X86 & X64 Teknolojileri

Egitim Dökümanları

windows10
Bilindiği üzere yazılım dünyası üretimlerini iki teknolojiye göre uygun şekilde kodlamaktadırlar. Portalımızda pek çok kullanıcının “kafam karıştı, hangisini indirmeliyim?” şeklindeki soruları üzerine geniş bi açıklama yayınlama gereği duyduk. Bazı yazılımlar 32 ve 64-Bit destekli iki seçenekde indirme olanağı sunduğundan size uygun olanı hangisi’dir bunu daha bariz bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Sayfanın devamında yeterli bilgi ve yoruma açık konuyu bulacaksınız..

X86 Nedir?
X86 = 32-Bit Demektir.
X86 Intel’in ilk mikroişlemcilerinden olan 8086 ile ilgili yazılımlama kurallarını ifade eden bir tanımlamadır. Intel’in önemli özelliklerinden biri olan “geriye dönük yazılım uyumluluğu” böyle bir tanımlamanın oluşmasını sağlamış. Şöyle ki; 8086 mikroişlemcisi olan bir bilgisayar sisteminde hazırladığınız herhangi bir assembly yazılımı X86 uyumlu tüm bilgisayarlarda çalışır. 80286, 386, 486 SX veya DX, Pentium, Pentium III, AMD nin 286, 386 işlemcilerinde veya Nexgen, Cyrix’in aynı tür işlemcilerinde ve diğerlerinde bu yazılım çalışacaktır. Bu demek oluyor ki yukarıda saydığımız tüm mikroişlemciler ve uyumlu olan diğerlerinin ortak bir yönü var. Bu ortak yönler ortak yazılım kodların olması ve mikroişlemcilerinin temel mimarileri birbirinin aynı olmasıdır.

Yeni bir mikroişlemci üretildiğinde, eski mikroişlemcilere uyumlu olması büyük bir avantajdır. Öyle olmasaydı bugün dünyada oranında PC, X86 uyumlu işlemci kullanıyor olmazdı. Bu yüzden mikroişlemci pazarının bu büyük dilimini birkaç firma paylaşıyor, aslan payını Intel, daha sonra AMD geliyor, Cyrix ve Nexgen gibi diğer mikroişlemci üreten şirketlerin isimlerini pek duymuyoruz.

X86 tabanlı sistemlerin mimarisi birbirine benzer. Bir de X86 tabanlı olmayan sistemler vardır. IBM firmasının PowerPC tabanlı işlemcileri, ya da SUN Microsystems şirketinin sistemleri X86 tabanlı mikroişlemciler kullanmadıkları için bu tür bilgisayarda çalışan yazılımlar X86 tabanlı sistemlerde çalışmazlar.

Şunu unutmayalım; dünyada yaklaşık oranında X86 uyumlu PC sistemi kullanılıyor. Bu yüzden bu X86 assembly dili diğer assembly dillerinden daha geçerli bir yazılımlama dilidir.

X64 Nedir?

X64 = 64-Bit Demektir.

x86-64 (AMD64, x64) AMD tarafından tasarlanan 64-bit’lik bir işlemci mimarisidir. x86-64, x86 mimarisinin bir üst kümesidir; yapısı itibariyle de onu destekler. x86-64 komut seti AMD’nin Athlon 64, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Turion 64, ve Opteron işlemcilerinde kullanılmaktadır. Daha sonra Intel tarafından Intel 64 (EM64T) olarak adlandırılıp işlemcilerinde kullanılmaya başlanmıştır. Intel’in IA-64 olarak da bilinen Itanium mimarisiyle uyumsuzdur ve karıştırılmamalıdır.

Sonuç Olarak:

Henüz 64-Bit teknolojisini tam anlamıyla bize yansıtan pek yazılım bulunmamaktadır, bu nedenle x86 (yani 32-Bit) olan yazılım ve uygulamaları tercih etmenizde fayda var. Sürücü v.b sorunlar yaşamak istemiyorsanız en doğru seçim hala X86 (32-Bit)’dir..

Dip not: Microişlemcinizin modeline göre işletim sistemi seçmeyi unutmayınız, yani çıkan Windows 7 bu konuda size daha iyi performans sağlayacaktır ve sürücü sorunlarınız olmaz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.