Fatih Projesi

Fatih İnternet Ağına Nasıl Bağlanılır?

Egitim Dökümanları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda yer alan ücretsiz internet sağlayıcılarını kullanmak isteyen öğrenciler bu rehberimize bir göz atın deriz.

Öğrenciler genellikle cihazları internet ağını görse de bağlanırken sorun çıkarıyordu veya bağlandıktan sonra sorun çıkarıyordu. Aslında Fatih internet ağını kullanmak o kadar da zor değil. Son 2-3 yıldır MEB’in uzun süredir yaptığı teknolojiyi eğitime daha etkili kullanması gözlerden kaçmıyor.

Öğrencilerin ve öğretmenlerin ders materyellerine ulaşması için oluşturulan güvenli internet ağı projesine giriş hayli zor gözükse de aslında olay öyle değil. Okullardaki tüm sınıflarda neredeyse internet modemi yer alıyor ve Fatih internet projesi yani diğer adıyla güvenli internet dünyanın en popüler sosyal medya siteleri olan Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerine engeli basmış durumda. Genelliklede olan şey bu.

Fatih İnternet Projesinde yer alan internetlerin şifrelerini bilseniz bile internete erişim sağlayamıyorsunuz. Olay ise burda. Buraya kulak verin derim: Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sertifikasının bağlanmaya çalıştığınız cihazda yüklü olması gerekiyor. Android, iOS, MacOS, Windows cihaz kullanıyorsanız okulda hemen nasıl yapılır kısmını geçelim isterseniz.

  1. Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital sertifikasını indirmek için buraya tıklayın.
  2. İndirdiğiniz dijital sertifikayı hemen cihazınıza kurun.
  3. Eğer Windows İşletim Sistemini kullanıyorsanız sertifika yükleme rehberi için Tıklayınız
  4. Eğer MacOS (Macbook,iMac vb.)İşletim Sistemini kullanıyorsanız sertifika yükleme rehberi için Tıklayınız 
  5. Eğer iOS (iPad, iPhone)İşletim Sistemini kullanıyorsanız sertifika yükleme rehberi için) Tıklayınız
  6. Eğer Android İşletim Sistemini kullanıyorsanız sertifika yükleme rehberi içinTıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.