmeden beceri sınavlarına giremezler. Beceri Sınavları ile kullanıcıların çalıştıkları konularda
  ilerlemeleri ve başarıları bilgisayar tarafından değerlendirilir. Sınavların zamanlaması ve sorular
  kullanıcıya göre düzenlenmekte ve sınav tekrar edildiğinde sorular değiştirilmektedir.
  DynEd’in Tutor yazılımı ise kullanıcılara çalışmaları sırasındaki davranışları hakkında yazılı bir rapor ve
  not vererek daha verimli bir çalışma için yapılması gerekenleri belirtmektedir.
  Kullanıcılar, Çalışma Kayıtları (Study Records) ile kendi çalışmalarını denetleyebilirler. Çalışma
  kayıtlarında, her konuda ve konuyu her tekrarlarında çalışma sürelerini, tüm çalışmalarının tarih ve
  saatlerini, sorulara doğru cevap verip vermediklerini, çalışmalarına göre yazılımdaki düzey değişimlerini,
  çalışmalarının Tamamlama Yüzdesi’ni ve test sonuçlarını görebilirler.
  Eğitmenler, Kayıt Yöneticisi ile kullanıcıların çalışmalarını izleyebilirler ve kullanıcıların Çalışma Kayıtları
  bölümünde gördüklerine ilave olarak; çalışmaları sırasındaki davranışlarını (tekrar, altyazı veya tercüme
  kullanımı, mikrofon ve kulaklık kullanımı, sözlük kullanımı, kendi sesini dinleme ve konuşmasının
  anlaşılırlığı) ve en son ne zaman çalıştıklarını görebilirler. Ayrıca sınıf ortalamalarına göre kullanıcıların
  durumunu inceleyebilir, sınıflar ve kullanıcılar hakkında yazılı rapor alabilirler.
  DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi, yukarıda anlatılan Destek Yazılımları, aşağıda tanıtılan Eğitim
  Yazılımları ve DynEd Eğitmenleri’nden oluşan üçlü bir sistemdir. Destek Yazılımları kullanıcıların
  çalışmalarının bilgisayar tarafından izlenmesini ve yönlendirilmesini, Eğitim Yazılımları İngilizce dilinin
  en iyi şekilde öğrenilmesini ve Eğitmenler ise kullanıcıların en doğru yöntemlerle çalışmasını ve dilin
  kişiselleştirilmesini sağlarlar. DynEd eğitim sistemi bu üç unsurun birlikte kullanılması sayesinde
  Dünya’nın en başarılı eğitim sistemi olmuş ve sayısız ödüller kazanmıştır.

 13. Standart DynEd Eğitim Yazılımı için Sıkça Sorulan Sorular

  DynEd Eğitim Yazılımı için Sıkça Sorulan Sorular

  1 “İnternet’e Bağlı Olduğunuzu Kontrol Edin” mesajı ne demektir?

  1a Bilgisayar üzerinde kurulu olan yeni nesil antivirüs programlarının güvenlik duvarı (Firewall) DynEd programının internete bağlanmasını engelliyor olabilir DynEd programı kullanıcının oturum açma kimliği ve şifresini kontrol etmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyduğundan, bu işlemin gerçekleşmediği zamanlarda ekrana bu mesaj gelir
  Çözüm:
  Öncelikle internete bağlı olduğunuzu kontrol edin Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programının güvenlik duvarı ayarlarına girip DynEd programıyla ilgili (launchwexe, records managerexe, uptodateexe) dosyaların internete erişimi için gerekli kuralları tanımlayın
  1b Bilgisayar üzerinde yüklü olan Internet Explorer 7 programının güvenlik duvarı (Firewall) özelliği DynEd’in internete ulaşmasını engelliyor olabilir
  Çözüm:
  İnternet Explorer 7’nin “Ayarlar” bölümünde “Kimlik Avı Filtresi” (Phishing Filter) ve “Açılır Pencere Engelleyicisi” (Pop-up Blocker) kapatılarak sorun çözülür
  1c Şirketlerdeki Proxy sunucuları, tanımlanmamış kullanıcıların internet erişimini engelleyebilir
  Çözüm:
  Gerekli Proxy ayarları yapılmalıdır Bu seçenek şirket kullanıcıları için geçerli olduğundan iş yerindeki bilgi işlem departmanından yardım almak gerekebilir
  1d Şirketlerdeki güvenlik duvarı (Firewall) sunucusu üzerinden DynEd’in internete erişme izni verilmediği takdirde bu mesajı alabilirsiniz
  Çözüm:
  Firewall sunucusuna DynEd programlarının tanıtılması gerekmektedir Bu seçenek iş yerindeki kullanıcılar için geçerli olduğundan şirketinizdeki bilgi işlem yetkilisinden yardım alabilirsiniz

  2 Sisteme girmeye çalışırken Sunucu Bilgisayarı bölümünde “Statik” yazıyor ve “Sistem Yöneticiniz ile Görüşün” mesajı çıkıyorsa ne yapmak gerekir?
  2a Kayıt Yöneticisi bilgisayarını seçemediğiniz durumlarda bu hata oluşmaktadır
  Çözüm:
  İnternete bağlı olduğunuzu kontrol edin, ağ kablosu ile bağlıysanız soketin yuvaya tam olarak yerleştiğine emin olun Kablosuz bağlantınız varsa bağlantıyı kontrol edin, gerekirse bağlantıyı kesip yeniden internete bağlanın
  Çözüm:
  Internet Explorer 7, antivirüs ve firewall programları DynEd’in internete erişimini engelleyebilir Antivirüs ve firewall’ın ayarlarını kontrol edip DynEd klasörünün içindeki (launchwexe, records managerexe, uptodateexe) dosyalarının internete erişimlerine izin verin Internet Explorer 7 kullanıyorsanız “Ayarlar” bölümündeki “Kimlik Avı Filtresi” ve “Açılır Pencere Engelleyicisi”ni kapatın

  3 “Bu kurulum diskinde kurulum yapmaya yetkili değilsiniz” mesajını neden alıyorum?
  3a DynEd programının kurulum aşamasında bilgisayarınızın tarih ve saati
  yanlış ise ekrana bu hata mesajı gelebilir
  Çözüm:
  Bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol ederek düzeltin

 14. 4
  Sisteme girmeye çalışınca “Çalışma Hatası” (Corrupted records serves settings (mone): tr1recordsdynedcom) şeklinde bir mesaj geliyor Ne yapmam gerekir?
  4a Ankara’daki DynEd sunucu bilgisayarları kurulmadan önce Amerika’daki bir sunucu üzerinden bağlantı kurulmakta idi DynEd kurulumlarını ilk dağıtılan Eylül 2006 tarihli CD’ler ile yapmaya çalışanlar bu sorunu yaşamaktadırlar
  Çözüm:
  Bilgisayarım altında Yerel Disk C’yi tıklayın
  Program Files altındaki DynEd klasörüne girin
  Burada recordsini dosyasına çift tıklayın
  recordsipaddress=monetr1recordsdynedcom satırını bulun ve
  recordsipaddress=monerecordsdynedcom şeklinde değiştirin
  Değişikliği kaydedip çıkın
  5
  “Aşağıdaki dizinler için yazma ayrıcalığınız yok” mesajı ne anlama geliyor?
  5a Kullanıcı yetkilerindeki sınırlamalar dolayısı ile DynEd klasörü veya alt klasörleri oluşturulamıyor
  Çözüm:
  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft XP ise; kullanıcıya o bilgisayarda Program Files altına yazma yetkisi verilmesi gerekiyor
  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft Vista ise; Başlat menüsünden Denetim Masaları’nı tıklayın, açılan sayfada Klasik Görünümü seçin Sağdaki ekranda Kullanıcı Hesapları’nı çift tıklayın, açılan pencerede Kullanıcı Hesabı Denetimini Aç veya Kapat üzerine tıklayın, Bilgisayarınızı Korumaya Yardımcı Olması İçin Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Kullanın kutucuğundaki işareti kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir
  6
  Hangi şifre ile nereye girilebilir?
  6a DynEd Courseware yani DynEd yazılımlarına öğrenci gibi girmek ve dersleri çalışmak için e-posta formatındaki Oturum Açma Kimliği ve öğretmen tarafından verilen şifre kullanılmalıdır
  6b DynEd okul yetkilisi olarak Records Manager’a girmek için okulun 6 sayıdan oluşan Oturum Açma Kimliği ve MEB tarafından iletilen yedi harf bir sayıdan oluşan yönetici şifresini kullanmanız gerekmektedir
  7
  Records Manager’a girince Sınıf Ekle/Düzenle/Sil düğmeleri aktif görünmüyor Sınıf eklemeyi nasıl yapacağız?
  7a Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemleri “Çevrimdışı” konumunda yapılamamaktadır
  Çözüm:
  Records Manager’a giriş sayfasında Oturum Açma Kimliği ve yönetici şifresini yazdıktan sonra “Çevrimiçi” seçeneği işaretlenmelidir Bilgisayarın internete bağlı ve internetin hattının açık olduğu kontrol edilmelidir
  7b Yetkiniz Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemlerini yapmaya yeterli değildir
  Çözüm:
  Bu işlemleri MEB tarafından okullara gönderilen DynEd Okul Yetkilisi şifresi ile gerçekleştirebilirsiniz
  8
  DynEd yazılımına girmek istediğimde neden “Geçersiz Oturum Açılışı” mesajı alıyorum?
  8a Öğrenci sistemde tanımlı olmayabilir
  Çözüm:
  Öğrenci, öğretmeni ile temasa geçip sisteme tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol etmelidir
  8b Öğrenci “Oturum Açma Kimliği”ni hatalı girmiş olabilir
  Çözüm:
  Öğrenci, e-posta formatındaki “Oturum Açma Kimliği”nin doğru olduğunu kontrol etmelidir
  8c Kayıt yöneticisi bilgisayarı hatalı seçilmiş olabilir
  Çözüm:
  “Kayıt Yöneticisi Bilgisayarı” kutusunda “Turkey (Sadece Resmi Okullar)” seçili olması gerekmektedir Eğer yanlış kayıt yöneticisi bilgisayarını seçtiyseniz DynEd programından çıkın Klavyeden CTRL tuşunu basılı tutarak masa üstündeki kayıt yöneticisi listesinden “Turkey (Sadece Resmi Okullar)”ı seçin
  8d Program güncelleştirilmemiş olabilir
  Çözüm:
  DynEd programının güncel sürümünü yüklemek için “C:Program FilesDynEd” sekmesine gidin ve “Uptodateexe” ye çift tıklayınGüncelleme yazılımı güncel değil diyorsa “Yükle” düğmesini tıklayın Bu yükleme tamamlandıktan sonra gelen pencerede görülen tüm ürünleri seçip “Yükle” düğmesini tıklayın

 15. Standart —>: DynEd Eğitim Yazılımı için Sıkça Sorulan Sorular

  13
  “Konuşma tanıma başlatılamadı” mesajı ne anlama gelir?
  13a DynEd kullanıcısının çalıştığı bilgisayardaki Windows klasörü altına yazma yetkisi yoksa ses tanıma dosyaları kurulum sırasında kopyalanamayacağından ses tanıma çalışmayacaktır
  Çözüm:
  Kullanıcının çalıştığı bilgisayarda “C:Windows , C:Program Files, C: Documents and Settings” altına yazma yetkisi yoksa bilgi işlem elemanından destek alınmalıdır
  13b Ses tanıma yazılımı yüklenirken hata oluşmuş olabilir
  Çözüm:
  Oturum açma kimliğiniz ve şifrenizi yazıp “Tamam” düğmesini tıklayın Karşınıza gelen sayfanın üst tarafında “Gelişmiş Seçenekler” den “DynEd Analyzer”ı tıklayın, sonra da “Ağa Bağlı Bilgisayar Kurulumu” nu seçin ve “Tamam” düğmesini tıklayın ”Ses tanıma yazılımını kur” u seçip “Tamam” düğmesini tıklayın
  14
  DynEd ile ilgili sorunlar yukarıda önerilen çözümlere rağmen sürerse ne yapmam gerekir?
  Bu durumda DynEd programını kaldırıp yeniden kurmanız gerekir Bilgisayarınızdaki DynEd programını kaldırıp kurarken bilgisayarınızda eski kurulumdan herhangi bir dosya ya da klasör kalmadığından emin olmanız gerekmektedir
  “Başlat” (Start) menüsünden “Ara” yı(Search) tıklayınca gelen sayfanın solundaki “Tüm Dosya ve Klasörler”i (All Files and Folders) seçin “Dosyanın adının tamamı ya da bir kısmı” kutusuna “DynEd” yazarak yerel sabit disklerde aratın Bu arama sırasında bilgisayarınızın CD-DVD Rom sürücüsünde herhangi bir disk takılı olmamasına dikkat edin Bulunan tüm DynEd dosya veya klasörlerini bilgisayardan sildikten sonra “Kurulum” (Installation) diskini takıp yeniden kurulum yapabilirsiniz
  15
  corrupted records server settings (1):monerecordsdynedcom hatası alıyorum Ne yapmalıyım?
  Masa üstündeki DynEd Courseware ikonunu CTRL tuşunu basılı tutarken çift tıklayın
  Aktif hale gelen Kayıt Sunucusu Bilgisayarı’nı “Europe Asia” olarak seçip Tamam tuşuna basın
  Buradan çıkıp aynı işlemi yaparak bu kez “Turkey (Sadece Resmi Okullar)” sunucusunu seçin

 16. DynEd Yöntemi Neden Çok Başarılıdır ?

  *

  DynEd ürünleri, teknolojideki en son yenilikler kullanılarak İngilizce dil eğitiminde deneyimli Amerikalı öğretim üyeleri ve bilgisayar uzmanları tarafından geliştirilmiştir.
  *

  DynEd ürünlerinin İngilizce öğrenimindeki etkinliği, pek çok ülkede uzun yıllar süren incelemeler ve değerlendirmeler sonunda aldığı ödüllerle kanıtlanmıştır.
  *

  DynEd ürünleriyle öğrenciler, İngilizce öğreniminde, işittiğini ve okuduğunu doğru anlama ve düzgün konuşma becerisini kazanırlar. Böylece, akıcı bir İngilizceye sahip olurlar.

 17. DynEd Yöntemi Neden Çok Başarılıdır ?

  *

  DynEd ürünleri, teknolojideki en son yenilikler kullanılarak İngilizce dil eğitiminde deneyimli Amerikalı öğretim üyeleri ve bilgisayar uzmanları tarafından geliştirilmiştir.
  *

  DynEd ürünlerinin İngilizce öğrenimindeki etkinliği, pek çok ülkede uzun yıllar süren incelemeler ve değerlendirmeler sonunda aldığı ödüllerle kanıtlanmıştır.
  *

  DynEd ürünleriyle öğrenciler, İngilizce öğreniminde, işittiğini ve okuduğunu doğru anlama ve düzgün konuşma becerisini kazanırlar. Böylece, akıcı bir İngilizceye sahip olurlar.
  bular onur

 18. İşittiğini Doğru Anlama, Bilgisayara Ses Kaydetme ve Sesini Dinleme Özelliği

  Bilgisayar, İngilzice sözcükleri ve cümleleri, Öğrencinin işittiğini doğru anlayıncaya kadar bir çok kez tekrarlayabilir. Öğrenci gerektiğinde bir dersten diğerine kolayca geçiş yapabilir. Yorulduğu zaman derse ara verebilir ve kaldığı yerden derse devam edebilir. Öğrenci, ses kaydı özelliğinden yararlanarak kendi sesini, kendi söyleyişini bilgisayara kaydedebilir. Böylece öğrenci, orijinal söyleyişlerle kendi söyleyişini karşılaştırılır. Yaptığı yanlışların farkına varır, söyleyişini ve tonlamasını düzeltir. Öğrenci ile bilgisayarın karşılıklı etkileşimi, İngilizce dersinin akıcı şekilde devamını sağlar.

  Öğrenci Karnesi

  Öğrencinin düzeyi, dersin akışı içinde verdiği yanıtlara göre bilgisayar tarafından belirlenir. Böylece öğrenci, eksik veya yanlış öğrendiği konulardan anında haberdar olur. Buna göre eksik öğrendiği konulara daha çok ağırlık verir.

  Kullanım Kolaylığı ve Güvenilirlik

  DynEd’in İngilizce CD-ROM’ları bilgisayar kullanmayı bilmeyen kişiler tarafından bile kolaylık kullanılabilir. Kullanım kılavuzu basit bir dille yazılmıştır. Gerektiğinde, Tunç Dershanesi’nde kurulan İngilizce Dil Laboratuarı operatörleri tarafından her türlü yeknik yardım sağlanmaktadır.

  Tekrar Tuşu

  Öğrenci, tekrar tuşunu seçerek işittiği İngilizce söyleyişleri birçok kez dinleyebilir.Başarılı söyleyişe kadar bu işlemi tekrar eder.

  ABC Tuşu

  Öğrenci ABC tuşuna basarak işittiği cümlenin yazılı şeklini ekrandan görür.

  İngilizce Sözlük

  Öğrenci ders esnasında ekranda gördüğü ve anlamını bilmediği kelimelerin anlamlarını, CD-ROM’a yerleşik İngilizce sözlükten araştırabilir. CD-ROM içeriğindeki İngilizce sözlükte kelimelerin cümle içinde kullanılış örnekleri de gösterilir. Böylece bilinmeyen kelimenin anlamları pekiştirilir ve kavratılır. Bu yolla yeni kelimeler kalıcı bir şekilde öğrenilir.

 19. DynEd Eğitim Yazılımı için Sıkça Sorulan Sorular

  https://mebides.meb.gov.tr/files/sorular.pdf

  DynEd Eğitim Yazılımı için Sıkça Sorulan Sorular

  1.

  “İnternet’e Bağlı Olduğunuzu Kontrol Edin” mesajı ne demektir?

  1.a. Bilgisayar üzerinde kurulu olan yeni nesil antivirüs programlarının güvenlik duvarı (Firewall) DynEd programının internete bağlanmasını engelliyor olabilir. DynEd programı kullanıcının oturum açma kimliği ve şifresini kontrol etmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyduğundan, bu işlemin gerçekleşmediği zamanlarda ekrana bu mesaj gelir.

  Çözüm:

  Öncelikle internete bağlı olduğunuzu kontrol edin. Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programının güvenlik duvarı ayarlarına girip DynEd programıyla ilgili (launchw.exe, records manager.exe, uptodate.exe) dosyaların internete erişimi için gerekli kuralları tanımlayın.

  1.b. Bilgisayar üzerinde yüklü olan Internet Explorer 7 programının güvenlik duvarı (Firewall) özelliği DynEd’in internete ulaşmasını engelliyor olabilir.

  Çözüm:

  İnternet Explorer 7’nin “Ayarlar” bölümünde “Kimlik Avı Filtresi” (Phishing Filter) ve “Açılır Pencere Engelleyicisi” (Pop-up Blocker) kapatılarak sorun çözülür.

  1.c. Şirketlerdeki Proxy sunucuları, tanımlanmamış kullanıcıların internet erişimini engelleyebilir.

  Çözüm:

  Gerekli Proxy ayarları yapılmalıdır. Bu seçenek şirket kullanıcıları için geçerli olduğundan iş yerindeki bilgi işlem departmanından yardım almak gerekebilir.

  1.d. Şirketlerdeki güvenlik duvarı (Firewall) sunucusu üzerinden DynEd’in internete erişme izni verilmediği takdirde bu mesajı alabilirsiniz.

  Çözüm:

  Firewall sunucusuna DynEd programlarının tanıtılması gerekmektedir. Bu seçenek iş yerindeki kullanıcılar için geçerli olduğundan şirketinizdeki bilgi işlem yetkilisinden yardım alabilirsiniz.

  2.

  Sisteme girmeye çalışırken Sunucu Bilgisayarı bölümünde “Statik” yazıyor ve “Sistem Yöneticiniz ile Görüşün” mesajı çıkıyorsa ne yapmak gerekir?

  2.a. Kayıt Yöneticisi bilgisayarını seçemediğiniz durumlarda bu hata oluşmaktadır.

  Çözüm:

  İnternete bağlı olduğunuzu kontrol edin, ağ kablosu ile bağlıysanız soketin yuvaya tam olarak yerleştiğine emin olun. Kablosuz bağlantınız varsa bağlantıyı kontrol edin, gerekirse bağlantıyı kesip yeniden internete bağlanın.

  Çözüm:

  Internet Explorer 7, antivirüs ve firewall programları DynEd’in internete erişimini engelleyebilir. Antivirüs ve firewall’ın ayarlarını kontrol edip DynEd klasörünün içindeki (launchw.exe, records manager.exe, uptodate.exe) dosyalarının internete erişimlerine izin verin. Internet Explorer 7 kullanıyorsanız “Ayarlar” bölümündeki “Kimlik Avı Filtresi” ve “Açılır Pencere Engelleyicisi”ni kapatın.

  3.

  “Bu kurulum diskinde kurulum yapmaya yetkili değilsiniz” mesajını neden alıyorum?

  3.a. DynEd programının kurulum aşamasında bilgisayarınızın tarih ve saati

  yanlış ise ekrana bu hata mesajı gelebilir.

  Çözüm:

  Bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol ederek düzeltin.

  4.

  Sisteme girmeye çalışınca “Çalışma Hatası” (Corrupted records serves settings (mone): tr1.records.dyned.com) şeklinde bir mesaj geliyor. Ne yapmam gerekir?

  4.a. Ankara’daki DynEd sunucu bilgisayarları kurulmadan önce Amerika’daki bir sunucu üzerinden bağlantı kurulmakta idi. DynEd kurulumlarını ilk dağıtılan Eylül 2006 tarihli CD’ler ile yapmaya çalışanlar bu sorunu yaşamaktadırlar.

  Çözüm:

  Bilgisayarım altında Yerel Disk C’yi tıklayın.

  Program Files altındaki DynEd klasörüne girin.

  Burada records.ini dosyasına çift tıklayın.

  recordsipaddress=mone.tr1.records.dyned.com satırını bulun ve

  recordsipaddress=mone.records.dyned.com şeklinde değiştirin.

  Değişikliği kaydedip çıkın.

  5.

  “Aşağıdaki dizinler için yazma ayrıcalığınız yok” mesajı ne anlama geliyor?

  5.a. Kullanıcı yetkilerindeki sınırlamalar dolayısı ile DynEd klasörü veya alt klasörleri oluşturulamıyor.

  Çözüm:

  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft XP ise; kullanıcıya o bilgisayarda Program Files altına yazma yetkisi verilmesi gerekiyor.

  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft Vista ise; Başlat menüsünden Denetim Masaları’nı tıklayın, açılan sayfada Klasik Görünümü seçin. Sağdaki ekranda Kullanıcı Hesapları’nı çift tıklayın, açılan pencerede Kullanıcı Hesabı Denetimini Aç veya Kapat üzerine tıklayın, Bilgisayarınızı Korumaya Yardımcı Olması İçin Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Kullanın kutucuğundaki işareti kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir.

  6.

  Hangi şifre ile nereye girilebilir?

  6.a. DynEd Courseware yani DynEd yazılımlarına öğrenci gibi girmek ve dersleri çalışmak için e-posta formatındaki Oturum Açma Kimliği ve öğretmen tarafından verilen şifre kullanılmalıdır.

  6.b. DynEd okul yetkilisi olarak Records Manager’a girmek için okulun 6 sayıdan oluşan Oturum Açma Kimliği ve M.E.B. tarafından iletilen yedi harf bir sayıdan oluşan yönetici şifresini kullanmanız gerekmektedir.

  7.

  Records Manager’a girince Sınıf Ekle/Düzenle/Sil düğmeleri aktif görünmüyor. Sınıf eklemeyi nasıl yapacağız?

  7.a. Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemleri “Çevrimdışı” konumunda yapılamamaktadır.

  Çözüm:

  Records Manager’a giriş sayfasında Oturum Açma Kimliği ve yönetici şifresini yazdıktan sonra “Çevrimiçi” seçeneği işaretlenmelidir. Bilgisayarın internete bağlı ve internetin hattının açık olduğu kontrol edilmelidir.

  7.b. Yetkiniz Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemlerini yapmaya yeterli değildir.

  Çözüm:

  Bu işlemleri M.E.B. tarafından okullara gönderilen DynEd Okul Yetkilisi şifresi ile gerçekleştirebilirsiniz.

  8.

  DynEd yazılımına girmek istediğimde neden “Geçersiz Oturum Açılışı” mesajı alıyorum?

  8.a. Öğrenci sistemde tanımlı olmayabilir.

  Çözüm:

  Öğrenci, öğretmeni ile temasa geçip sisteme tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol etmelidir.

  8.b. Öğrenci “Oturum Açma Kimliği”ni hatalı girmiş olabilir.

  Çözüm:

  Öğrenci, e-posta formatındaki “Oturum Açma Kimliği”nin doğru olduğunu kontrol etmelidir.

  8.c. Kayıt yöneticisi bilgisayarı hatalı seçilmiş olabilir.

  Çözüm:

  “Kayıt Yöneticisi Bilgisayarı” kutusunda “Turkey (Sadece Resmi Okullar)” seçili olması gerekmektedir. Eğer yanlış kayıt yöneticisi bilgisayarını seçtiyseniz DynEd programından çıkın. Klavyeden CTRL tuşunu basılı tutarak masa üstündeki kayıt yöneticisi listesinden “Turkey (Sadece Resmi Okullar)”ı seçin.

  8.d. Program güncelleştirilmemiş olabilir.

  Çözüm:

  DynEd programının güncel sürümünü yüklemek için “C:Program FilesDynEd” sekmesine gidin ve “Uptodate.exe” ye çift tıklayın.Güncelleme yazılımı güncel değil diyorsa “Yükle” düğmesini tıklayın. Bu yükleme tamamlandıktan sonra gelen pencerede görülen tüm ürünleri seçip “Yükle” düğmesini tıklayın.

  9.

  Öğrencilerin çalışması gereken yazılımlar kilitli veya aktive edilmemiş görünüyorsa ne yapılmalıdır?

  9.a. Sınıflar kurulduğunda First English ve English for Success yazılımlarının tüm üniteleri kilitli olduğundan öğrenciler masaüstündeki “DynEd Courseware” ikonunu tıkladıkları zaman bu yazılımlara girememektedirler.

  Çözüm:

  Öğretmenin, sınıfın veya öğrencilerin hangi yazılımı çalışacağına karar verdikten sonra bu yazılımın ilk ünitesinin elle açması gerekmektedir. Öğrenciler bu üniteyi çalışmaya başladıktan sonra tamamlama yüzdeleri yükseldikçe diğer üniteler kendiliğinden açılacaktır.

  Sınıfların ders kilitleri aşağıdaki şekilde açılabilir:

  Records Manager’dan sınıfa girince açılan pencerenin üst kısmındaki kutuda öğrencilerin çalışacağı kursun adının seçili olduğunu kontrol edin. Yukarıda menüdeki “Düzenle” sekmesinden sınıftaki tüm öğrencileri seçin ve aşağıdaki “Düzenle” düğmesini tıklayın.

  Açılan ekranın sağındaki “Bu öğrenci için Dersleri Kilitle/Aç” kutusunda Unit 1 (Beginner) üzerine gidin ve “Kilit Aç” düğmesini tıkladıktan sonra ekranın sol alt köşesindeki “Tamam” düğmesini tıklayın ve kilit açma işleminin tüm öğrenciler için tamamlanmasını bekleyin.

  İşlem tamamlandığı

  zaman sağdaki

  resimde kilitli görülen

  Unit 1 altındaki tüm

  derslerinin

  kilitleri açılacaktır.

  10.

  Mikrofonla neden ses kaydı yapamıyorum?

  10.a. Mikrofon yanlış sokete takılı olabilir.

  Çözüm:

  Öncelikle mikrofon ve kulaklığın doğru soketlere takılı olup olmadığını kontrol edin. Mikrofon soketi kırmızı, kulaklık soketi ise yeşildir.

  10.b. Mikrofon arızalı olabilir.

  Çözüm:

  DynEd yazılımının masaüstündeki kısa yolunu tıklayıp “Oturum Açma Kimliği” ve “Şifre”nizi yazdıktan sonra karşınıza gelen ekranda “Gelişmiş Seçenekler”i tıklayın. Açılan kutudan “DynEd Analyzer”ı seçin. “Ses Araçları”ndan “Ses Kaydı ve Dinlemesinin Kontrolü” seçeneğinden mikrofonun çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

  10.c. Mikrofon ayarı aktif değildir, ses seviyesi kısılmış olabilir.

  Çözüm:

  Başlat menüsünden “ Ayarlar”‘ı seçin ve “Denetim Masası”’nı tıklayın. “Ses Efekti ve Ses Aygıtları”nı çift tıklayın, açılan penceredeki “Ses” sekmesini seçin. Önünüze gelecek ekranda mikrofon ikonunun olduğu bölümdeki “Ses Ayarları” düğmesini tıklayın, açılan ekranda “Mik(rofon) Sesi” altındaki “Seç” kutucuğunun işaretli olduğunu kontrol edin ve ses seviyesini yükseltmek için “Ses Ayarı” çubuğunu yukarıya kaydırın.

  10.d. Bilgisayarınızdaki ses donanımı (ses kartı) yazılımında hata olabilir.

  Çözüm:

  Bu hatayı tespit etmek için masaüstündeki “Bilgisayarım”ı sağ tıklayın, “Yönet”i seçin, karşınıza gelen ekrandaki “Aygıt Yöneticisi”ni tıklayın. Sağ tarafta açılacak penceredeki “Ses ve Oyun Aygıtları” ikonu üzerinde sarı renkli ünlem işareti varsa ses yazılımı doğru çalışmamaktadır ve yeniden yüklenmesi gerekmektedir.

  11.

  DynEd yazılımlarının sesi neden kesik kesik çıkıyor?

  11.a. Bilgisayarda yeterli “Bellek (Ram)” bulunmayabilir.

  Çözüm:

  Bilgisayarınızda en az 512 MB bellek bulunduğunu kontrol edin, eğer bellek daha düşük ise RAM ilave edilmesi gerekmektedir.

  11.b. Bilgisayara virüs bulaşmış olabilir.

  Çözüm:

  Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Antivirüs programınızı güncelleyip virüs taraması yapın. Eğer bulunan virus temizlenemiyorsa bir bilgisayar uzmanından destek alın.

  11.c. DynEd’in ses ve görüntü dosyaları için gerekli olan Quick Time yazılımı DynEd ile uyumlu olmayabilir.

  Çözüm:

  Görev çubuğundaki Quick Time ikonu üzerinde fareyi sağ tıklayın ya da “Başlat” menüsündeki “Tüm Programlar”dan “Quick Time Player”ı seçin, “Edit” menüsünden “Quick Time Preferences” ı seçin, “Audio” ve “Advanced” sekmelerindeki “Safe Mode” kutucuklarını işaretleyin.

  11.d. Yukarıda belirtilen işlemin gerçekleştirilmesinden sonra hala ses sorunu yaşıyor iseniz Quick Time yazılımında bir hata olabilir. Bu durumda Quick Time yazılımını kaldırıp yeniden kurmanız gerekir.

  Çözüm:

  Quick Time yazılımını “Denetim Masası – Program Ekle Kaldır “dan kaldırın. DynEd kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazıp “Tamam” düğmesini tıklayın. Karşınıza gelen formun üst tarafında “Gelişmiş Seçenekler” den “DynEd Analyzer” sonra da “Ağa Bağlı Bilgisayar Kurulumu” nu seçin ve “Tamam” düğmesini tıklayın. ”Quick Time yazılımını kur” u seçip “Tamam” düğmesini tıklayın.

  Not : “Quick Time yazılımını güncelleştirmeyin.”

  12.

  “Launchw.exe hatalar üretti, yanıt vermiyor, hata raporu gönder – gönderme” mesajı ne anlama geliyor?

  12.a. Quick Time programında ayar yapılması gerekebilir.

  Çözüm:

  Sisteme yüklü olan Quick Time yazılımının ekran kartınız ile uyumsuzluğunu gidermek için bu yazılımın “Preferences” kısmındaki “Audio” ve “Advanced” bölümlerindeki “Safe Mode” kutucuklarını işaretleyin.

  12.b. Windows’un sistem dosyaları virüsten dolayı bozulmuş olabilir.

  Çözüm:

  Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programını güncelledikten sonra sisteminizi taratın. Eğer sorun devam ederse Windows’u yeniden yüklemek gerekebilir.

  13.

  “Konuşma tanıma başlatılamadı” mesajı ne anlama gelir?

  13.a. DynEd kullanıcısının çalıştığı bilgisayardaki Windows klasörü altına yazma yetkisi yoksa ses tanıma dosyaları kurulum sırasında kopyalanamayacağından ses tanıma çalışmayacaktır.

  Çözüm:

  Kullanıcının çalıştığı bilgisayarda “C:Windows , C:Program Files, C: Documents and Settings” altına yazma yetkisi yoksa bilgi işlem elemanından destek alınmalıdır.

  13.b. Ses tanıma yazılımı yüklenirken hata oluşmuş olabilir.

  Çözüm:

  Oturum açma kimliğiniz ve şifrenizi yazıp “Tamam” düğmesini tıklayın. Karşınıza gelen sayfanın üst tarafında “Gelişmiş Seçenekler” den “DynEd Analyzer”ı tıklayın, sonra da “Ağa Bağlı Bilgisayar Kurulumu” nu seçin ve “Tamam” düğmesini tıklayın. ”Ses tanıma yazılımını kur” u seçip “Tamam” düğmesini tıklayın.

  14.

  DynEd ile ilgili sorunlar yukarıda önerilen çözümlere rağmen sürerse ne yapmam gerekir?

  Bu durumda DynEd programını kaldırıp yeniden kurmanız gerekir. Bilgisayarınızdaki DynEd programını kaldırıp kurarken bilgisayarınızda eski kurulumdan herhangi bir dosya ya da klasör kalmadığından emin olmanız gerekmektedir.

  “Başlat” (Start) menüsünden “Ara” yı(Search) tıklayınca gelen sayfanın solundaki “Tüm Dosya ve Klasörler”i (All Files and Folders) seçin. “Dosyanın adının tamamı ya da bir kısmı” kutusuna “DynEd” yazarak yerel sabit disklerde aratın. Bu arama sırasında bilgisayarınızın CD-DVD Rom sürücüsünde herhangi bir disk takılı olmamasına dikkat edin. Bulunan tüm DynEd dosya veya klasörlerini bilgisayardan sildikten sonra “Kurulum” (Installation) diskini takıp yeniden kurulum yapabilirsiniz.

  15.

  corrupted records server settings (1):mone.records.dyned.com hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

  Masa üstündeki DynEd Courseware ikonunu CTRL tuşunu basılı tutarken çift tıklayın.

  Aktif hale gelen Kayıt Sunucusu Bilgisayarı’nı “Europe Asia” olarak seçip Tamam tuşuna basın.

  Buradan çıkıp aynı işlemi yaparak bu kez “Turkey (Sadece Resmi Okullar)” sunucusunu seçin.

 20. Dynedin pilot illerinden Sakaryadaım ve maalesef okulumda BTS war. ama sınıfta bilgisayarı olan öğrenciler bir elin parmaklarını geçecek kadar diil ve tekli öğretim bilgisayar dersleri full boş saat yok. ve biraz da yaptırım gibi bi tehdit içermedinden hiiç kasmadım kimseyi de kaydetmedim.İhtiyaç oldugunu da kesinlikle düşünmüyorum.zaten de müfredatla hiiçbir alakası olmayan yapılmak için yapılmış bir program.güya bize yardımcı olsun diye yapılmış ama yük tamamen bizde efendim öğrenci kaydet onnarı takip et.. sbs sistemine ingilizce soru koyuyorsun test sistemi uygula diorsun sonra kendinle çelişip dyned uygulanabilir die düşünüorsun…ingilizce öğretmenin çalışsın canım işi ne?? özetle hiç tasvip etmedim etmeyeceim de.. verim alan arkadaşlara diecek hiçbir sözüm yok .. imkanı olan öğrencileri ile başarılarının devamını dilemekten başka.. ama her okul bir deil her öğrenci de ! bu gerçek unutulmasa hiç fena olmaz..

  siste ben ver ben siste gelisşi dedirim ymm mı?

 21. 1. “İnternet’e Bağlı Olduğunuzu Kontrol Edin” mesajı ne demektir?

  1.a. Bilgisayar üzerinde kurulu olan yeni nesil antivirüs programlarının güvenlik duvarı (Firewall) DynEd programının internete bağlanmasını engelliyor olabilir. DynEd programı kullanıcının oturum açma kimliği ve şifresini kontrol etmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyduğundan, bu işlemin gerçekleşmediği zamanlarda ekrana bu mesaj gelir.
  Çözüm:
  Öncelikle internete bağlı olduğunuzu kontrol edin. Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programının güvenlik duvarı ayarlarına girip DynEd programıyla ilgili (launchw.exe, records manager.exe, uptodate.exe) dosyaların internete erişimi için gerekli kuralları tanımlayın.
  1.b. Bilgisayar üzerinde yüklü olan Internet Explorer 7 programının güvenlik duvarı (Firewall) özelliği DynEd’in internete ulaşmasını engelliyor olabilir.
  Çözüm:
  İnternet Explorer 7’nin “Ayarlar” bölümünde “Kimlik Avı Filtresi” (Phishing Filter) ve “Açılır Pencere Engelleyicisi” (Pop-up Blocker) kapatılarak sorun çözülür.
  1.c. Şirketlerdeki Proxy sunucuları, tanımlanmamış kullanıcıların internet erişimini engelleyebilir.
  Çözüm:
  Gerekli Proxy ayarları yapılmalıdır. Bu seçenek şirket kullanıcıları için geçerli olduğundan iş yerindeki bilgi işlem departmanından yardım almak gerekebilir.
  1.d. Şirketlerdeki güvenlik duvarı (Firewall) sunucusu üzerinden DynEd’in internete erişme izni verilmediği takdirde bu mesajı alabilirsiniz.
  Çözüm:
  Firewall sunucusuna DynEd programlarının tanıtılması gerekmektedir. Bu seçenek iş yerindeki kullanıcılar için geçerli olduğundan şirketinizdeki bilgi işlem yetkilisinden yardım alabilirsiniz.

  2. Sisteme girmeye çalışırken Sunucu Bilgisayarı bölümünde “Statik” yazıyor ve “Sistem Yöneticiniz ile Görüşün” mesajı çıkıyorsa ne yapmak gerekir?
  2.a. Kayıt Yöneticisi bilgisayarını seçemediğiniz durumlarda bu hata oluşmaktadır.
  Çözüm:
  İnternete bağlı olduğunuzu kontrol edin, ağ kablosu ile bağlıysanız soketin yuvaya tam olarak yerleştiğine emin olun. Kablosuz bağlantınız varsa bağlantıyı kontrol edin, gerekirse bağlantıyı kesip yeniden internete bağlanın.
  Çözüm:
  Internet Explorer 7, antivirüs ve firewall programları DynEd’in internete erişimini engelleyebilir. Antivirüs ve firewall’ın ayarlarını kontrol edip DynEd klasörünün içindeki (launchw.exe, records manager.exe, uptodate.exe) dosyalarının internete erişimlerine izin verin. Internet Explorer 7 kullanıyorsanız “Ayarlar” bölümündeki “Kimlik Avı Filtresi” ve “Açılır Pencere Engelleyicisi”ni kapatın.

  3. “Bu kurulum diskinde kurulum yapmaya yetkili değilsiniz” mesajını neden alıyorum?
  3.a. DynEd programının kurulum aşamasında bilgisayarınızın tarih ve saati
  yanlış ise ekrana bu hata mesajı gelebilir.
  Çözüm:
  Bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol ederek düzeltin.

 22. 4.
  Sisteme girmeye çalışınca “Çalışma Hatası” (Corrupted records serves settings (mone): tr1.records.dyned.com) şeklinde bir mesaj geliyor. Ne yapmam gerekir?
  4.a. Ankara’daki DynEd sunucu bilgisayarları kurulmadan önce Amerika’daki bir sunucu üzerinden bağlantı kurulmakta idi. DynEd kurulumlarını ilk dağıtılan Eylül 2006 tarihli CD’ler ile yapmaya çalışanlar bu sorunu yaşamaktadırlar.
  Çözüm:
  Bilgisayarım altında Yerel Disk C’yi tıklayın.
  Program Files altındaki DynEd klasörüne girin.
  Burada records.ini dosyasına çift tıklayın.
  recordsipaddress=mone.tr1.records.dyned.com satırını bulun ve
  recordsipaddress=mone.records.dyned.com şeklinde değiştirin.
  Değişikliği kaydedip çıkın.
  5.
  “Aşağıdaki dizinler için yazma ayrıcalığınız yok” mesajı ne anlama geliyor?
  5.a. Kullanıcı yetkilerindeki sınırlamalar dolayısı ile DynEd klasörü veya alt klasörleri oluşturulamıyor.
  Çözüm:
  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft XP ise; kullanıcıya o bilgisayarda Program Files altına yazma yetkisi verilmesi gerekiyor.
  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft Vista ise; Başlat menüsünden Denetim Masaları’nı tıklayın, açılan sayfada Klasik Görünümü seçin. Sağdaki ekranda Kullanıcı Hesapları’nı çift tıklayın, açılan pencerede Kullanıcı Hesabı Denetimini Aç veya Kapat üzerine tıklayın, Bilgisayarınızı Korumaya Yardımcı Olması İçin Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Kullanın kutucuğundaki işareti kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir.
  6.
  Hangi şifre ile nereye girilebilir?
  6.a. DynEd Courseware yani DynEd yazılımlarına öğrenci gibi girmek ve dersleri çalışmak için e-posta formatındaki Oturum Açma Kimliği ve öğretmen tarafından verilen şifre kullanılmalıdır.
  6.b. DynEd okul yetkilisi olarak Records Manager’a girmek için okulun 6 sayıdan oluşan Oturum Açma Kimliği ve M.E.B. tarafından iletilen yedi harf bir sayıdan oluşan yönetici şifresini kullanmanız gerekmektedir.
  7.
  Records Manager’a girince Sınıf Ekle/Düzenle/Sil düğmeleri aktif görünmüyor. Sınıf eklemeyi nasıl yapacağız?
  7.a. Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemleri “Çevrimdışı” konumunda yapılamamaktadır.
  Çözüm:
  Records Manager’a giriş sayfasında Oturum Açma Kimliği ve yönetici şifresini yazdıktan sonra “Çevrimiçi” seçeneği işaretlenmelidir. Bilgisayarın internete bağlı ve internetin hattının açık olduğu kontrol edilmelidir.
  7.b. Yetkiniz Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemlerini yapmaya yeterli değildir.
  Çözüm:
  Bu işlemleri M.E.B. tarafından okullara gönderilen DynEd Okul Yetkilisi şifresi ile gerçekleştirebilirsiniz.
  8.
  DynEd yazılımına girmek istediğimde neden “Geçersiz Oturum Açılışı” mesajı alıyorum?
  8.a. Öğrenci sistemde tanımlı olmayabilir.
  Çözüm:
  Öğrenci, öğretmeni ile temasa geçip sisteme tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol etmelidir.
  8.b. Öğrenci “Oturum Açma Kimliği”ni hatalı girmiş olabilir.
  Çözüm:
  Öğrenci, e-posta formatındaki “Oturum Açma Kimliği”nin doğru olduğunu kontrol etmelidir.
  8.c. Kayıt yöneticisi bilgisayarı hatalı seçilmiş olabilir.
  Çözüm:
  “Kayıt Yöneticisi Bilgisayarı” kutusunda “Turkey (Sadece Resmi Okullar)” seçili olması gerekmektedir. Eğer yanlış kayıt yöneticisi bilgisayarını seçtiyseniz DynEd programından çıkın. Klavyeden CTRL tuşunu basılı tutarak masa üstündeki kayıt yöneticisi listesinden “Turkey (Sadece Resmi Okullar)”ı seçin.
  8.d. Program güncelleştirilmemiş olabilir.
  Çözüm:
  DynEd programının güncel sürümünü yüklemek için “C:Program FilesDynEd” sekmesine gidin ve “Uptodate.exe” ye çift tıklayın.Güncelleme yazılımı güncel değil diyorsa “Yükle” düğmesini tıklayın. Bu yükleme tamamlandıktan sonra gelen pencerede görülen tüm ürünleri seçip “Yükle” düğmesini tıklayın.
  Logged
  EOkul.Gen.Tr
  E-Okul
  KURUCU
  *
  Offline Offline

  Mesaj Sayısı: 390

  4.
  Sisteme girmeye çalışınca “Çalışma Hatası” (Corrupted records serves settings (mone): tr1.records.dyned.com) şeklinde bir mesaj geliyor. Ne yapmam gerekir?
  4.a. Ankara’daki DynEd sunucu bilgisayarları kurulmadan önce Amerika’daki bir sunucu üzerinden bağlantı kurulmakta idi. DynEd kurulumlarını ilk dağıtılan Eylül 2006 tarihli CD’ler ile yapmaya çalışanlar bu sorunu yaşamaktadırlar.
  Çözüm:
  Bilgisayarım altında Yerel Disk C’yi tıklayın.
  Program Files altındaki DynEd klasörüne girin.
  Burada records.ini dosyasına çift tıklayın.
  recordsipaddress=mone.tr1.records.dyned.com satırını bulun ve
  recordsipaddress=mone.records.dyned.com şeklinde değiştirin.
  Değişikliği kaydedip çıkın.
  5.
  “Aşağıdaki dizinler için yazma ayrıcalığınız yok” mesajı ne anlama geliyor?
  5.a. Kullanıcı yetkilerindeki sınırlamalar dolayısı ile DynEd klasörü veya alt klasörleri oluşturulamıyor.
  Çözüm:
  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft XP ise; kullanıcıya o bilgisayarda Program Files altına yazma yetkisi verilmesi gerekiyor.
  Bilgisayarın işletim sistemi Microsoft Vista ise; Başlat menüsünden Denetim Masaları’nı tıklayın, açılan sayfada Klasik Görünümü seçin. Sağdaki ekranda Kullanıcı Hesapları’nı çift tıklayın, açılan pencerede Kullanıcı Hesabı Denetimini Aç veya Kapat üzerine tıklayın, Bilgisayarınızı Korumaya Yardımcı Olması İçin Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) Kullanın kutucuğundaki işareti kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir.
  6.
  Hangi şifre ile nereye girilebilir?
  6.a. DynEd Courseware yani DynEd yazılımlarına öğrenci gibi girmek ve dersleri çalışmak için e-posta formatındaki Oturum Açma Kimliği ve öğretmen tarafından verilen şifre kullanılmalıdır.
  6.b. DynEd okul yetkilisi olarak Records Manager’a girmek için okulun 6 sayıdan oluşan Oturum Açma Kimliği ve M.E.B. tarafından iletilen yedi harf bir sayıdan oluşan yönetici şifresini kullanmanız gerekmektedir.
  7.
  Records Manager’a girince Sınıf Ekle/Düzenle/Sil düğmeleri aktif görünmüyor. Sınıf eklemeyi nasıl yapacağız?
  7.a. Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemleri “Çevrimdışı” konumunda yapılamamaktadır.
  Çözüm:
  Records Manager’a giriş sayfasında Oturum Açma Kimliği ve yönetici şifresini yazdıktan sonra “Çevrimiçi” seçeneği işaretlenmelidir. Bilgisayarın internete bağlı ve internetin hattının açık olduğu kontrol edilmelidir.
  7.b. Yetkiniz Records Manager’da sınıf ve öğrenci ekleme/düzenleme işlemlerini yapmaya yeterli değildir.
  Çözüm:
  Bu işlemleri M.E.B. tarafından okullara gönderilen DynEd Okul Yetkilisi şifresi ile gerçekleştirebilirsiniz.
  8.
  DynEd yazılımına girmek istediğimde neden “Geçersiz Oturum Açılışı” mesajı alıyorum?
  8.a. Öğrenci sistemde tanımlı olmayabilir.
  Çözüm:
  Öğrenci, öğretmeni ile temasa geçip sisteme tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol etmelidir.
  8.b. Öğrenci “Oturum Açma Kimliği”ni hatalı girmiş olabilir.
  Çözüm:
  Öğrenci, e-posta formatındaki “Oturum Açma Kimliği”nin doğru olduğunu kontrol etmelidir.
  8.c. Kayıt yöneticisi bilgisayarı hatalı seçilmiş olabilir.
  Çözüm:
  “Kayıt Yöneticisi Bilgisayarı” kutusunda “Turkey (Sadece Resmi Okullar)” seçili olması gerekmektedir. Eğer yanlış kayıt yöneticisi bilgisayarını seçtiyseniz DynEd programından çıkın. Klavyeden CTRL tuşunu basılı tutarak masa üstündeki kayıt yöneticisi listesinden “Turkey (Sadece Resmi Okullar)”ı seçin.
  8.d. Program güncelleştirilmemiş olabilir.
  Çözüm:
  DynEd programının güncel sürümünü yüklemek için “C:Program FilesDynEd” sekmesine gidin ve “Uptodate.exe” ye çift tıklayın.Güncelleme yazılımı güncel değil diyorsa “Yükle” düğmesini tıklayın. Bu yükleme tamamlandıktan sonra gelen pencerede görülen tüm ürünleri seçip “Yükle” düğmesini tıklayın.
  Logged
  EOkul.Gen.Tr
  E-Okul
  KURUCU
  *
  Offline Offline

  Mesaj Sayısı: 390

  13.
  “Konuşma tanıma başlatılamadı” mesajı ne anlama gelir?
  13.a. DynEd kullanıcısının çalıştığı bilgisayardaki Windows klasörü altına yazma yetkisi yoksa ses tanıma dosyaları kurulum sırasında kopyalanamayacağından ses tanıma çalışmayacaktır.
  Çözüm:
  Kullanıcının çalıştığı bilgisayarda “C:Windows , C:Program Files, C: Documents and Settings” altına yazma yetkisi yoksa bilgi işlem elemanından destek alınmalıdır.
  13.b. Ses tanıma yazılımı yüklenirken hata oluşmuş olabilir.
  Çözüm:
  Oturum açma kimliğiniz ve şifrenizi yazıp “Tamam” düğmesini tıklayın. Karşınıza gelen sayfanın üst tarafında “Gelişmiş Seçenekler” den “DynEd Analyzer”ı tıklayın, sonra da “Ağa Bağlı Bilgisayar Kurulumu” nu seçin ve “Tamam” düğmesini tıklayın. ”Ses tanıma yazılımını kur” u seçip “Tamam” düğmesini tıklayın.
  14.
  DynEd ile ilgili sorunlar yukarıda önerilen çözümlere rağmen sürerse ne yapmam gerekir?
  Bu durumda DynEd programını kaldırıp yeniden kurmanız gerekir. Bilgisayarınızdaki DynEd programını kaldırıp kurarken bilgisayarınızda eski kurulumdan herhangi bir dosya ya da klasör kalmadığından emin olmanız gerekmektedir.
  “Başlat” (Start) menüsünden “Ara” yı(Search) tıklayınca gelen sayfanın solundaki “Tüm Dosya ve Klasörler”i (All Files and Folders) seçin. “Dosyanın adının tamamı ya da bir kısmı” kutusuna “DynEd” yazarak yerel sabit disklerde aratın. Bu arama sırasında bilgisayarınızın CD-DVD Rom sürücüsünde herhangi bir disk takılı olmamasına dikkat edin. Bulunan tüm DynEd dosya veya klasörlerini bilgisayardan sildikten sonra “Kurulum” (Installation) diskini takıp yeniden kurulum yapabilirsiniz.
  15.
  corrupted records server settings (1):mone.records.dyned.com hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
  Masa üstündeki DynEd Courseware ikonunu CTRL tuşunu basılı tutarken çift tıklayın.
  Aktif hale gelen Kayıt Sunucusu Bilgisayarı’nı “Europe Asia” olarak seçip Tamam tuşuna basın.
  Buradan çıkıp aynı işlemi yaparak bu kez “Turkey (Sadece Resmi Okullar)” sunucusunu seçin.

 23. 1-Dyned courseware ara ara çalışmıyor.
  2-Gerekli Dyned Dosyaları açılamıyor c:/program files/dyned/versionw.ını
  3-Server da static yazması
  4-Çalışma notu öğrenciyle record managerda ki farklı.
  5-Kolay login olmuyor.
  6-Dışa aktarıp şifreyle karşılaştırmamıza rağmen bazı öğrencilerde şifre hatalı diyor.
  7-c/dyned/system file/data gibi bir uyarı cikiyor
  8-Dyned LAUNCHER problemi
  9- Ürünlere ulaşılamaz
  10-Dyned courseware ara ara çalışmıyor.
  2-Gerekli Dyned Dosyaları açılamıyor c:/program files/dyned/versionw.ını
  3-Server da static yazması
  4-Çalışma notu öğrenciyle record managerda ki farklı.
  5-Kolay login olmuyor.
  6-Dışa aktarıp şifreyle karşılaştırmamıza rağmen bazı öğrencilerde şifre hatalı diyor.
  7-c/dyned/system file/data gibi bir uyarı cikiyor
  8-Dyned LAUNCHER problemi
  9-Bu ürünlere ulaşılamaz
  10-Çalışılabilecek grup bulunmamaktadır.
  11-Bu sizin ilk çalışmanız gibi gözüküyor
  12- Error returned from CLSN(2)
  13-Dyned sunucusuna bağlanılamıyor,internete bağlı olduğunuzu kontrol edin.
  14-Yazılım başlatma hatası,sürücüde cd rom yok,First English için disksiz kurulum bulunamadı.
  15-MSG_message_ErrorCopyingFiles
  16-Cd Kopyalaniyor Ama O Cd Kurulduktan Sonra Işlem Yapilamiyor
  17-Dyned çalışma hatası,corrupted server settings(1): mono.records.dyned.com
  18-Bu sorunun çözümü için teknik günlük kütüğünüzü support@dyned.com adresine yollayın.
  19-Corrupted Records Server Settings (1):mone.records.dyned.com

 24. error returned from clsn [2]
  hata mesajını alıyorum. ne demektir ve nasıl çözebilirim.

 25. -Gerekli Dyned Dosyaları açılamıyor c:/program files/dyned/versionw.ını
  sorunuyla karşılaşıyorum dolayısıyla bağlantınızı kontrol edin yazısı geliyor aşağıya…firewall kapalı.acil yardım lütfen

 26. yha arkadaslar bana öğretmenimiz cd i verdi fakat manageri açacağım zaman HATALI OTURUM AÇTINIZ DİOO NAPCAM HOCAM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 27. launcher hatası hakkında daha fazla bilgi verirseniz sevinirim daha fazla çıldırmadan nvdia chipsetlere alarjisimi var yada neye göre çalışıyor lütfen bir bilgi

 28. arkadaşlar ben dynedi indirdim ama açamıyom dyned coursewareyimi yoksa dyned records managerimi açıcam bilmiyom yardım ederseniz memnun olurum

 29. cook1-Dyned courseware ara ara çalışmıyor.
  2-Gerekli Dyned Dosyaları açılamıyor c:/program files/dyned/versionw.ını
  3-Server da static yazması
  4-Çalışma notu öğrenciyle record managerda ki farklı.
  5-Kolay login olmuyor.
  6-Dışa aktarıp şifreyle karşılaştırmamıza rağmen bazı öğrencilerde şifre hatalı diyor.
  7-c/dyned/system file/data gibi bir uyarı cikiyor
  8-Dyned LAUNCHER problemi
  9- Ürünlere ulaşılamaz
  10-Dyned courseware ara ara çalışmıyor.
  2-Gerekli Dyned Dosyaları açılamıyor c:/program files/dyned/versionw.ını
  3-Server da static yazması
  4-Çalışma notu öğrenciyle record managerda ki farklı.
  5-Kolay login olmuyor.
  6-Dışa aktarıp şifreyle karşılaştırmamıza rağmen bazı öğrencilerde şifre hatalı diyor.
  7-c/dyned/system file/data gibi bir uyarı cikiyor
  8-Dyned LAUNCHER problemi
  9-Bu ürünlere ulaşılamaz
  10-Çalışılabilecek grup bulunmamaktadır.
  11-Bu sizin ilk çalışmanız gibi gözüküyor
  12- Error returned from CLSN(2)
  13-Dyned sunucusuna bağlanılamıyor,internete bağlı olduğunuzu kontrol edin.
  14-Yazılım başlatma hatası,sürücüde cd rom yok,First English için disksiz kurulum bulunamadı.
  15-MSG_message_ErrorCopyingFiles
  16-Cd Kopyalaniyor Ama O Cd Kurulduktan Sonra Işlem Yapilamiyor
  17-Dyned çalışma hatası,corrupted server settings(1): mono.records.dyned.com
  18-Bu sorunun çözümü için teknik günlük kütüğünüzü support@dyned.com adresine yollayın.
  19-Corrupted Records Server Settings (1):mone.records.dyned.com

 30. ya yükledim ama açılmıyor. bu nasıl iş kardeşim yaa.insan karman çorman yaparmı biraz düzgün yapsın kardeşim ayıp oluyor

 31. hoca:ewet geldi fen dersine çocuklar herkes 31. sayfayı açsın
  öğrenci:öğretmenim kaçıncı sayfa duyamadımda
  hoca:31.sayfa 31.
  haca:31.sayfada güzel ahlaklı şeyler görüyoruz
  öğrenci:aman ne güzel
  öğrenci:adamla karı yatmış yan yana

 32. BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİYİM.DYNED İHALESİ BANA KALDI.HİÇ BİR İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ İLGİLENMİYOR.DÜNYANIN EN İLKEL YAZILIMI.İÇERİK VE RESİMLERDE PİYASADAKİ BAZI İYİ İNGİLİZCE KİTAPLARINDAN ALINTI.NE DİYELİM.CEBİMDEN KESİLEN VERGİ İLE HAYIR İŞİ DEĞİLDE TİCARET YAPILIP RANT ELDE EDİLİYORSA 2 DÜNYADA DA HAKKIM HARAM OLSUN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.