Formatör öğretmenler işbaşında

Egitim Dökümanları


Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu Fatih Projesi kapsamında görevlendirilen formatör (asıl alanlarının yanında belli bir konuda formasyon eğitimi görmüş) öğretmenlerin bilgisayar eğitiminde yeni bir dönem başlatacağı bildirildi.

Üniversitelerin bilgisayar öğretmenliği ve bilişim teknolojileri bölümü mezunlarından seçilen, maaşlarının yanı sıra ayda 500 lira da ek ders ücreti alacakları açıklanan formatör öğretmenler, milli eğitim camiasının yanı sıra eğitim sendikalarından da destek görüyor.

Okullarda yaygınlaşan bilgisayar laboratuvarları, akıllı sınıflar ve tahtaların ardından elektronik kitapların da eğitim hayatına girecek olması ile eğitim kurumlarındaki ihtiyacın karşılanması için devreye giren formatör öğretmenler, yeni eğitim öğretim yılının hazırlıklarına başladı.


Türk Eğitim-Sen Adana 1’Nolu Şube Başkanı İbrahim Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullara atanan formatör öğretmenleri önemsediklerini ve desteklediklerini belirterek “Görevlendirilen bu öğretmenlerimiz, bilgisayarı sadece haberleşme aracı olarak değil de araştırma merkezi olarak öğrencilerimize tanıtmalılar” dedi.

Bilgisayarın artık her eve girmiş durumda olduğunu vurgulayan Sezer, “Çocuklarımız evlerinde bilgisayarı okul çağına gelinceye kadar zaten öğreniyor. Okullardaki formatör öğretmenlerimizin rolü daha üst düzeyde olmalı. Bilgisayarı ve internetin facebook, youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinden ibaret olmadığını öğrencilerimize anlatmalılar” diye konuştu.

Formatör öğretmenlerin maaşlarının yanı sıra 500 lira ek ders ücreti alacağını da dikkat çeken Sezer, şunları söyledi: “Bu öğretmenlerimizden bazıları görevlendirme yapıldığı için yaz tatilini 10 yıla kadar 20 gün, 10 yıldan sonra da 30 gün kullanacaklar. Buna itiraz edenler var. Bazıları da ek ders ücreti almak için yazın çalışmak istiyor. Bu konularda ki sorunlar da çözülmeli.”


Okullarda görülen bilişim ve teknoloji ders saatlerinin haftada 2 saatten 1 saate düştüğüne dikkat çeken Sezer, “Okullarımıza formatör görevlendirilmesine rağmen bilgisayar derslerinin saatinin neden düşürüldüğünü anlamak oldukça güç. Bu konu yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.

Eğitim Bir-Sen Adana 1’Nolu Şube Başkanı Mehmet Sezer de, bütün okullara aynı anda formatör görevlendirmenin zor olacağını ancak zamanla bu uygulamanın yaygınlaşmasını arzu ettiklerini bildirdi.

Sezer, “Bazen okullarımızda projeksiyon makinesinde ufak bir arıza çıktığında günlerce servis bekliyoruz. Bazı öğretmenlerimiz hemen yapabiliyor. Bilgi işlemci formatör öğretmenlerimiz sayesinde eğitimlerimiz aksamadan devam edecektir. Küçük okullarımızda şimdilik görevlendirilmeyebilir ancak kentlerdeki büyük okullarda bu öğretmenlerimizin görevlendirilmesine ihtiyaç var” dedi.

-İŞBAŞI YAPTILAR-
Adana Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat da, bilişim ve teknoloji sınıflarının faal hale getirilmesi, okullarda diğer branşlarda görev yapan öğretmenlerin bilgisayar teknolojisinden faydalanarak eğitim vermesi amacıyla Adana’da şuana kadar 954 okulun 276’sında formatör öğretmen görevlendirildiğini bildirdi.

Büyükfırat, “Bu öğretmenlerimizi bazen 2 ayrı okulda görevlendiriyoruz. Zamanla bütün okullarda formatör öğretmenlerimizi istihdam edeceğiz. Bu proje sayesinde sadece öğrenciler değil öğretmenlerimiz de bilgisayarı en iyi şekilde kullanacaklar” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından ilin ihtiyaçları doğrultusunda sınavla seçilen ve bakanlık onayı ile atanan öğretmenlerin önemine dikkati çeken Büyükfırat, şöyle devam etti:”Formatör öğretmenlerimiz, görevli oldukları okulda bilgisayar eğitiminin ve bilgisayar destekli eğitimin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacaklar. Bilgisayar Teknoloji sınıflarını mesai saatleri içinde açık tutmak, gerektiğinde mesai saatleri dışında da öğrenci ve öğretmenlerin kullanmalarını sağlamak da bu öğretmenlerimizin görevi olacak.”

25.07.2011 Milliyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.