Yaz okulu nedir nasıl yapılır?

Egitim Dökümanları

YAZ OKULU
Bugün sizlerle üniversitede okurken duymaya başladığımız ve hakkında pek fazla bir bilgimizin olmadığı yaz okulu kavramını açıklamaya çalışacağım.

Yaz okulu nedir

Üniversitede normal eğitim süresi bittikten sonra üstten ders alma, başarısız dersleri tekrar almak için yaz ayında yapılan ve yaklaşık 7-8 hafta süren yoğunlaştırılmış ders programlarıdır.Yaz okulu ücretlidir bu ücretler üniversite senatosu tarafından her üniversitede değişmektedir.

Bir sene içerisinde hiç alınmayan veya başarılı olunmayan dersleri yaz okulunda alabilirsiniz.

Yaz okulunda her isteyenin üstten ders alma ihtimali bulunmamaktadır.Genelde üniversiteler agnonun 2.00 ın üzerinde olması şartı aramaktalar
.
Yaz okulunda verilen notlar yine normalde nasılsa öyle verilir yani 2 vize veya bir final uygulanmakta ise üniversitede yaz okulunda da aynı şekilde 7-8 hafta içerisinde 2 vize ve bir final e girmek mecburiyetindesiniz.


Diyelim ki bulunduğunuz üniversitede değilde farklı bir üniversitede yaz okuluna gittiniz Başka üniversitelerden alınan ve başarılan derslere ST notu verilir. Bu not ortalamaya katılmayan, sadece o dersten öğrencinin başarılı olduğunu gösteren bir nottur.

YAZ OKULU FİYATLARI

Yaz okulu fiyatları her üniversitede değişmekle beraber fiyatlar ders saati üzerinden hesaplanır.Örneğin 2010-2011 yılında pamukkale üniversitesinde 1 ders saati 24 TL olarak belirlenmiştir.Diyelim ki toplam 6 saatlik bir kredili dersleriniz var bu fiyata göre yaz okulunda ödemeniz gereken ücret 144 TL.

Bu ders saati ücretleri de örgün öğretim ile ikinci öğretim olarak ikiye ayrılmaktadır.İkinci öğretim için bir ders saati diğerinin iki katı kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.