Medya Okuryazarlığı

Egitim Dökümanları

Medya Okuryazarlığı

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) ile MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) işbirliği ile Medya Okuryazarlığı Projesi kapsamında tüm ilköğretim okullarının 6.,7., ve 8. sınıflarında seçmeli olarak Medya Okuryazarlığı dersi verilecek.

Öğrenciler istedikleri yılda bu dersi seçmeli olarak alabilecekler ve bir kez aldıktan sonra tekrar etmeyecekler. Dersi Sosyal Bilgiler öğretmenleri verecek.

Bir kişinin yılın %19″unu televizyon karşısında geçirdiğini düşünürsek, bilinçli bir şekilde televizyon izlemenin, medyayı takip etmenin, internete girmenin önemi açıkça görülmektedir.

RTÜK sitesinde “Medya Okuryazarlığı Nedir?” sorusunu şöyle açıklamış.


Medya okuryazarlığı, yazılı ve yazılı olmayan, büyük çeşitlilik gösteren formatlardaki (televizyon, video, sinema, reklamlar, internet v.s) mesajlara ulaşma, bunlarıçözümleme, değerlendirme ve iletme yeteneği olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca “Medya Okuryazarlığı Projesinin Amacı” şöyle belirtilmiş.

Medya Okuryazarlığı Projesinin amacı, medya karşısında etkiye en açık, en hassas grubu oluşturan çocukların, medya kurumunun yapısını, işleyişini, kurgulanmış içeriğin bilinçli bir şekilde değerlendirilmesini ve eleştirel olarak izlemesini özetle, medya ile ilgili doğru soruları sorup doğru yanıtları bulabilmesini sağlamaktır. Diğer bir ifadeyle Medya Okuryazarlığı projesi, medyayı doğru okuyan, yaşadığı çevreye duyarlı, ülkesinin sorunlarını bilen medya mesajlarını akıl süzgecinden geçirebilen bireyler yetiştirilmesini amaçlamaktadır.

Medya Okuryazarlığı dersinde okutulacak dersler şunlar;

  • İletişime Giriş (2 ders saati)
  • Kitle İletişimi (2 ders saati)
  • Medya (7 ders saati)
  • Televizyon ( 4 ders saati)
  • Aile, Çocuk ve Televizyon (9 ders saati)
  • Radyo (3 ders saati)
  • Gazete ve Dergi (3 ders saati)
  • İnternet (Sanal Dünya) (6 ders saati)

Ayrıca medya Okuryazarlığı dersi hakkında daha çok bilgiyi gerek velilere, gerekse öğretmenlere rehber olacak “İlköğretim Medya Okuryazarlığı Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzu“nu okuyabilirsiniz. Eğer bu link çalışmazsa Google”ın önbelleğinden de okuyabilirsiniz: İlköğretim Medya Okuryazarlığı Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzu

Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu hale gelmesi dileğiyle.

Medya Okuryazarlığı [RTÜK]
Okullarda Medya Okuryazarlığı Dersleri Başlıyor RTÜK Medya Okuryazarlığı Eğitim Ordusunu Kuruyor [RTÜK]
Medya Okuryazarlığı Projesi [RTÜK]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.