Güvenlik Kartı

Egitim Dökümanları


Öğrenci bilgisayarınızda problem var. Bunun için format işlemi yapacaksınız.
– Önce bilgisayarın BIOS ayarlarını kuruluma uygun hale getirmek gerekir.
– Bunun için güç düğmesine basarak bilgisayarı açın.
– İntel logosunun olduğu mavi ekran geldiğinde F2 tuşuna basın.

– BIOS ekranı görünür. Ekranın üst tarafında menüler bulunur. Bir menüden diğerine geçmek için sağ-sol yön tuşları kullanılır. Bir menünün içeriğini görmek için ENTER tuşuna basılır. Bir menüye girip işlem yaptıktan sonra, bir üst menüye gitmek için ESC tuşuna basılır.

– Advanced menüsüne sağ yön tuşu ile geçin. Aşağı yön tuşuyla Drive Configuration seçeneğine gelin. Enter tuşuna basarak seçeneğin içeriğini görüntüleyin. ATA/IDE Mode “Legacy” olarak seçili olmalıdır. Değilse, bu satırın üzerindeyken Enter tuşuna basarak seçenekler listesinin açılmasını sağlayın. Legacy seçeneğinin üzerine yön tuşlarıyla gelerek Enter tuşuna basın.
– Esc tuşuna basarak bir üst menüye geri dönün.
– Boot menüsüne sağ yön tuşuyla geçin. Enter tuşuyla menünün içine girin.
– Menünün Boot Menu Type seçeneği varsayılan olarak Advance olarak ayarlıdır. Bu seçeneği Normal olarak değiştirmek için yön tuşlarıyla üzerine gelip Enter tuşuna basarak seçenekler listesini açın. Normal seçeneğinin üzerine gelip Enter tuşuna basın. Böylece Advance yerine Normal seçeneğini seçmiş oldunuz.
– Normal seseçeneği seçilince alt sıradaki Boot Device Priority seçeneğindeki sıralamaya dikkat etmek gerekir.
– Boot Device Priority seçeneğinde ilk sırada CD/DVD-ROM olmalıdır. İkinci sıraya da HARDDISK aygıtını koymak uygun olacakktır. Eğer sıra bu şekilde değilse, değiştirmek için şunları yapınız.
– Boot Device Priority seçeneğinin üzerine gelerek Enter tuşuna basınız. Bir alt liste açılır. Bu listede CD/DVD-ROM seçeneğinin üzerine yön tuşlarıyla gelin. CD/DVD-ROM seçeneğini listenin birinci sırasına getirinceye kadar klavyeden + tuşuna basın. HARDDISK”i ikinci sıraya yerleştirmek için aynı işlemi yapın. BIOS ana sayfasına gidinceye kadar ESC tuşuna basın.
– Exit menüsüne yön tuşlarıyla gidin. Enter tuşuyla menünün içeriğini görüntüleyin. Yön tuşlarıyla Exit Saving Chances seçeneği üzerine gelin. Enter tuşuna basın. Çıkacak pencerede değişiklikleri onaylamanız istenir. Q kavye için “Y”, F klavye için “D” tuşuna basarak değişiklikleri onaylayınız. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
– Bilgisayar açılırken öğrenci imaj DVD”sini DVD sürücüye yerleştirin.
– Bilgisayar güvenlik kartını görmeden DVD sürücüden açılmaya başlar.
– Komutları izleyerek kurulumu başlatın.
– Kuurlrum bittikten sonra DOS ekranında bir mesaj göüntülenir. (Geri yükleme tamamlanmıştır. A:)
– İmaj DVD”yi sürücüden çıkartın. Ctrl+Alt+Del tuşlarına basarak bilgisayarı yeniden başlatın.
– Windows yüklenerek bilgisayar açılır. Vestel logolu Masaüstü görünür. Bu ekran açıldıktan sonra hiç bir müdahalede bilunmayınız. Yaklaşık 5 dakika bu ekranda kalır. Bu ekran aygıt sürücülerinin yüklenerek kurulumun tamamalandığı aşamasır. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyen bir uyarı çkar. Bİlgisayarınızı yeniden başlatınız.
– Bu açılışta windows normal olarak açılır.

– Şimdi sıra güvenlik kartını görecek şekilde bilgisayarın başlatılmasına geldi.
– Bilgisayarı yeniden başlatın. İntel logosunun olduğu mavi ekran geldiğinde F2 tuşuna basın.
– Boot menüsüne sağ yön tuşuyla geçin. Enter tuşuyla menünün içine girin.
– Menünün Boot Menu Type seçeneğini daha önce Normal olarak değiştirmiştik. Şimdi de yukarıda açıkladığım yöntemle Advanced olarak değiştirin.
– Bu değişikliği yaptığınızda bir alt sıradaki Boot Device Priority menüsünde birinci sıraya güvenlik kartı kendiliğinden yerleşecektir. Olmazsa kendiniz birinci sıraya alınız.
– Esc ile ana menüye çıkın.
– Exit menüsünde daha önce yaptığımız gibi değişiklikleri onaylayın.
– Bilgisayarınız yeniden başlar.
-Şimdi bu aşamada güvenlik kartının daha önceden kurulup kurulmadığına bağlı olarak iki değişik ekran gelir.
– Eğer gelen ekranda güvenlik kartının kurulması seçeneği varsa, o seçeneğin üzerine TAB tuşuyla gelerek kartın İlk kurulumunu yapıyorsunuz.
– Eğer gelen ekran, bilgisayarınızın korumalı veya korumasız modda açılmasını isteyen bir ekransa (ki bu durumda güvenlik kartının ilk kurulumu yapılmış demektir.) CTRL+W (F klavyede CTRL+G) tuşlarına basarak korumasız modda açılmasını sağlıyorsunuz. DİKKAT !!! Bu ekranda hızlı olunuz. Çünkü bu ekran 3 saniye gözükecektİr. Bu süre içinde tuşlara basamazsanız, bilgisayarınız varsayılan olarak korumalı modda açılacaktır. Bilgiisayarınızı mutlaka korumasız modda açmalısınız.
– Bilgisayarınız korumasız modda açıldıktan sonra öğrenci imaj DVD”sini sürücüye tekrar takınız.
-DVD”nin içerisinde WINSCHOOL klasöründe güvelik kartı ile ilgili setup adlı bir program var. Bu programı kurunuz. Bu program güvenlik kartını windows ortamında çalışmasını sağlar.
-Artık işlem tamam.
– Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, korumalı veya korumasız mod veya başka ayarların yapılabilineceği açılış ekranı gelecektir.
– Korumalı modda açılmasını istiyorsanız bir müdahalede bilunmayın.
– Yok eğer bilgisayarınıza herhangi bir program yükleyecekseniz CTRL+W (F klavye için CTRL+G) tuşlarına basarak bilgisayarınızı korumasız modda açınız.

1 thought on “Güvenlik Kartı

  1. Sağol hocam ellerine sağlık. yalnız ben tüm güvenlik kartlarını söküp yerine deepfreze kurdum. o daha iyi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.