Youtube’dan Nasıl ve Ne Kadar Para Kazanılır?

Biliyor musunuz?

Targeted Advertising (hedeflenmiş reklamcılık) kaygısıyla reklam algoritmalarını sürekli değişen Youtube’da; sizinde bir kanalınız olduğunu ve her hafta düzenli olarak özgün içerik ürettiğinizi düşünelim; 1 milyon izlenme oranını yakalayan her video için 160 dolar civarlarında ödendiği konusunda bir şehir efsanesi dolaşmakta. Yayına alınan her içeriğin şak diye milyon barajını aşamayacağı düşünüldüğünde içerik başına para kazanabilmek için özverili olmak şart! Dolayısıyla bu işte de sıkı çalışmak ve yaratıcılık gerekli; öte yandan Youtube’un, “daha çok izlet-daha az öde” stratejisini kıyasıya savunduğunu da belirtmek gerekli.

Youtube’dan Para Kazanma

Firma gelirlerinin düşüşüne paralel olarak amatör yayıncılara ödenen paralar da azalıyor. Youtuber’lar, bir zamanlar ayda kazandıkları çıtır gelirleri şimdilerde neredeyse 6 ayda bir alabildiklerini söylüyorlar ki bu bile başlı başına can sıkıcı bir durum. Özetle, “Antalya’ya yerleşelim ve sadece bu işle uğraşıp para kazanalım..” gibi bir düşünceniz mevcutsa; sıkı bir yol haritası oluşturmayı, seslendirme ve video kurgusu konusunda eğitim almayı ihmal etmemelisiniz. Youtube’dan 6 ayda 100 bin dolar kazanan 13 yaşındaki çocuğa kapılarak zengin olma hayalleri kuran ve platformu çer çöple dolduranlara karşı bir önlem belki de.

New York Times’ın yalancısıyız; Olga Kay, 2013-16 arasında YouTube kanalından yılda 100.000 – 130.000 ABD doları arasında bir gelir elde etmiş. Ay bazında 8.300 – 10.800 dolar yapıyor. Can sıkıcı veriler arasında moral verici bir detay olması açısında paylaşıyoruz.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu işle uğraşan profesyonellere göre Youtube’daki ortalama bir kanalın 300-400 dolar aylık gelir seviyelerinde dolaşması gayet iyi hatta muhteşem ve Türkiye’de daha da üstünü hedeflemek sadece hayalden ibaret! Son bir bilgi daha paylaşalım: Yeni partner programına göre Youtube, 10 bin genel görüntülenmeye ulaşan kanalları inceleyerek ilkelerine ve şartlarına uygun olup olmadığını değerlendiriyor ve ona göre ödeme yapılıp yapılmamasına karar veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.