Diyarsa Seo Ayarları

Webmasterler için Google SEO ayarları

Biliyor musunuz?

Bugün siteler arasında yaşanan en büyük rekabet, hiç şüphesiz arama sonuçlarında özellikle de Google’da üst sıralarda çıkmak için yaşanıyor. Arama motoru ve site trafiğinin takibinde kontrolün %90’ını Google’ın elinde tuttuğunu dikkate alacak olursak, web tabanlı pazarlama stratejilerinde en önemli hedefin Google’da bir numaraya yükselmek olduğuna şaşırmamalıyız.

Başka bir deyişle, web sitelerinizin daha fazla kişiye ulaştırmanın ve tanıtmanın yolu Google’da üst sıralarda çıkmaktan geçiyor. Bu noktada ise devreye Arama Motoru Optimizasyonu, yani SEO giriyor. Web sitenize uygulayacağınız doğru SEO düzenlemeleri ile geliştireceğiniz stratejiler, sitenizi arama motorlarında üst sıralarda çıkartır ve internet dünyasında sitenize itibar ve yeni bir anlam kazandırır.

Her web tasarımcıyı ilgilendiren, sitenizin SEO ayarlarını doğru yapmanın 8 yolu ile devam ediyoruz.

1. Her sayfaya Google Analytics ekleyin

Google Analytics bildiğiniz üzere Google tarafından geliştirilen ücretsiz site istastik yazılımı. Bu hizmet ile müşterinize, web sitesi ile ilgili istatistik bilgilerini ve arama motorlarındaki performansını detaylı kriterlere göre raporlayabilirsiniz.

Aynı zamanda, Goal Tracking (Hedefler) özelliğini kullanarak, anahtar kelimelere ve sitedeki içeriğe bağlı olarak, sitenizin arama motorlarındaki değerini artırabilirsiniz. Bu özelliği kullanmakla ilgili bütün detaylara bu adresten göz atabilirsiniz. Bir web tasarımcı olarak hala Google Analytics kullanmıyorsanız, üye olmak için daha fazla gecikmeyin.

Web sitesinin bütün sayfaları ile ilgili istastik bilgisi almak için Google Analytics’i sitenin her sayfasına mutlaka eklemelisiniz.

2. Meta bilgilerini eklemeyi unutmayın

 

Sitenizin html kodlarına ekleyeceğiniz meta bilgileri, arama motorlarında çok önemli rol oynar. Bu bilgiler potansiyel ziyaretçilerinize, arama sonuçlarında sitenizle ilgili ön bilgi ve açıklamalar sunar. Sadece site bilgilerini değil, arama sonuçlarını etkileyen anahtar kelimeleri de <meta> etiketleri ile siteye yerleştiririz. Bu nedenle meta bilgilerini sitedeki her sayfanın html kodlarına eklemek SEO bakımından çok önemlidir.

Diğer yandan, Google meta bilgilerini sitedeki sayfaları birbirinden ayırdetmek için de kullanır. Bu nedenle sayfalarda içerik tekrarı yapmamaya da özen göstermelisiniz.

Ayrıca meta bilgilerinin boşluklar dahil olmak üzere 160 karakteri geçmemesine de dikkat edin.

Daha önce hiç meta bilgisi eklemediyseniz aşağıdaki örnekler size bu konuda yardımcı olacaktır. Meta bilgilerini html kodlarınızda <head> … </head> tag’leri arasına yerleştirin.

Anahtar kelimeler için,

<meta name=”keywords” content=”e-ticaret, alışveriş, online ticaret, elektronik” />

Site açıklaması için,

<meta name=”description” content=”Online alışverişte kalitenin ve ucuzluğun adresi” />

3. Her sayfaya başlık ekleyin

İnternet tarayıcısının en üst barında görüntülenen sayfa başlığı, sayfadaki içeriğin arama motorlarında saptanmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, sitenizin her sayfasında bulunan <title></title> tagleri arasına sadece sitenin adını yazmak yerine sayfaların içeriği ile ilgili anahtar kelimeleri içeren bir başlık yazmayı tercih edin. Ve bu başlığın 60 karakteri geçmemesine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Böylece Google’da sayfalarınızın değeri artacak, bu da SEO bakımından olumlu sonuçlar sağlayacaktır.

 

4. Html kodlarına özen gösterin

Bir çok sitede özellikle <h1>, <h2>, <h3> gibi önemli başlıklarda kullanılması gereken html tag’lerinin ihmal edildiğini görüyorum. Bazı web tasarımcılar işin kolayına kaçarak, içeriğin tamamını sadece <div> ya da <p> tag’lerinin arasına gelişigüzel yerleştirerek, sadece tarayıcıda düzgün görünmesinin yeterli olacağını düşünüyor olabilir. Oysa Google’ın site içeriğini saptarken en çok önem verdiği html tag’leri; bir metnin ana başlığını içeren <h1> ve önem sırasına göre alt başlıkların yerleştirildiği <h2>, <h3>, <h4> … tag’leridir.

İş sadece <h1> ‘in doğru kullanımı ile de bitmiyor elbette. Html ve CSS‘in kapsayıcı ve çocuk element yapısını dikkate alarak, hiyerarşik yapısına uygun bir html kodlaması yapılması Google SEO bakımından son derece önemlidir.

5. Html kodlarınızdaki fazlalıkları azaltın

Html kodlarına direkt olarak yazılmış olan Javascript ve CSS satırları, Google örümceklerinin sitenizdeki özgün içeriği taramasını ve saptamasını zorlaştırır. Bu nedenle Javascript ve CSS dosyalarını, html yapısına ekleyeceğiniz tek satırla dışarıdan çağırmalısınız. Böylece hem html kodlarının tarayıcıya çabuk yüklenmesini sağlamış olursunuz, hem de Google’ın sitenizdeki bütün içeriği kaydetmesini kolaylaştırarak SEO bakımından da doğru bir düzenleme yapmış olursunuz.

6. Sitenizdeki içerik özgün olsun

Özgün içerik, Google SEO ile ilgili bu makalede yazdığım bütün yolların en önemlisi aslında. Çünkü Google, başka bir siteden kopyala – yapıştır yoluyla birebir aldığınız içeriği “içerik tekrarı” olarak değerlendirip, sitenizi arama sonuçlarında göstermeye gerek duymuyor. Bu nedenle sitelerinize içerik eklerken işin kolayına kaçmadan, kendinize ait özgün metinler yazmalısınız.

Buna rağmen başka bir siteden içerik hırsızlığı yaparsanız, Google algoritması bunu derhal tespit ederek, sitenizi sandbox (kum havuzu) denilen bölüme alır ve arama sonuçlarında sitenizi göstermek istemez.

7. Her sayfaya Footer linklerini ekleyin

Çoğu zaman sitenin ana menüsünü metin link yapmak yerine, daha güzel görünmesi açısından flash ya da grafik tasarımı şeklinde yaparız. Oysa ana menüyü en sade hali ile metin link halinde kullanmak Google SEO bakımından önemli bir faktördür. Çünkü Google sadece metin linklerini standart bağlantı yolu şeklinde algılar. Ancak biz web tasarımcılar, tasarımın şıklığından ödün vermemek için sitelerin ana menüsünü grafik tasarım şeklinde yapmakta ısrar ettiğimizden, bu duruma basit bir düzenleme ile çözüm yolu bulabiliriz.

Sitedeki her sayfanın en altına mutlaka Footer bölümü ekleyin ve footer linklerini yani ana menüyü en basit haliyle metin linkler şeklinde bu bölüme yerleştirin. Böylece Google’ın sitenizdeki bağlantı yollarını tespit etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

8. Sitenize blog ekleyin

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili yukarıda bahsettiğim bütün ayarları yaptıysanız, son olarak siteye blog bölümü ekleyerek müşterinize, siteyi sürekli olarak güncellemesi için sorumluluk verebilirsiniz. Böylece site sahibi (yani müşteriniz) sitedeki içeriği blog sistemiyle kolayca ve düzenli olarak güncelleyecek, her daim canlı siteleri seven Google’ın dikkatini çekecektir.

Ayrıca bloglar ziyaretçi sayısı ve site trafiğinin artması bakımından çok önemli bir faktördür. Sitede yayınlanan yazılar ziyaretçiler ve potansiyel müşteriler tarafından başka sitelerde paylaşılarak sitenizin pagerank’ini ve Google’daki değerini artırır. Ancak blogda da içeriğin özgün olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.