Google Nasıl Bir Web Sitesi İster?

Google Nasıl Bir Web Sitesi İster?

Biliyor musunuz?

Google, web sitesi yöneticileri için bilgi vermekten kaçınmazken, Google ile barışık olmak isteyenlerin bu içeriklere göz atması yeterli. Peki, Google’ın gözünde Google dostu içerik nasıl oluşturabileceğinizi biliyor musunuz?

Google, salt para kazanma amacı ya da sadece arama motorunda üst sıralarda yer alma gayesini güden web siteleri için farklı yaptırımlar uygulayabiliyor. Bu bakımdan başarıya ulaşmak adına web sitesi yöneticilerinin Google dostu ve içerik oluşturması oldukça önemli. Bu konuda ise piyasada yer alan deneyim ya da taktiklerden önce Google’a bir göz atmak gerekiyor. İşte Google’ın gözünde sizi yükseltecek küçük ama etkili detaylar.

Hedefiniz Ziyaretçi Olmalı
Web site oluşturulurken, iyi bir içerik planlaması yapılarak, ziyaretçilerin sitenin amacı doğrultusunda ihtiyaçlarını kolay bir şekilde gidermesi sağlanmalıdır. Bu bakımdan içeriklerin oluşturulması sırasında kişilerin net bilgiyi alması adına net ifadeler kullanılması gerekir. Sürekli Google tarafından da yinelenen ifadeyle “Katma değeri yüksek” içerikler oluşturulmalıdır. Ayrıca konuyla ilgili çeşitli videolar ve görseller de mutlaka yazı içerisinde yer almalıdır.

İçeriklerinize Atıflar Olmalı!
Yazının kaliteli olması, başka web site yöneticileri ve editörler tarafından da fark edileceğinden dolayı, çeşitli yazılarda da sitenize linkler verilmelidir. Bu hem sitenizi hem de ilgili içeriğinizi Google aramalarında yükseltecektir. Bu bakımdan siteniz için ücretli ve reklam olduğu açık bir şekilde Google tarafından fark edilen içeriklerden ziyade organik ve doğal olarak içeriklerinizi linkler ile desteklemelisiniz. İçeriklerin aynı zamanda içerik ve site ile aynı amacı taşıyan sitelerden verilmesi, sitenin değerini çok daha fazla arttıracaktır.

Siteniz Temiz Ve Yalın Yazılımdan Oluşmalı
Sitenin ziyaretçiler için temiz ve sade olması da önemlidir. Zararlı kodlar, uzun ve karmaşık yazılımlar he zaman ziyaretçinin siteden hemen çıkmasına neden olacağı için sitenin hemen çıkma oranını yükseltecektir. Bu da Google’ın sitenin kullanıcı dostu olmadığını anlamasına neden olacaktır. Ayrıca sitelerin Lynx gibi metin tarayıcılarından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontrollerde içerik ve site yapısında görülen tüm hatalar giderilerek, iyileştirmeler yapılmalıdır.

SEO Paketlerinden Kaçının
SEO paketleri çoğu kişi tarafından tercih edilirken, sitelerin genelde onlarda sitede tanıtım yazıları yayınlanarak yükseltilmeye çalışılır. Paket bu siteler kısa süre içerisinde Google tarafından fark edildiği için farklı yaptırımlar ile czealandırılabilir. Paketlerde yer alan bu sitelerde sitelerinizin yayınlanması da sitenize olumsuz bir puan kazandıracaktır. Bu nedenle tanıtım yapacaksanız dahi tüm siteleri kendiniz seçerek, siteler için iyi bir analiz yapmanız gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.