MS – Share Point Teknolojisi

Egitim Dökümanları

haberler_images_sharepointb

ÜRÜNLER
1- WINDOWS SHARE POINT SERVİCES (WSS 3.0)
2- MICROSOFT OFFICE SHARE POINT SERVER (MOSS 2007-MOSS 2010)
3- SHARE POINT DESIGNER

SHAREPOİNT TEKNOLOJİSİ GENEL KAVRAMLAR
SharePoint, Microsoft Office FrontPage teknolojilerini temel alan yeni bir üründür . SharePoint yazılımı sunucu tabanlı çalışan bir iş yönetim uygulamasıdır. Bu uygulama ile firma/kuruluşların birlikte çalışma, içerik yönetimini, iş süreçlerini, web sitesi yönetimi düzenli bir şekilde çalışmasını ve süreçlerin maksimum seviyede elektronik olarak ilerlemesini sağlamaktadır. Microsoft Services’ın bilgi yönetim platformudur. Bilgi Yönetim Araçları ise:

* Döküman Merkezleri
* İçerik Yönetimi (Web Content Management)
* Wiki
* Blog
* Forum
* Kurumsal Arama
* Sosyal Ağ İletişimi (Social Networking)

NEDEN SHARE POINT EKİP SİTESİ

Microsoft 2001 yılından bu yana değişik versiyonlar ile kurumların intranet, içerik yönetimi,bilgi paylaşımı,arama hizmetleri, form yönetimi ve ekip sitesi oluşturma gibi konulardaki ihtiyaçları çözüm bulmak amacıyla sürekli yenilenen Sharepoint uygulaması 2007 yılının ilk aylarında kullanıma başlanılan Windows Sharepoint Services 3.0 ve Microsoft Office Sharepoint Server 2007 ile beraber daha kullanışlı, daha esnek ve bir çok için tercih edilebilir bir yapıya kavuşmuştur. Bu tarihten itibaren internet üzerinde bir çok Sharepoint kaynakları ve bilgi paylaşım platformları oluşmaya başlamıştır.

Sharepoint halen daha istenilen kullanım düzeyinde değil. Ancak ürünü kullan ve faydalarını görmeye başlayan bir çok firma içinde vazgeçilmez bir hizmet olarak tanımlanmaktadır.

1- WINDOWS SHARE POINT SERVİCES (WSS 3.0)

Windows SharePoint Services (WSS) Microsoft tarafından ücretsiz olarak temel bir web portalı ve intranet işlevselliği sağlayan bir Windows Server 2003 eklentisidir. Temel arama işlevselliği, versiyon denetimli belge deposu, ASP.NET üzerinde geliştirilmiş web parçaları ve alt siteleri sunar. WSS SharePoint Portal Server’ın küçük ama yetenekli kardeşi diyebiliriz. Microsoft Ofis gibi masaüstü uygulamaları ile kolayca bütünleşip tek bir web tabanlı ortam içine gerekli işbirliği ve iletişimi yerleştirerek etkili işbirliği sağlar.

Microsoft Windows SharePoint Services 3.0 kişiler ve bilgiler arasında bağlantılar kurarak kuruluşların, ekiplerin ve iş birimlerinin daha verimli olmasına yardımcı olur. Kullanıcılarımızın bilgiye daha kolay ulaşmalarını ve bilgiyi daha kolay paylaşmalarını sağlar. Şirketiniz ya da şirketiniz içindeki departmanlar için bir portal sayfası hazırlayabilir, bu portal içerisinde belge kitaplıkları oluşturabilir, şirket içerisindeki duyurularınızı yapabilir, adres listeleri oluşturabilir, anketler düzenleyip görevler atayabilirsiniz. Kullanıcılarınız şirketiniz ve işleyiş ile ilgili tüm bilgilere tek bir intranet sayfası üzerinden ulaşabilecekler. WSS şirketinizin verimliliğini wep portalları kullanarak arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Ofis bütünleşmesi

Ofis uygulamanızı kapatmadan sharepoint sitesine kaydedebilirisiniz.

Dosya açma, kaydetme, yeni belgeler oluşturma işlemleri yapabilirsiniz.

Sharepointte paylaşılan içerikleri ofis programları ile açabilir düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Infopath formlarını dağıtabilir ve toplayabilirsiniz. (Web üzerinden form doldurma özelliği MOSS 2007 ent. sürümünde vardır)

Belge sürümlerini izleyebilirsiniz.

Tek veya çok sayıda belge yüklemesi yapabilirsiniz.

Belge çalışma alanı oluşturarak bir belge üzerinde çalışıp, tartışabilirsiniz

Takvim, görevlerininiz eşitlenmiş bir kopyasını oluşturabilir, uyarılarınızı outlook ile bütünleştirebilir ve kişi listenizin bir kopyasını alabilirsiniz.

Liste verilerini excele elektronik tablo olarak verebilirsiniz.


2- MICROSOFT OFFICE SHARE POINT SERVER (MOSS 2007-2010)

Office SharePoint Server 2007 uygulaması Windows SharePoint Services teknolojisini kullanan bir üründür. Merkezi listeler ve kitaplıklar, Web günlükleri, Wiki’ler ve toplantı çalışma alanı gibi ekip çalışma alanları oluşturma olanağı da dâhil olmak üzere Windows SharePoint Services’te bulunan tüm özellikler Office SharePoint Server 2007 uygulamasında da vardır.

Office SharePoint Server 2007 listeler ve belge kitaplıkları için tutarlı, tanıdık bir çerçeve, site yönetimi ve site özelleştirme olanakları sağlamak için Windows SharePoint Services’ten yararlanır. Bununla birlikte, Office SharePoint Server 2007 uygulaması Windows SharePoint Services sitelerinde bulunmayan geliştirilmiş veya ek özellikler de sağlar. Örneğin, Office SharePoint Server 2007 uygulaması Windows SharePoint Services ile aynı arama teknolojisini kullanır, ancak, SAP, Siebel ve diğer iş uygulamalarında iş verileri arama olanağı gibi,

WINDOWS SHARE POINT SERVİCES VE MICROSOFT OFİS SHARE POINT SERVER (WSS 3.0 ve MOSS 2007 ) ARASINDAKİ FARKLAR

Share Ponit Portal İle Windows Share Point Service bir şirketle onun ortakları ve müşterileri arasında işbirliğini kolaylaştıran SharePoint Ürünleri ve Teknolojisi olarak bilinir. ( Share Point Products and Technologies)

WSS 3.0 bilgileri paylaşmak ve diğer kullanıcılarla işbirliği için kullanabileceğimiz bir Microsoft Server 2003 hizmet koleksiyonudur.

MOSS 2007 ise çok sayıda share point sitesini


3- SHARE POINT DESIGNER

Microsofot Share Point Designer Herhangi bir stamdart uyumlu site oluşturmak ve özeleştirmek için kullanabileceğiniz güçlü bir web geliştirme aracıdır. Ama asıl önemi Windows share point services ve Microsoft Ofis Share Point Server sitelerinde ortaya çıkar. SharePoint Designer, yeni nesil SharePoint Web siteleri oluşturma ve bunları özelleştirme konusunda yeni bir düzeyde destek sağlamak üzere FrontPage teknolojileri üzerinde geliştirilmiştir. SharePoint Designer, Windows SharePoint Services teknolojisinin temelinde yer alan ASP.NET, geçişli stil sayfaları ve Microsoft Windows Workflow Foundation gibi teknolojiler için kapsamlı bir düzenleme desteğine sahiptir.

SharePoint Designer ile Microsoft Expression Web arasındaki farklar nelerdir?

SharePoint önceliğini Web siteleri oluşturma ve bunları özelleştirme alanına verir. Expression Web ise standartlara dayalı Web siteleri oluşturmaya yönelik bir üründür. İki ürünün ortak olarak kullandığı teknolojiler vardır; bunlar arasında yüksek kaliteli tasarım önyüzü ile geçişli stil sayfası ve ASP.NET kapsamlı desteği de vardır.

Sonuçta SharePoint Designer, SharePoint sitelerini özelleştirmek için, etkileyici ve ilgi çekici siteler geliştirmekten bilgi izleme ve raporlamaya, çözüm ve iş akışları geliştirmeye kadar çeşitli alanlarda temel araç olarak kullanılabilir. SharePoint Designer 2007 artık ücretsiz. Buradan indirerek

https://www.cozumpark.com/blogs/sharepoint/default.aspx

https://www.sharepointturkiye.org/default.aspx

https://office.microsoft.com/tr-tr/sharepointtechnology/FX100503841055.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.