Terra (LUNA) Coin Nedir?

Bitcoin Rehberi

BİNANCE TR Referans olarak bizi tercih edermisiniz!

Bitcoin, Ether ve Dogecoin gibi kripto para birimleri son birkaç ayda değer kazanırken, uzmanlara göre birçok kişi daha öngörülebilir fiyatları nedeniyle yatırım yapmak için Terra gibi kripto paralara bakıyor. Terra isimli altcoin projesini yöneten Terraform Labs, kripto paranın artan popülaritesinden faydalandı.

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, Arrington Capital, Lightspeed Venture Partners ve Pantera Capital gibi yatırımcıların Terra’ya bağlı çeşitli kripto projelerini inkübe etmesine yardımcı olmak için 150 milyon dolar taahhüt ettiğini söyledi. Terraform Labs ve ortakları, şirketin kripto ile ilgili finansal işlemlerinin kalıcı ve paylaşılan bir kaydını tutmaya yardımcı olan şirketin Blockchain teknolojisi üzerinde çalışan uygulamalar geliştirdi. İşte popüler altcoin Terra ve arkasındaki şirket hakkında

Son dönemin popüler altcoin projesi Terra nedir?

Altcoin projesi Terra, Terraform Labs tarafından geliştirilen ve girişimin kripto para birimlerine ve finansal uygulamalarına güç sağlayan bir Blockchain projesidir. Bu kripto para birimleri, bir algoritma aracılığıyla ABD dolarına sabitlenen Terra ABD doları veya UST’yi içerir. Popüler altcoin Terra, Bitcoin gibi kripto para birimlerine özgü oynaklığı azaltmayı amaçlayan bir sabit paradır. Tether gibi bazı  sabit paralar, bir algoritma ve ilgili rezerv tokeninin aksine, nakit ve nakit eşdeğerleri aracılığıyla ABD doları gibi daha geleneksel para birimlerine sabitlenir. Yeni UST tokenleri basmak için, başka bir dijital token ve rezerv varlığı olan Luna’nın bir yüzdesi “yakılır”.

UST talebi, para birimini kullanan daha fazla insanla artarsa, daha fazla Luna otomatik olarak yakılacak ve bir topluluk havuzuna yönlendirilecek. Bu dengeleme eyleminin bir dereceye kadar fiyatı dengelemeye yardımcı olması gerekiyor. Terraform Labs CEO’su Do Kwon, “Luna, Terra ekonomisinin ekonomik büyümesinden doğrudan yararlanıyor ve Terra kripto parasının daralmasından muzdarip” dedi. Birisi UST kullanarak dondurma gibi bir şey satın aldığında, bu işlem kredi kartı işlemine benzer bir ücret oluşturur. Bu ücret daha sonra hisse senedi temettüsüne benzer şekilde Luna tokenlerine sahip kişilere dağıtılır.

Popüler altcoin projesi Terra’yı kim yönetiyor?

Güney Koreli firma Terraform Labs, 2018 yılında şirketin CEO’su olan Daniel Shin ve Kwon tarafından kuruldu. Kwon 29 yaşında eski bir Microsoft çalışanıdır; Shin şimdi bir Terra ortağı olan Chai çevrimiçi ödeme hizmetine başkanlık ediyor. Kwon, birçok Korelinin Terra kripto para birimini kullanarak sinema bileti gibi malları satın almak için Chai hizmetini kullandığını söyledi.

Kwon, Terraform Labs’ın kriptosunu kullanan işlemlerden para kazanmadığını ve bunun yerine faaliyet göstermek için dış finansmana güvendiğini söyledi. Anlaşma izleme hizmeti PitchBook’a göre HashKey Digital Asset Group, Divergence Digital Currency Fund ve Huobi Capital gibi yatırımcılardan 57 milyon dolarlık fon topladı. Toplanan miktar, 16 Temmuz’da açıklanan en son 150 milyon dolarlık finansman taahhüdüne ek olarak geliyor.

Terra (LUNA)’nın planları neler?

Terraform Labs, büyük bankalardan ve fintech uygulama üreticilerinden bağımsız bir dijital finansal sistem oluşturmak için Terra’nın Blockchain’ini ve Kore wonuna sabitlenmiş biri de dahil olmak üzere ilişkili kripto para birimlerini kullanmayı planlıyor. Şimdiye kadar, ana büyüme kaynağı, insanların Terra’nın Blockchain’i üzerine kurulu Chai ödeme uygulamasını kullanarak kahve gibi mağazalardan mal satın aldığı Kore’de oldu. Kwon, şirketin ilişkili Mirror ticaret uygulamasının Çin ve Tayland’da büyüme yaşadığını söyledi.

Bu arada Kwon, Terraform Labs’ın en son 150 milyon dolarlık fonunu Terra’nın Blockchain’inde finansal uygulamalar oluşturan gruplara yatırım yapmak için kullanacağını söyledi. Keşif ve diğer gruplara yatırım yapmayı, erken aşamadaki yatırımcı Y Combinator tarafından düzenlenen popüler başlangıç ​​satış etkinliğine atıfta bulunan “Y Combinator demo günü tipi bir duruma” benzetti. Kripto para birimi danışmanlığı Messari’de kıdemli araştırma analisti olan Ryan Watkins’a göre, popüler altcoin Terra’ya özgü tüm bu finansal uygulamaların birleşimi, Terraform Labs’ın “neredeyse bir tür banka oluşturduğunu” gösteriyor.

Kripto para birimlerine ek olarak Terraform Labs, grubun dijital paralarının sahipleri için yüksek verimli bir tasarruf hesabı olan Anchor uygulaması da dahil olmak üzere bir dizi başka projeye sahip. Bu arada, insanlar şirket hisselerinin “tokenize edilmiş” temsilleri gibi daha geleneksel olanları taklit eden sentetik finansal varlıklar oluşturmak için firmanın ilişkili Mirror uygulamasını kullanabilir. Kwon, bu sentetik varlıkların, daha kolay hisse satın alabilen ve aksi takdirde elde edemeyecekleri hisse senetlerinin “yukarı yönlü riskine maruz kalabilen Tayland’daki küçük bir bireysel işletme” gibi insanlara yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Eleştirmenler altcoin projesi hakkında ne diyor?

Terra’nın lider altcoin Ethereum gibi daha büyük kripto para projelerini yakalamak için kat etmesi gereken uzun bir yol var. Terra ile ilgili kripto para birimlerini içeren çoğu finansal işlem, kurucularının bulunduğu Kore’de ortaya çıkmıştır. Ortağı Chai’ye artan ilgi sayesinde Terra Kore’de daha popüler hale gelse de, LUNA ile ilgili para birimlerinin diğer ülkelerde çekiş kazanıp kazanmayacağını söylemek için henüz çok erken.

Messari’den Watkins, sistemin çalışmaya devam etmesine yardımcı olan bilgisayarlara atıfta bulunarak, Terra’nın Blockchain’inin “sınırlı sayıda node üzerinde” çalıştığını söyledi. Ancak, Terra’nın dünya çapında binlerce birbirine bağlı bilgi işlem nodesi tarafından desteklenen Ethereum gibi diğer Blockchain platformlarından daha az “merkezi olmayan” olmasıdır. Bu, Terra’yı bazı Blockchain uzmanları için daha az çekici hale getirebilir. Bu altcoin projesinin geleceğini izlemek ilginç olacak.

Son verilere göre, dev fonlar Terra (LUNA)’ya fon akıtıyor!

Kripto araştırma firması Messari, kripto odaklı risk sermayesi firmalarının ve hedge fonlarının portföylerinde en sık tutulan altcoin projelerini analiz ettiği bir rapor yayınladı. Messari, fonların çoğunun Bitcoin ve Ethereum’u olduğunu varsayıyor ve bu nedenle ilk iki kripto varlığını raporundan hariç tutuyor.

BTC ve ETH dışında, birlikte çalışabilirlik protokolü Polkadot (DOT), Messari’nin 35 kripto varlık listesinin başında yer alıyor. Polkadot, araştırmaya göre platformun takip ettiği 44 firmanın 19’unun elinde bulunuyor. İkinci sırada merkezi olmayan finans (DeFi) ödeme ağı Terra (LUNA) geliyor. Messari’ye göre, Terra’nın başarıları, 13 fonun dikkatini çekmiş.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.