E-Okul Üzerinde Acil Çözülmesi Gereken Sorunlar

Egitim Dökümanları

E-Okul
10 Eylül 2012 Pazartesi günü, İlkokul 1.Sınıflar ve Anasınıfı Öğrencilerinin intibak eğitimine alınmasıyla 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı öğrenciler ve veliler açısından da fiilen başlamış olacak. Okulların açılmasına sayılı günler kalmasına rağmen, e-okul sistemindeki aksaklıklar nedeniyle,okul idarecileri kara kara düşünüyor.

Aşağıda belirtilen hususlarda ciddi sıkıntılar var.


1-Okul dönüşümleri yapıldı okullara yeni kurum kodları verildi fakat şifreler verilemedi. Dönüştürülen kurumlara öğrenci aktarımları yapılamadı

2- 10 Eylül 2012 tarihinde okullarda 1. Sınıflar ve ana sınıfları okula uyum eğitimine başlayacak ama henüz hiçbir öğrencinin kayıt işlemi e- okul sistemi üzerinde sonuçlandırılamadı.

3- E- okul sistemi çalışmadığı için aday öğrenciler belirlenemedi ve aday öğrencilerin kesin kayıtları yapılamadı.

4- 60-66 aylık çocukların okula başlayıp başlamayacakları konusunda tartışmalar bitmediği için ve kayıt yaptırmak ya da yaptırmamak velinin isteğine bırakıldığı için okullar 1. Sınıfların öğrenci sayısını belirleyemiyor ve planlamasını yapamıyor.

5- Seçmeli dersler öğrencinin isteğine göre belirleneceği için okullarda derslik, zaman ve seçilen ders ile ilgili öğretmen sıkıntısı yaşanacak. Özellikle ikili eğitim yapan okullarda zaman sıkıntısı baş gösterecek.

6- Seçmeli derslerin seçimi ile ilgili olarak veliler ve öğrencilere yeteri kadar bilgilendirme ve duyuru yapılmadığı için konu ile ilgili kaos yaşanması kuvvetle muhtemeldir. Seçmeli derslerin seçimi konusunda 10 – 14 Eylül tarihinde tüm seçmeli derslerin seçiminin yapılmasını istteyen Bakanlık bu tarihte öğrencilerin okullarda olmadığını bilmiyor mu ? E okul sistemi üzerinden aktarım yapılmadığı için okul idareleri öğrenci bilgilerini bile göremezken bu seçimin yapılması için velilere nasıl ulaşılacak ?

7- Bakanlık öğrenci velilerine, “çocuğunuzun kaydı yapıldı”diyor,ama hiçbir okul henüz öğrencisini göremiyor.

8- E-okul sistemi çalışmadığından nakil işlemleri de yapılamıyor,neticede burada da belirsizlikler hakim…Öğrencilerin nakilleri için okullara akın eden velilere karşı idarecilerin olumsuz cevap vermesi 4+4+4 sistemi öncesinde velilerde okullara karşı bir ön yargı oluşturuyor. Öğrenci nakillerini alamayan okullarımız sınıflarını oluşturamıyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, sistemin entegrasyonu açısından önemli bir çok sorun henüz halledilmiş değil.

MEB Bilgi İşlem Grup Başkanlığının acil olarak yukarıda bekleyen sorunların çözmü için e-okul sisteminde gerekli çalışmaları yapıp e okul sistemini idarecilerin kullanımına açması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.