E-Yurt

Egitim Dökümanları

meb_logo

E–yurt modülü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete sunulan ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı hizmet veren tüm özel ve devlet yurtları ile yeni açılan yurtların takibinin sağlanması amacına yöneliktir. Yurtlarda en iyi hizmeti verebilmek adına ülke genelinde var olan ve her açılan yurt bu sisteme yetkili kişi tarafından işlenir. Böylelikle yurtların tüm bilgileri bu sistem üzerinden takip edilebilir hale gelmiş olur. Hem il kullanıcıları hem de ilçe kullanıcıları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı hizmet veren hem özel hem de devlet yurtlarında çalışan personellerin bilgileri, unvanları, T.C.Kimlik Numaraları ile yine e–yurt modülünde yer almakta ve herhangi bir personel değişimi durumunda bilgiler yenilenmektedir. Bu yüzden sistemde yer alan bilgilerin sürekli güncel tutulması önem arz etmektedir. Güncelleme işlemi yurdun bağlı bulunduğu il ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belgelerin taraflarına ulaşmasının ardından gerçekleştirilir.

Yurdun hizmete girdiği tarihten adresine kadar tüm bilgiler kayıt altına alınır. Ayrıca e–yurt modülü sayesinde tüm yurtta faaliyet göstermekte olan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve devlet, resmi yurtların doluluk oranları da yakından takip edilebilmektedir. Yurtlarda devamlı barınma hizmeti alan öğrenci sayısı, yurdun kapasitesi ve geçici olarak yurtta barınma hizmeti alan öğrencilerin sayısı güncellenerek sırada bekleyen ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşılmasını kolaylaştırır. Yurdun ücreti, yurdun barınma hizmetini hangi kuruma bağlı olarak gerçekleştirdiği gibi bilgiler çok detaylı olarak sisteme aktarılır.

Yurt yetkilileri, yurt bilgilerinin e–yurt sistemine aktarılmasını sağlamak amacı ile gerekli bilgi ve belgeleri zamanında il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim etmek ile yükümlüdürler. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de yurtlardan gelen bu bilgi ve belgeler ile e – yurt sistemine yurt ile bilgileri işler. Artık devletin birçok hizmeti gibi yurt hizmetleri de Milli, Eğitim Bakanlığı Mebbis Sistemi E – yurt modülü sayesinde elektronik ortamda etkin ve bir o kadar da hızlı, güvenilir biçimde yürütülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.