Frontpage Link Ekleme

Egitim Dökümanları


Bu derste link yani köprü yapmayı öğreteceğim. Link bir sayfayı başka bir sayfaya bağlamak demektir. Mesela aşşağıdan Ders 1 yazısına tıkladığınız zaman index.htm sayfasına gider işte buna link deniyor. Web sayfalarının uzantıları .htm veya .html olur. Boş bir sayfa açalım ve ilk deneme sayfamızı yapalım ve içine resimlerim yazın sonra onu anasayfa.html adıyla kaydedelim.

Kaydetmek için dosya menüsünden kaydet yazısına basarak kaydedebilirsiniz. Şimdi düğmesine basarak yeni bir sayfa yapalım. Ve o sayfaya kendiniz hakkında yazı yazın. Resminizi eklemek isterseniz ekle menüsünden resim yazısına tıklayarak istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz. Sonra bu sayfayı da resim.html adıyla kaydedin. Tekrar index.html dosyamızı açalım. Açmak için ikonuna tıklayın. Ve index.htm dosyasını açın. Resimler diye yazı yazmıştık onu seçin ve  düğmesine tıklayın. Link vermek istediğimiz dosyayı yani resim.html dosyasını seçelim ve tamamı tıklayalım. Eğer istersek aynı şekilde bir siteye de link verebiliriz. Mesela Formatorum.org buraya tıkladığınız zaman formatorum.org sayfası açılacak. Yalnız web tasarımında dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var. Ana sayfamızın adı index.html olması gerekir. Ve sitemize koyduğumuz resimler aynı klasör içinde olması gerekir.

FrontPage Püfleri

  • Sitenizi yayınlayınca nasıl gözükeceğine bakmak için sol alt köşeden ön izleme düğmesine basabilirsiniz.

  • Siteniz kaç saniyede açılacağını sağ alt köşedeki kumbara işaretinin yanına bakarak öğrenebilirsiniz.

  • Koyduğunuz resimler yazılar vs. başka ekran çözünürlüğü ile bakılınca kaymaması için yazılarınızı tablo içinde yazın ve genişliğini %100 yapın.

  • Biçim menüsünden Dinamik html efektleri sayesinde bir resmin site açılınca uçarak gelmesini veya yazının üzerine gelince renk değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

  • Bir resmi istediğiniz yere koyamıyorsanız resim seçili iken biçim pozisyona tıklayın ve mutlaka basın.

  • Frontpage koyduğunuz linklerin altını mavi ile çizer. Bunu html kodlarından <body> kısmına a:text-decoration:none yazarak önleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.