MEB FATİH Projesi

Egitim Dökümanları

fatihprojesi
Tüm ilk öğretim okullarını kapsayacak olan yeni proje eğitim sisteminde yeni bir dönemi de beraber getiriyor. Sürekli tartışmalara neden olan “eğitimde fırsat eşitliği” sorunu çözümünde önemli bir yol alınıyor.


M.E.B. F@TİH PROJESİ NEDİR?
Eğitim ve öğretimde niteliği artırmak ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla geliştirilen bir uygulamadır ve “Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (F@tih) Projesi” anlamına gelmektedir.

FATİH UYGULAMASI HAKKINDA
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yeni projesiyle birlikte her sınıfta internet bağlantılı dizüstü bilgisayar ile elektronik projeksiyonlar mevcut hale getirilecek. Bunun yanı sıra öğrenciler evlerindeki kişisel bilgisayarları ile okulun bilgisayar ağına bağlanabilecek ve ödevlerini güncelleyebilecek… Yani bir bakıma ödevler de bilgisayar ortamında yapılıp teslim edilecek diyebiliriz.
Projenin hangi okullarda ve hangi tarihte uygulamaya başlanacağı konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulunuldu!
•Her sınıfta projeksiyon cihazı uygulaması sadece şehir merkezlerindeki okullar değil, köy okulları da faydalanacak.
•Akıllı e-kitaplar kullanılacak. Her okula en az bir adet çok amaçlı fotokopi makinesi, doküman kamera ile mikroskop kameranın bulunduğu akıllı sınıf oluşturulacak.
•Proje 3 yılda tamamlanacak. 1. sene ortaöğretim okulları, 2. sene ilköğretim ikinci kademe, 3. yıl ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarının BT donanım altyapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmetiçi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması aşamalarından oluşmaktadır.
Fatih Projesi (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı )
•Fatih projesi kapsamında donatıma öncelikle ortaöğretim kurumlarından başlanarak 3-5 yılda bitirilecek. Donanım yayılırken yazılım topolojisi de devam edecek.
•Eğitek 700 bin kişilik bu kurumsal çalışmasıyla dünyada 1.dir. Sırada 80 bin ile bir Afrika ülkesi var.Eğitek bu standartı da dünyaya koymaktadır.
•Bakanlığımız FATİH projesiyle ilgili konsepti ortaya koyup rotayı çizerken, maddi yat bölümünü Ubak, evrensel hizmet fonu ve özel sektör çözecektir. Proje 10 trilyonluk bir katma değer sağlayacaktır.
•Projenin uç noktalara anlatılması çok önemlidir. Bu devasa projede Eğitici Formatörlere çok iş düşmektedir.
•Fatih projesi donanımında ssd diskler arızayı en aza indirecektir. Laptoplar için iş istasyonu kurulacaktır.(Bu öğretmeni sıkıcı kablo hiyerarşisinden kurtarıp, zaman kazandıracaktır.)
•Standart, sağlam, güvenli Projeye yakışır bir ağ alt yapısı kurulacak bu uygulamalar video ve resimlerle tanımlanacaktır.
•Okul bilişim envanterleri için ekran açılacak. Bu envanterlerin yeni sisteme uyup desteklemesi çok önemli. Bu aşamadan sonra standarta uygun ürünler, ekipmanlar alınıp, ağ çekilmeli.
•Tahta daha çok bir girdi malzemesi olarak kullanılmalı. Yüz yüze eğitim hala en iyi eğitim. Pedegoji ve performansını kullanan aktif öğretmenler istiyoruz. Öğretmenin projeye bakış açısı, özümsemesi ve kullanabilmesi çok önemli. Aksi taktirde hangi teknoloji ve ekipman gelirse gelsin, amacına hizmet etmeyecektir. Çocuklarımıza dönütü olmayacaktır.

Ayrıntılı Bilgi >>

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.