Balancer (BAL) nedir?

Bitcoin Rehberi

BİNANCE TR Referans olarak bizi tercih edermisiniz!

Balancer, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş olan platform ve likidite havuzu protokolüdür. Bu protokolün token’ının adı BAL’dır.

1. Ne zaman ve kim tarafından kuruldu?

Fernando Martinelli ve Mike McDonald tarafından yaratılan Balancer 2018’de BlockScience yazılım firmasında bir araştırma programı halini alarak hayata geçirildi.

2. BAL’ın altyapısı

Balancer, Ethereum altyapısını kullanan, merkezsiz bir De-Fİ projesidir. Üç tür havuzu çalıştıran bir yapısı vardır: özel havuzlar, paylaşımlı havuzlar ve akıllı havuzlar. Özel havuzlar, varlık sahibi kişinin yönetiminde olur ve likiditeyi yine kendi sağlar. Paylaşımlı havuzlar, likidite sağlayıcı olmak isteyen birden fazla kişinin yer aldığı havuzlardır. Akıllı havuzlar ise, özel havuzların akıllı sözleşmeyle kontrol edilen varyasyonudur.

3. Kullanıcılarına ne vadediyor?

Balancer, AMM’lerin (otomatik piyasa yapıcı) varlıklarını saklaması ve alım-satım yöntemi belirlemesini kolaylaştıran bir algoritmaya sahip. Ayrıca, içerisinde bulunan havuzlarla yatırımcılardan ücret alma karşılığında likidite akışı sağlar. Birden fazla token eklenebilmesi ve ETH’nin zorunlu olmaması da Balancer’ın benzerlerinden ayıran bir özelliği.

4. BAL madenciliği yapılıyor mu?

Balancer protokolünde “liquidity mining”, yani likidite madenciliği yapılıyor. Sisteme sağlanan likidite karşılığında BAL token’lar ödül olarak veriliyor.

5. En düşük fiyat ve en yüksek fiyat ile toplam arz

BAL en düşük fiyatını 7,88 dolar ile 15 Temmuz 2020 tarihinde görürken; en yüksek fiyatını ise 52,19 dolar ile 12 Şubat 2021’de gördü. Dolaşımdaki arzı 6.943.831 BAL olan kripto paranın toplam arzı 35.725.000 BAL’dır.

6. Paribu’da BAL işlemleri nasıl yapılıyor?

Bağlantıya tıklayarak Paribu üzerinden BAL işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

BİNANCE Referans olarak bizi tercih edermisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.