Denizli Tarihi ve Turistik Yerleri

Denizli Gezilecek Yerler Pamukkale: Denizli’de Ne Yenir, Ne Yapılır?

Seyahat Rehberi

Seyahat Rehberi

Denizli Gezilecek Yerler Giriş ve Tavsiyeler

Denizli gezilecek yerler hakkında fazla bilgi sahibi değildik. Çünkü Denizli ve Pamukkale ben en son 2 yaşında gittiğimden dolayı hatırlayamadığım (Bilge) ve Özgür’ün daha önceden hiç gitmediği, bizim için sadece insanların fotoğraflarından gördüğümüz bir yerdi. Dolayısıyla özellikle Pamukkale’yi ve önemli Denizli gezilecek yerleri görmenin artık zamanının geldiğini düşündük. Ve uçak biletlerimizi alıp haftasonu için 2 günlüğüne Denizli‘ye geldik. Biz uçakla gelmeyi tercih ettik fakat Denizli’ye araç ile gelmek isteyen arkadaşlar için İstanbul – Denizli arasının 600 km. olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Denizli’den detaylı olarak bahsetmeden önce gitmeyi düşünenler için güzel önerilerimiz var.

Denizli gezilecek yerler Pamukkale

Denizli Gezisi öncesi Seyahat Tavsiyeleri:

  • Denizli’de gezilecek yerler arasında mesafeler olduğu için araba kiralamanızı öneririz. Dönüş uçağına binip kendi aramızda konuştuğumuz da yaptığımız en mantıklı şeyin araba kiralamak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
  • Denizli Kaleiçi‘ne pazar günü dışında bir günde gitmenizi öneririz. Biz pazar günü gittik ve birkaç dükkan hariç bütün dükkanlar kapalıydı.
  • Pamukkale‘de yaz aylarında gezerken güneşten yanmamanız adına yanınızda şapka bulundurmanızı öneririz. Biz yandık siz yanmayın.
  • Belki de en önemlisi, Pamukkale‘yi kirletmemek adına mutlaka ayakkabılarınızı çıkarıp gezin!

Bizim için önemli olduğunu düşündüğümüz tavsiyelerimizden bahsettikten sonra Denizli gezilecek yerler yazımıza ve Denizli gezisine dönebiliriz. Cumartesi sabah saat 06.30 uçağına binip 1 saatlik yolculuktan sonra, Denizli Çardak Havalimanı‘na iniş yaptık. İndikten sonra havalimanı içindeki araç kiralama firmalarından en uygun bulduğumuz aracı 2 günlüğüne kiralayıp yola koyulduk.

Denizli Gezilecek Yerler

Çardak Havalimanı’ndan çıktıktan sonra 1 saatlik yolculuk sonunda merkeze ulaşabiliyorsunuz fakat biz merkeze gitmeden önce, Kaklık Mağarası’na uğradık. Kaklık Mağarası bize göre Denizli Gezilecek Yerler arasında önemli bir yere sahip..

Kaklık Mağarası – Denizli gezilecek yerler

Denizli Gezilecek Yerler: Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası; Çardak Havalimanı’ndan çıktıktan 20 dakika sonra ulaşılabilen, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir mağara. Mağarayı gezmek için giriş ücreti 3 TL ödemeniz gerekiyor. Bu ücretin mağaranın bakımı için kullanıldığını düşünmek istiyoruz zira kapıdaki görevli elimize bir tane bilete benzer bir şey tutuşturdu. :/

Denizli gezilecek yerler Kaklık Mağarası Giriş ücreti 3 TL

Merdivenlerden inip mağaranın içine girdiğinizde yoğun kükürt kokusu burnunuzu yakmaya başlıyor. Fakat gezmeye başladığınızda, Pamukkale benzeri travertenler, sarkık ve dikitler ve bol miktarda termal suların bulunduğu ufak havuzlar ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu arada termal suların bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği de söyleniyor.

Kaklık Mağarası – Cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen kaynak suyu

Mağaranın içlerine doğru indikçe yarasalar var bizden uyarması.. Kaklık Mağarasını gezmek için bizce 45 dakika zaman ayırmanız yeterli.

Denizli Gezilecek Yerler: Pamukkale Gezi Rehberi

İlk gün için ikinci durağımız, Denizli gezilecek yerler arasında en önemlisi olan ve bizim Denizli‘ye gelme sebebimiz Pamukkale‘ydi. Merkezden 20 dakikalık araba yolculuğu sonunda bölgeye varmıştık. Dürüst olmak gerekirse göreceğimiz manzaranın bu kadar güzel olabileceğini hiç düşünmemiştik.

 

Pamukkale Denizli gezilecek yerler

Pamukkale Travertenler’e giriş ücreti 35 TL fakat müze kartınız veya İş Bankası kredi kartınız varsa ücretsiz girebiliyorsunuz. Müze kartı olmayanlar için müze kartı çıkarma işlemi de yapılabiliyor. Önerilerin içinde de bahsettiğimiz gibi lütfen ayakkabılarınızı çıkarıp gezin ki bizden sonraki nesillerin görmesi için de bir Pamukkale kalsın. Son olarak doğanın büyüsüne kapılıp fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Pamukkale Travertenleri giriş ücretleri – Denizli gezilecek yerler

Denizli Gezilecek Yerler: Pamukkale Antik (Kleopatra) Havuz

Pamukkale Kleopatra Havuzu; Pamukkale‘ye gelen herkesin mutlaka görmesi gereken, tarihte yaşanan depremler sonucu oluşan çukura termal suların dolmasıyla ortaya çıkmış ve Kleopatra’nın havuzu olarak da anılan antik bir havuz.

Pamukkale Antik Havuz – Denizli Gezilecek Yerler

Antik havuzun bulunduğu bölgeye girişin ücreti yok fakat antik havuzun içine girip yüzmek istiyorum diyorsanız 32 TL vermeniz gerekiyor. Acaba müze kartı geçiyor mu diye hiç düşünmeyin maalesef yok öyle bir şey..

Pamukkale Kleopatra havuzu giriş ücreti – Denizli gezilecek yerler

Denizli Gezilecek Yerler: Buldan Gezi Rehberi

Buldan; Denizli merkezden 50 dakikalık araba yolculuğu sonucunda vardığımız, genel geçim kaynağı tekstil ve dokuma olan, tarihi evlere sahip Denizli‘nin küçük bir ilçesi.

Buldan Evleri – Denizli gezilecek yerler

Her sene mayıs ayında ilçede bir kaç gün süren Buldan Dokuma Festivali yapılıyormuş, fakat bu sene Temmuz ayına sarkmış ve şansımıza gittiğimizde bizde festivale denk geldik. Festival için gün içinde üreticiler dokuma tezgahlarını sokağa kuruyor ve ürünlerinin satışını yapabiliyor. Bu festival sayesinde ipek böceği kozasından pamuk çıkarılma işlemini, pamuktan ürün elde edilme aşamasını ve pamuğun top kumaş haline getirilmesini görmüş olduk.

İpek Böceği Kozası’ndan pamuk nasıl çıkarılıyor?

Pamuktan ürün elde edilmesi aşaması

Pamuğun top kumaş haline getirilişi

Gün sonunda ise konserler yapılıyor. Eğer Buldan‘a gitmek gibi bir planınız olursa festival tarihlerini kontrol ederek gidebilirsiniz.

Denizli Buldan sokaklarından çekimler

Denizli Gezilecek Yerler: Ağlayan Kaya Şelalesi

Ağlayan Kaya Şelalesine Denizli merkezden 50 dakikalık araba yolculuğu sonucu ulaşılabiliyor. 50 dakika çok uzun durmasa da yolun kötü olmasından dolayı git git bitmiyor hissi yaşıyorsunuz.

Denizli gezilecek yerler Ağlayan Kaya Şelalesi

Bölgeye vardığınızda gelirken yaşadığınız yol kaygısı ortadan kalkıyor ve mükemmel bir doğa manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Ağlayan Kaya denmesinin sebebini de gördüğünüzde anlıyorsunuz. Ayrıca Ağlayan Kaya Şelalesi çevresinde bir alabalık tesisinin de olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ağlayan Kaya Şelalesi – Denizli gezilecek yerler

Denizli’de Ne Yenir? Denizli Yeme içme Rehberi

Denizli’de ne yenir ve Denizli’de ne yemek yenir soruları belki de günün en merak edilen sorularıdır. Denizli yeme içme konusunda çok gelişmiş kendine özgü bir mutfak kültürü ve damak tadı olan bir şehrimiz. Dolayısıyla bu soruları biz sizler için biraz daha arttıracağız. Nokta Denizli yeme içme tavsiyeleri verirken Denizli’de kahvaltı nerede yapılır, Denizli’de pide nerede yenir, Denizli’de tandır nerede yenir, Denizli’de rakı nerede içilir ve Denizli rakı içilecek mekanlar hakkında önerilerde bulunacağız.

Denizli yeme içme: Denizli’de ne yenir? Tandır kebabı

Haydi Denizli yeme içme mekanlarımıza kahvaltı ile başlayalım.

Denizli’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

Bizim Yer Gözleme ve Kahvaltı Salonu

Bizim Yer kahvaltı Salonu Şahin Tepesi yolu üzerinde tercih ettiğimiz bir mekan.. Fakat dağ yolu üzerinde birçok yer olduğunu belirtebiliriz. Burası yer olarak bize Bolu Dağındaki restaurantları hatırlattı. Lezzetli bir kahvaltı yapıp, ardından Türk kahvesi içtik. Tüm bunları dağ havası ile beraber yapmış olmak ise çok keyifliydi.

Adres: Şahin Tepesi (Acıpayam Yolu Üzeri) 20020 Denizli Telefon: 0258 2661769

Denizli yeme içme: Denizli’de kahvaltı nerede yapılır? Bizim Yer Kahvaltı ve Gözleme Salonu

Denizli’de Pide Nerede Yenir?

Denizli Otlu Pide: Buldan Pide & Simit Evi

Denizli Otlu Pide konusunda meşhur bir şehrimiz. Buldan’da ne yenir diye düşünüp yemek için birkaç yer ararken festivaldeki esnaftan öğrendiğimiz kadarıyla Buldan‘da da çok güzel otlu pide yapıyorlarmış. Otlu pide mevsimin taze yeşillikleriyle yapılan bir pide. Denemeden olmaz dedik ama bizim çok hoşumuza gitmedi. Belki de düşüncemiz de otlu pidemi olurmuş ön yargısı etkili olmuş olabilir.

Adres: Dört Eylül Mahallesi, Buldan / Denizli Telefon: 0258 4313061

Denizli yeme içme: Denizli’de pide nerede yenir? Meşhur Denizli otlu pide

Denizli’de Tandır Nerede Yenir?

Saray Kebap (Tandır)

Denizli‘ye kadar gelipte Denizli tandır kebabı yemeden dönülmez. Biz tandırı pazar günü Denizli Kaleiçi‘nde açık bir kaç kebapçıdan biri olan Saray Kebap’ta yedik. Yazımızın başında bahsettiğimiz Denizli Kaleiçi‘ne pazar günü dışında bir gün gidin dememizin sebeplerinden biri de buydu aslında.. Neyse ki Saray Kebap Denizli’de tandır nerede yenir sorumuza gayet güzel bir cevap oldu. Tandır kebabı ile ilgili anlatılabilecek çok şey var aslında. Öncelikle tandırı elle yemek bir kültür, yanında çatal bıçak verilmiyor. Porsiyonu 30 TL. Son olarak Bilge’nin yağlı eti çok fazla sevmediğini fakat burada tandır kebabını bir kere denedikten sonra ön yargısının kırıldığını söylemek isterim.

Adres: Eski Sarayköy Caddesi No: 9 (Bayramyeri) 20100 Merkez Kaleiçi Denizli Telefon: 0258 2621312

Denizli’de tandır nerede yenir? Yağları gördüğünüzde gözünüz korkmasın gerçekten çok güzel

Denizli yeme içme: Denizli’de Rakı Nerede içilir?

Garson Şükrü

Garson Şükrü; Denizlili bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine gittiğimiz, kendine özgü yemekleri ve mezeleri ile bizi mest eden gerçekten güzel bir ocakbaşı ve meyhane. Daha sonradan öğrendik ki Denizli‘de zaten çok tercih edilen bir yermiş.

Denizli ocakbaşı ve meyhane Garson Şükrü

Denizli’de rakı içilecek mekanlar arasında en güzeli burası. Eğer bizim gibi cumartesi akşamı gidecekseniz rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Genel anlamda biz memnun kaldık. Tekrar Denizli’ye yolumuz düştüğünde muhakkak uğrayacağımız bir yer.

Adres: Gökpınar Mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 33 20100 Pamukkale / Denizli Telefon: 0258 2666782

Denizli ne yenir? Yaz aylarında bahçe tarafını da açıyorlarmış

Denizli Gezilecek Yerler: Denizli’de Nerede Kalınır?

Denizli’de nerede kalınır sorusunun cevabını biz internetten ayarladığımız Denizli‘de yeni açılan bir otel olan Dedeman Park Oteli tercih ederek aldık. Merkeze 6 km. civarında. Hizmet ve hijyen açısından fiyat performansı karşıladı diyebiliriz. Fakat arabayla gelmediyseniz burayı tercih etmenizi pek tavsiye etmiyoruz.

Sonuç olarak, biz Denizli’de 2 günümüzü çok güzel geçirdik. Gitmeyi düşünen veya kafasında acaba gitsem Pamukkale dışında Denizli gezilecek yerler var mı düşüncesi olan arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Denizli sadece Pamukkale‘yi görmek ve Denizli kebabı olarakta bilinen tandır kebabı yemek için bile gidilmeye değer..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.